Վաղը Դատախազության դիմաց տեղի կունենա ակցիա ի պաշտպանություն բոլոր քաղբանտարկյալների
Նոյեմբերի 20-ին, հինգշաբթի օրը, ժամը՝ 15:00-ին, Դատախազության դիմաց տեղի կունենա ակցիա ի պաշտպանություն բոլոր քաղբանտարկյալների։
Հիշեցնենք, որ իրավապաշտպան-փաստաբաններ Վարազդատ Հարությունյանը, Ռուբեն Մելիքյանը տևական ժամանակ բարձրաձայնում են, որ Հայաստանում քաղբանտարկյալների հարցը պահանջում է  ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի միջամտություն։
Panorama.am-ին տված հարցազրույցում Մելիքյանն ընդգծել էր, որ հիմա է ճիշտ ժամանակը դրա մասին խոսելու, մի քանի ամիս անց արդեն ուշ կլինի, քանի որ քաղաքական ուժերը ներկայացնում են ընտրություններին մասնակցելու հայտեր։ Հայաստանում մոտ երեք տասնյակ քաղբանտարկյալների իրավունքների, խնդիրների մասին բարձրաձայնելու, դրանց համալիր լուծումներ առաջարկելու ու տալու համար իրավապաշտպանն առաջարկում է ստեղծել հանձնաժողով, որտեղ որոշակի համամասնությամբ ներկայացված կլինեն ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներ, իրավապաշտպաններ, որոնք ընդգրկված չեն որևէ քաղաքական ուժի կազմում։
«Պահանջում եմ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերից մի կողմ թողնել բոլոր տարաձայնությունները և գոնե քաղբանտարկյալների մասով ձևավորել պայքարի միասնական հարթակ ու կոնկրետ քաղաքական քայլեր ձեռնարկել քաղբանտարկյալների ազատությանը հասնելու ուղղությամբ»,-նշել էր փաստաբան Վարազդատ Հարությունյանը։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հիշեցնում է, որ Հայաստանում մոտ երեք տասնյակ քաղբանտարկյալ կա։ Նրանք Սրբազաններ են, գործարար-բարերար, ԱԺ պատգամավոր, բլոգերներ, ընդդիմադիր համայնքապետեր, արցախյան պատերազմում զոհվածների ծնողներ, մարդիկ, որոնք հաշտ չեն այս իրականության հետ։

Завтра у здания Генпрокуратуры Армении состоится акция в защиту всех политзаключенных
В четверг, 20 ноября, в 15:00, перед зданием Генеральной прокуратуры Армении состоится акция в защиту всех политзаключенных.
Напомним, что правозащитники-адвокаты Вараздат Арутюнян и Рубен Меликян уже длительное время заявляют: вопрос политзаключенных в Армении требует вмешательства со стороны оппозиционных политических сил.
В интервью Panorama.am Р.Меликян подчеркнул, что именно сейчас – самое время говорить об этом, через несколько месяцев будет уже поздно, поскольку политические силы начнут подавать заявки на участие в предстоящих весной выборах в НС Армении. Для того, чтобы поднимать вопросы о правах и проблемах около трех десятков политзаключенных в Армении, а также предлагать и обеспечивать комплексное решение для этих проблем, правозащитник предлагает создать комиссию, в которую в определенной пропорции будут включены представители оппозиционных политических сил и правозащитники, не входящие в состав той или иной  политической силы.
«Требую от оппозиционных политических сил оставить в стороне все разногласия и хотя бы по вопросу политзаключенных сформировать единую платформу борьбы, предпринять конкретные политические шаги для достижения освобождения политзаключенных», – отметил адвокат Вараздат Арутюнян.
Депутат парламента от оппозиционной фракции «Армения» Ишхан Сагателян в свою очередь также напомнил, что в Армении около трех десятков политзаключенных. Среди них – священнослужители, бизнесмены-благотворители, лишенные неприкосновенности депутаты Национального Собрания, блогеры, оппозиционные главы общин, родители погибших в Арцахской войне, люди, которые не готовы мириться с нынешней реальностью.