Առաջին քայլով ստեղծելու ենք 300 հազար նոր աշխատատեղ Հայաստանում. Սամվել Կարապետյանի 5 տնտեսական քայլերը
11:28 20/01/2026
«Մեր անկախության 35-րդ տարին է, և մեր  երկիրն ընդգրկված է աշխարհի 110 աղքատ երկրների ցանկում։ Այսօր մեր երկիրն ունի լավարկման ու մեծ բարեփոխման կարիք»,-Սամվել Կարապետյանի տնտեսական ծրագրի շնորհանդեսի ընթացքում հայտարարեց «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը։
Նա ընդգծեց, որ մինչ այս մեր երկրի բերափոխումներն իրականացվել են ուրիշ օրակարգերի շուրջ։
«Մենք գիտենք, որ մեր երկրի անկախության առաջին 20-28 տարին բարեփոխումները եղել են անվտագային օրակարգի շուրջ, դրանից հետո 7-8 տարին՝ երևի հակասությունների օրակարգի շուրջ, իսկ այդ ընթացքում մենք ունենում էինք մի խնդիր, որ քչերն են նկատում, մարդիկ, որ դա զգում են իրենց վրա։ Դա թուլացող Հայաստանն է, որի բնակչությունը շրջաններից ուղղակի դուրս է գալիս։ Երևանցիները գնում են ԱՄՆ, շրջաններից գնում են Ռուսաստանի Դաշնություն։ Մեր երկրի բնակչութունը կես մլնով քչացել է անկախությունից հետո։ Շարունակում է անկում ապրել»,-իրավիճակը նկարագրեց Նարեկ Կարապետյանը։
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանն առաջարկում է 5 տնտեսական քայլ, որն իրականացնելու պարագայում փոխվելու է մեր հայրենքիի կյանքը։
«Քայլերը մշակված են տարիների աշխատանքի արդյունքում, պետական համակարգում մինչ այս եղած երկրի ղեկավարները, միշտ պետական ապարատի կողմից են նայել տնտեսությանը, առաջին ղեկավարը, որ կնայի ձեռնարկատերերի, հասարակության անդամի կողմից, կլինի Սամվել Կարապետյանը։ Ամենառաջին քայլը, բոլոր շրջաններում մենք տեսնում ենք մեկ հիմնական խնդիր, երկրում կա աշխատատեղերի խնդիր, շրջաններում գործ չկա։ Դրա պատճառով մարդիկ մեկնում են արտերկիր, ընտանիքները թողնում են այստեղ, ինչի պատճառով ունենում ենք բազմաթիվ բացասական հետևանքներ։ Այս բոլորի լուծման ճանապարհը պետությունը տվել է սուբսիդիաների տեսքով։ Մենք տեսնում ենք, որ վերջին տարիներին շրջաններում արտադրությունը, արդյունաբերությունն անկում են ապրել։ Մենք ինչ որ տեսնում ենք Երևանում, վարկերի հիրմքով ստեղծված տնտեսություն է, որը չի կարողանա երկար տեմպը պահպանել։ Ի՞նչ ենք մենք առաջարկում, առաջին քայլը, ստեղծել 300 հազար նոր աշխատատեղ Հայաստանում»,-հայտարարեց Ն. Կարապետյանը, ինչին հետևեցին ծափահարություններ։
Բանախոսն ընդգծեց, դրա համար ունեն մշակված քաղաքականություն, որի հիմքում ընկած են  վերարադյունաբերականացումը, ծառայությունների արտահանում և այլն։
Նշենք, որ շնորհանդեսի  շրջանակում նախատեսվում է ծրագրի ներկայացում, ինչպես նաև պանելային քննարկում և հարցուպատասխան՝ տնտեսագետների և մասնագիտական հանրույթի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։

Самвел Карапетян представил 5 экономических шагов: первый – создание 300 тысяч рабочих мест в Армении
12:55 20/01/2026
«В 2025 году мы отмечали 35-летие принятия Декларации о независимости Республики Армения, и наша страна все еще входит в список 110 бедных стран мира. Сегодня наша страна нуждается в улучшениях и крупных реформах», –  заявил координатор движения «Мер дзевов» («По-нашему») и племянник находящегося под домашним арестом предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна – Нарек Карапетян.
Нарек Карапетян сделал соответствующее заявление сегодня, 20 января, в ходе презентации экономической программы Самвела Карапетяна.
Он подчеркнул, что до сих пор реформы в Армении осуществлялись в рамках иных повесток.
«Мы знаем, что первые 20-28 лет независимости нашей страны реформы проводились вокруг повестки безопасности, затем в течение 7–8 лет – наверное, вокруг повестки противоречий. При этом у нас была одна проблема, на которую немногие обращают внимание, но которую люди ощущают на себе. Это – ослабевающая Армения, из областей которой население просто уезжает. Жители Еревана уезжают в США, из областей – в Российскую Федерацию. Население нашей страны сократилось почти на полмиллиона человек с момента обретения независимости и продолжает снижаться», – описал ситуацию Нарек Карапетян.
Бизнесмен и благотворитель Самвел Карапетян предлагает пять экономических шагов, реализация которых способна изменить жизнь в нашей стране.
«Эти шаги разработаны в результате многолетней работы. Руководители страны, находившиеся у власти до сих пор, всегда рассматривали экономику исключительно с позиции государственного аппарата. Первым руководителем, который будет смотреть на экономику с точки зрения предпринимателей и представителей общества, станет Самвел Карапетян.
Основная проблема, которую мы видим во всех областях, – это нехватка рабочих мест. В регионах нет работы, из-за чего люди уезжают  на заработки за границу, оставляя семьи здесь, что приводит к многочисленным негативным последствиям. Государство пыталось решать эту проблему посредством субсидий. Однако мы видим, что в последние годы в областях производство и промышленность переживали спад. То, что мы наблюдаем в Ереване, – это экономика, созданная за счет кредитов, и нынешние темпы по этой причине долго сохраняться не будут.
Что мы предлагаем? Первый шаг – создать в Армении 300 тысяч новых рабочих мест», – заявил Н. Карапетян, после чего последовали аплодисменты.
Нарек Карапетян подчеркнул, что для этого разработана соответствующая политика, в основе которой лежат реиндустриализация, экспорт услуг и другие направления.
Отметим, что в рамках презентации предусмотрено представление программы, а также панельная дискуссия и сессия вопросов и ответов с участием экономистов и представителей экспертного сообщества.