Շատ հեշտ է որևէ հեռավոր որևէ երկրի մայրաքաղաքից (կլինի Մոսկվա, Վաշինգտոն, Բրյուսել, թե ցանկացած այլ ոչ հայաստանյան քաղաք) ասել, թե հունիսի 7-ի ընտրությունները որոշելու են Կովկասի ճակատագիրը, այս կամ այն գերտերության ազդեցության չափը այլն։ Սա ծայրահեղ վտանգավոր մոտեցում է, որին առաջատար ուժերը պետք է կոշտ արձագանքեն։ Չի կարելի Հայաստանը դարձնել օտար խաղերի փորձաքար, այսօրվա վտանգավոր իրավիճակում մեզ վերածել աշխարհաքաղաքական խաղալիքի։
Հունիսի 7-ի ընտրությունները բացառապես ներհայաստանյան ընտրություններ են։ Այդ ընտրությունների արդյունքում մենք պետք է վերականգնենք մեր երկրի ներքին խախտված հավասարակշռությունը, պիտի հասնենք բանականության վերադարձին պետական համակարգ, պիտի ներքին համերաշխության և համակեցության նոր կանոններ ստեղծենք, պիտի հասնենք հասնենք երաշխավորված խաղաղության և երկիրը տանենք զարգացման ճանապարհով։ Սրանք են այս ընտրությունների նպատակները։
Հայաստանը ճակատագիրը չի որոշվում ո´չ Մոսկվայում, ո´չ Վաշինգտոնում, ո´չ Բրյուսելում, ոչ էլ որևէ այլ տեղ։ Եթե շատ ենք ուզում մայրաքաղաքային հստակություն, ապա Հայաստանը ճակատագիրը որոշվելու է կա´մ Երևանում, կա´մ Բաքվում։ Եվ հունիսի 7-ի ընտրությունները հենց դրա մասին են։

Очень легко из столицы какой-нибудь далекой страны – будь то Москва, Вашингтон, Брюссель или любой другой город не в Армении – заявлять, что выборы 7 июня определят судьбу Кавказа, степень влияния той или иной сверхдержавы и так далее. Это крайне опасный подход, на который ведущие политические силы должны реагировать жестко. Нельзя превращать Армению в полигон для чужих игр и в нынешней опасной ситуации – в геополитическую игрушку, написал соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян.
«Выборы 7 июня – это исключительно выборы внутри Армении. По их итогам мы должны восстановить нарушенное внутреннее равновесие в нашей стране, добиться возвращения рациональности в государственную систему, сформировать новые правила внутреннего согласия и сосуществования, добиться гарантированного мира и направить страну по пути развития. Таковы цели этих выборов.
Судьба Армении не решается ни в Москве, ни в Вашингтоне, ни в Брюсселе, ни в каком-либо другом месте. Если нужна предельная ясность в плане столиц, то судьба Армении будет решаться либо в Ереване, либо в Баку. И выборы 7 июня – именно об этом», – указал он.