Ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխությունը նպատակ ունի նաև կանխել գիշերային ժամերին ջրի կորուստները. «Վեոլիա Ջուր»
14:08 25/02/2026
Ջրամատակարարման ժամանակացույցը, տասնյակ հազարավոր նոր սպառողների ավելացման հաշվին, տարվա ընթացքում, ըստ անհրաժեշտության ենթարկվում է փոփոխության՝ ելնելով եղանակային պայմանների փոփոխություններից, ջրամատակարարման համակարգի տեխնիկական հնարավորություններից, ջրաղբյուրների ջրատվության շուրջ 24%-ով նվազումից և կառուցապատումների արդյունքում նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճից։ Այս մասին հայտնում են «Վեոլիա Ջուր» ընկերությունից՝ ի պատասխան այս օրերին մամուլում հրապարակվածջրամատակարարման ժամանակացույցի հետ կապված հարցերին։
«Այս օրերին մամուլում  «Վեոլիա Ջուր» ընկերության հրապարակած 2026 թվականի ջրամատակարարման ժամանակացույցի հետ կապված հաղորդագրություններին և հարցումներին ի պատասխան՝ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2016թ.-ի նոյեմբերի 30-ի N378-Ն որոշմամբ սահմանված «Խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման  կանոնների» 134 –րդ կետի պահանջի համաձայն՝  «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ն իր պաշտոնական կայքում (veolia.am) հրապարակում է Բաժանորդի հաջորդ տարվա Ջրամատակարարման գրաֆիկը, որը կազմվում է հասցեական, այնպես, որ Բաժանորդը հնարավորություն ունենա ծանոթանալ իր Ջրամատակարարման գրաֆիկին:
Հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակացույցը, տասնյակ հազարավոր նոր սպառողների ավելացման հաշվին, տարվա ընթացքում, ըստ անհրաժեշտության ենթարկվում է փոփոխության (հիմնականում ամռան ամիսներին), ելնելով եղանակային պայմանների փոփոխություններից, ջրամատակարարման համակարգի տեխնիկական հնարավորություններից, ջրաղբյուրների ջրատվության շուրջ 24%-ով նվազումից և կառուցապատումների արդյունքում նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճից:  Ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխությունը նպատակ ունի նաև կանխել գիշերային ժամերին ջրի  կորուստները, ինչը նպաստում է ցերեկային ժամերին սպառողներին կանոնավոր ջրամատակարարմամբ ապահովելուն:
ՀՀ կառավարության՝ ի դեմս Ջրային կոմիտեի հետ ձեռք  բերված պայմանավորվածության շրջանակներում նախատեսված է հավելյալ շուրջ 3 անգամ ավելացած ծավալով ներդրումային կապիտալ ծրագրերի շարունակական իրականացում, որը կնպաստի ֆիզիկական կորուստների նվազեցման, ինչն էլ առաջիկա տարիներին կավելացնի Երևանի բաժանորդներին մատակարարվող ջրի ծավալները: Իսկ մինչ ներդրումային ծրագրերի ավարտը՝ Ընկերությունն ունի կանոնակարգված պարտավորություն՝ տարեկան առնվազն երկու անգամ հայտարարելու ջրամատակարարման գրաֆիկների սեզոնային տատանումների մասին, որն իրականացվել է 2025 թվականի նոյեմբերին և 2026 թվականի փետրվարին:
Հարկ ենք համարում նշել, որ բաժանորդների ջրամատակարարման ժամանակացույցերի առումով Վարձակալության պայմանագրի մեկնարկից ի վեր որևէ պայմանագրային պարտավորություն  չի խախտվել»,- նշված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ մայիսի 1-ից սեպտեմբերի 16-ը Երևանի բոլոր 12 վարչական շրջանների մի շարք հասցեներում ջուրը կմատակարարվի ժամը 07:00-ից մինչև 24:00-ը։

«Веолия Джур»: Изменение графика водоснабжения также направлено на предотвращение потерь воды в ночное время
Компания «Веолия Джур» (Veolia Water) опубликовала разъяснение относительно изменения графика водоснабжения, подчеркнув:
«В ответ на недавние сообщения в прессе и запросы относительно графика водоснабжения на 2026 год, опубликованного компанией «Веолия Джур», хотели бы сообщить вам, что в соответствии с требованием пункта 134 «Правил предоставления услуг водоснабжения и водоочистки (очистки сточных вод)», установленного решением Комиссии по регулированию общественных услуг РА № 378-Н от 30 ноября 2016 года, ЗАО «Веолия Джур» публикует на своем официальном сайте (veolia.am) график водоснабжения абонентов на следующий год, составленный по адресу, чтобы абонент имел возможность ознакомиться со своим графиком водоснабжения.
Опубликованный график водоснабжения, в связи с добавлением десятков тысяч новых потребителей, может быть изменен по мере необходимости в течение года (в основном в летние месяцы) в зависимости от изменения погодных условий, технических возможностей системы водоснабжения, снижения водоснабжения из источников примерно на на 24% и резкое увеличение числа новых потребителей воды в результате строительства. Изменение графика водоснабжения также направлено на предотвращение потерь воды в ночное время, что способствует обеспечению потребителей регулярным водоснабжением в течение дня.
В рамках достигнутого соглашения с Комитетом по водным ресурсам правительства Республики Армения планируется непрерывная реализация дополнительных инвестиционных капитальных программ с увеличением объема примерно в 3 раза, что будет способствовать снижению физических потерь, что, в свою очередь, увеличит объемы воды, поставляемой абонентам Еревана в ближайшие годы. До завершения инвестиционных программ Компания обязана объявлять о сезонных изменениях в графиках водоснабжения не реже двух раз в год, что было реализовано в ноябре 2025 года и феврале 2026 года.
Считаем необходимым отметить, что с момента начала действия Договора аренды не было нарушено никаких договорных обязательств в отношении графиков водоснабжения абонентов».
Согласно опубликованному на сайте «Веолия Джур» графику, с 1 мая по 16 сентября 2026 года подача питьевой воды абонентам в 12 округах Еревана и всех регионов Армении будет осуществляться с 07:00 до 24:00 (17 часов в сутки), их адреса указаны на сайте. В остальное время года водоснабжение будет круглосуточным, сообщили в компании.