Դիլիջանի հրդեհները մոտեցել են «Լեռնային Արմենիա» հյուրանոցին
Նոյեմբերի 26-ի՝ ժամը 10։30-ի դրությամբ, Տավուշի մարզի Դիլիջան «Կազաչի» հատվածում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է, մյուս հատվածներում՝ Նավուր բնակավայրի մոտակայքում, Դիլիջանի ոլորաններին հարակից անտառում և Դիլիջանի «Լեռնային Արմենիա» հյուրանոցի մոտակայքում աշխատանքները շարունակվում են։ Այս մասին հայտնում է ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը։
«Մամուլում շրջանառվող տեղեկությունը առ այն, որ հրդեհը տարածվել է «Լեռնային Հայաստան» առողջարան, չի համապատասխանում իրականությանը։Հորդորում ենք հետևել միայն պաշտոնական լրահոսին։ Հրդեհը հիմնականում տարածվել է խոտածածկ հատվածում։ Տարածքում մեծաքանակ ծառեր չեն այրվել․ արձանագրվել են ջերմահարումներ։Հրդեհի տարածումը դեպի տներ և առողջարան կանխվել է։
Ընդհանուր առմամբ հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են 669 փրկարարական ծառայող, 215 էկոպարեկ և բնակիչներ։ Հրդեհաշիջման աշխատանքներին և տարածքի օդային հետախուզությանն աջակցելու նպատակով օրվա ընթացքում ՊՆ ուղղաթիռով իրականացվել է 22 թռիչք։ Աշխատանքներն ինտենսիվորեն շարունակվում են։
Մամուլում տեղեկութուններ են տարածվում հրդեհաշիջման աշխատանքներում կամավորների հավաքագրման վերաբերյալ: Իրավիճակը լիովին ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայության վերահսկողության տակ է, իսկ կամավորական խմբերի օգնության անհրաժեշտության դեպքում կտրվի համապատասխան հայտարարություն: Հորդորում ենք խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները։ Հրդեհ կամ ծուխ նկատելու դեպքում խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911։

Пожары в Дилижане приблизились к гостинице «Горная Армения»
По состоянию на 10:30 среды, 26 ноября, пожар, вспыхнувший на участке «Казачи» в общине Дилижан Тавушской области Армении, локализован. Работы по пожаротушению продолжаются на других участках – близ населенного пункта Навур, в лесу, прилегающем к дилижанским серпантинам и возле гостиницы «Горная Армения» в Дилижане. Об этом сообщает Спасательная служба МВД Армении.
«Муссируемые в прессе слухи о том, что огонь перекинулся на санаторий „Горная Армения”, не соответствуют действительности. Призываем следить за сообщениями из официальных источников. Пожар в основном распространился на травяной покров. Удалось избежать выгорания большого количества деревьев, но некоторые подверглись воздействию огня. Распространение огня в сторону домов и санатория предотвращено.
В общей сложности, в тушении пожаров задействованы 669 спасателей, 215 сотрудников Экопатрульной службы, им помогают местные жители. В работе по тушению пожаров задействованы также вертолеты министерства обороны Армении, которые также осуществляют с воздуха разведку местности. За сутки вертолеты МО Армении совершили 22 вылета. Работы интенсивным образом продолжаются.
В прессе распространяются сведения о привлечении добровольцев к тушению пожаров. Ситуация находится под полным контролем Спасательной службы МВД РА. При возникновении необходимости в помощи добровольцев последует соответствующее объявление. Призываем строго соблюдать правила пожарной безопасности. При виде возгорания или задымления просим незамедлительно позвонить на номер 911», – говорится в сообщении.