Ինչո՞ւ է Խաչիկ Գալստյանի գործով դատավորն ինքնաբացարկ հայտնել
«Հայրենիք» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Խաչիկ Գալստյանի գործն արդեն դատարանում է։ Դեռևս դատական նիստեր չեն կայացել, բայց գործով դատավոր  Վարդգես Սարգսյանն արդեն ինքնաբացարկ է հայտնել։
«Ըստ որոշման, այդ գործով մեղադրյալներից մեկը բարեկամական կապ ունի դատավոր Վարդգես Սարգսյանի հետ»,- Panorama.am-ին հայտնեց Խաչիկ Գալստյանի պաշտպան Արսեն Բաբայանը։
Գործը մակագրվել է դատավոր Վարդգես Ստեփանյանին։
«Իր մոտ ունեցել եմ դատական նիստեր, սպասումներս դրական են, ունեցածս փորձը ցույց է տվել, որ բավականին օբյեկտիվ դատավոր է։ Տպավորություններս դրական են, ակնկալում եմ, որ կլինի օբյեկտիվ դատաքննություն և Խաչիկ Գալստյանը վերջնականապես կարդարացվի»,- ասաց Արսեն Բաբայանը։
Դատական նիստի օր դեռևս նշանակված չէ։
Հիշեցնենք, որ քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Խաչիկ Գալստյանին ՀԿԿ-ն մեղադրում է 2025 թ. նոյեմբերի 16-ին Վաղարշապատում տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների ժամանակ, իբր, ընտրողներին ընտրակաշառք բաժանելու մեջ: Գալստյանը կալանավորվել է 2025թ․ դեկտեմբերի 30-ին։ Փետրվարի 26-ին դատարանի որոշմամբ, Խաչիկ Գալստյանի խափանման միջոց կալանքը փոխվել է տնային կալանքի։

Почему судья по делу Хачика Галстяна взял самоотвод?
Дело генерального секретаря партии «Айреник» («Отечество») Хачика Галстяна уже находится в суде. Пока судебные заседания не состоялись, однако судья по делу Вардгес Саркисян уже взял самоотвод.
Как сообщил Panorama.am адвокат Хачика Галстяна Арсен Бабаян, согласно решению, один из обвиняемых по делу имеет родственные связи с судьей Вардгесом Саркисяном.
Дело было завизировано на имя судьи Вардгеса Степаняна.
«У меня уже были судебные заседания у него. Ожидания – позитивные, мой опыт показывает, что он довольно объективный судья. Впечатления положительные, я рассчитываю, что судебное разбирательство будет объективным и Хачик Галстян в итоге будет окончательно оправдан», – отметил Арсен Бабаян.
При этом дата судебного заседания пока не назначена.
Напомним, что доктора политологии, профессора Хачика Галстяна Антикоррупционный комитет обвиняет в том, что во время состоявшихся 16 ноября 2025 года в Вагаршапате выборов он якобы раздавал избирателям взятки. Галстян был арестован 30 декабря 2025 года. 26 февраля суд изменил меру пресечения генеральному секретарю партии «Айреник» («Отечество»), политзаключенному Хачику Галстяну на домашний арест.