Սերժ Սարգսյանն այն եզակի մարդկանցից է, ով հրապարակավ ընդունում է իր սխալը. Միքայել Մինասյան
«Սերժ Սարգսյանն այն եզակի մարդկանցից է՝ ոչ միայն Հայաստանի ղեկավարների, այլև ընդհանրապես իմ կյանքում հանդիպած անհատների շարքում, ով հրապարակավ ընդունում է իր սխալը։ Սա մեր քաղաքական մշակույթում գրեթե չտեսնված որակ է։ Մենք, ցավոք, հաճախ պատրաստ ենք գնալ մինչև կործանում, միայն թե չասենք՝ «Այո՛, այստեղ սխալվել ենք»»,-գրում է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը, ով Սերժ Սարգսյանի դստեր ամուսինն է։
«Ես դա երբեք չեմ համարել թուլություն։ Ընդհակառակը, սա ներքին ուժի, քաղաքական հասունության և մարդկային մեծության նշան է։ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի ղեկավարներից միակն է, ով ժողովրդի ճնշման պայմաններում հեռացավ իշխանությունից՝ երկիրը չտանելով ներքին բախման ու արյունահեղության։
Սերժ Սարգսյանի սխալները, իհարկե, չեն վերանում միայն այն պատճառով, որ նա դրանք ընդունում է։ Բայց սխալի ընդունումն արժեք ունի այն ժամանակ, երբ դրանից բխում է հետևություն՝ չկրկնել նույնը, չտրվել ամբիցիաներին, վեր կանգնել անձնական ու թիմային շահերից և առաջնորդվել բացառապես պետական ու ազգային շահերով, այլ ոչ թե զոռբայությամբ ու իրականությունը հերքելու համառությամբ։
Շնորհակալ եմ նրան իր սկզբունքայնության, ազնվության ու ներքին ամրության համար։
Հ.Գ. Ութ տարի առաջ՝ հենց այս օրը, կյանքումս առաջին անգամ նստեցի Սերժ Սարգսյանի ծառայողական մեքենան։ Այդ նույն մեքենան նրան վերջին անգամ Բաղրամյան 26-ից տուն տարավ։ Մի օր անպայման կպատմեմ այդ օրվա մասին՝ ինչպես էր ոգևորված ժողովուրդը ճանապարհում Սերժ Սարգսյանին՝ դեռ չգիտակցելով, թե ինչ է սպասվում իրեն ու երկրին։ Ութ տարի անց՝ արդեն մեկ այլ երկրում և բոլորովին այլ հանգամանքներում, կրկին Սերժ Սարգսյանի հետ նույն մեքենայում էի»։

Микаэл Минасян: Серж Саргсян – из тех редких людей, кто публично признает свою ошибку
«Серж Саргсян – из тех редких людей – не только среди руководителей Армении, но и вообще среди всех, кого я встречал в своей жизни, кто публично признает свою ошибку. Это почти невиданное качество в нашей политической культуре. Мы, к сожалению, нередко готовы довести все вплоть до катастрофы, лишь бы не сказать: „Да, здесь мы ошиблись“», – написал бывший чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения при Святом Престоле Микаэл Минасян, являющийся супругом дочери Сержа Саргсяна.
«Я никогда не считал это слабостью. Напротив, это признак внутренней силы, политической зрелости и человеческого величия. Серж Саргсян – единственный из руководителей Армении, кто оставил власть под давлением народа, не допустив в стране внутреннего столкновения и кровопролития.
Ошибки Сержа Саргсяна, конечно, не исчезают только потому, что он их признает. Но признание ошибки имеет ценность тогда, когда из этого следует вывод – не повторять то же самое, не поддаваться амбициям, быть превыше личных и командных интересов и руководствоваться исключительно государственными и национальными интересами, а не грубой силой и упрямым отрицанием реальности.
Благодарен ему за его принципиальность, честность и внутреннюю стойкость.
P.S. Восемь лет назад, именно в этот день, я впервые в жизни сел в служебный автомобиль Сержа Саргсяна. Та самая машина в последний раз отвезла его домой с Баграмяна, 26. Когда-нибудь обязательно расскажу о том дне – о том, как воодушевленный народ провожал Сержа Саргсяна, еще не осознавая, что ждет его и страну. Спустя восемь лет – уже в другой стране и при совершенно иных обстоятельствах – я вновь находился в одной машине вместе с Сержем Саргсяном», – отметил Минасян, опубликовав фото.