Քննչական մարմինը ներկայացրել է Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքի երկարաձգման միջնորդություն
Քննչական մարմինը ներկայացրել է տնային կալանքի երկարաձգման միջնորդություն (օրենքի ուժով այլ միջնորդությամբ չեն կարող հանդես գալ), որով նիստը նշանակվել է կրկին այսօր Հակակոռուպցիոն դատարանում` 16:00-ին: Այս մասին տեղեկացնում է Սամվել Կարապետյանի պաշտօպան Արամ Վարդևանյանն ու մանրամասնում, որ այսօրվա դատական նիստին Սամվել Կարապետյանը չի մասնակցելու:
«Քաղաքական հետապնդման այսօրվա զարգացումների վերաբերյալ առանձին կտեղեկացնենք»,-նշում է փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ հայտնի բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի նկատմամաբ 2025 հունիսի 18-ից կիրառված բանտային կալանքը դեկտեմբերի 30-ին փոխարինվել էր տնային կալանքով և լրացուցիչ սահմանափակումներով:
Դատախազությունն այս տարվա առաջին աշխատանքային օրը` հունվարի 5-ին մուտքագրել էր վերաքննիչ բողոք Սամվել Կարապետյանի կալանքի ակնհայտ պահանջով, ինչը փաստաբաններն ապօրինի են որակում։ Վերաքննիչ դատարանը հունվարի 12-ին վարույթ ընդունելով դատախազի և պաշտպանների բողոքները որոշման հրապարակման օր է սահմանվել հունվարի 16-ը:

Суд в Армении рассмотрит ходатайство следствия о продлении Самвелу Карапетяну домашнего ареста
Следственный орган подал ходатайство (в силу закона они не могут выступить с другим прошением) о продлении Самвелу Карапетяну домашнего ареста. Слушания по ходатайству в Антикоррупционном суде назначены на сегодня, начало судебного заседания намечено на 16:00, сообщил адвокат бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
Вардеванян указал, что Самвел Карапетян не примет участия в сегодняшнем заседании суда.
Адвокат добавил, что «о сегодняшних развитиях вокруг политического преследования общественность будет проинформирована отдельно».
Напомним, известному благотворителю и бизнесмену Самвелу Карапетяну 30 декабря заменили примененную с 18 июня 2025 года меру пресечения в виде заключения под стражу на домашний арест с дополнительными ограничениями.
Прокуратура в первый рабочий день 2026 года – 5 января – подала апелляционную жалобу с требованием заключить Самвела Карапетяна под стражу, что его адвокаты называют незаконным шагом. 12 января Апелляционный суд, приняв к рассмотрению жалобу прокурора и жалобы стороны защиты, назначил оглашение решения на 16 января.