Չեմ պատրաստվում գործիք դառնալ որևէ մեկի ձեռքում. Լուսինե Թովմասյանը դադարեցրել է համագործակցությունը Հ1-ի հետ
Հեռուստահաղորդավարուհի Լուսինե Թովմասյանը հայտնում է Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերության հետ համագործակցությունը դադարեցելու մասին.
Լուսինե Թովմասյանը գրում է. «Որոշում եմ կայացրել դադարեցնել համագործակցությունս Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերության հետ և լուծել գործող պայմանագիրս։
Հեռուստաընկերության ղեկավարը հանձնարարեց ինձ փոխարինել մեկ այլ հաղորդավարով այն հաղորդման մեջ, որի առաջին թողարկումն արդեն նկարահանված էր։ Պատճառը՝ աշխարհի ամենահայտնի դասական երաժիշտներից մեկի՝ Lang Lang-ի, ով Հայաստան էր հրավիրված պետական միջոցներով, ինչպես նաև Սերգեյ Սմբատյանի հետ իմ իրականացրած հարցազրույցը, որը նախատեսվում էր հրապարակվել սոցիալական հարթակներում։ Նշեմ, որ իմ աշխատանքային պայմանագրում դա արգելող որևէ կետ չկա։
Ակնհայտ է, որ այս որոշումը դուրս էր մասնագիտական հարաբերությունների շրջանակից և պայմանավորված էր անձնական փոխհարաբերություններով։
Այսպիսով՝ չեմ պատրաստվում գործիք դառնալ որևէ մեկի ձեռքում՝ իր անձնական հարցերը լուծելու համար։
Հավելեմ, որ մեր վերջին հանդիպման ժամանակ Հովհաննես Մովսիսյանը անձամբ է ինձ հայտնել հենց այս պատճառաբանությունը։
Հատկանշական է, կամ գուցե պարադոքսալ, որ համերգը նկարահանվել է հենց Հայաստանի Հանրային Հեռուստաընկերության պատվերով և ստեղծագործական անձնակազմով։
Ես միշտ զերծ եմ մնացել խաղատներ ու վնասակար սովորություններ գովազդելուց, մրցակցային դաշտում գտնվող այլ հեռուստաընկերությունների հետ համագործակցելուց, քաղաքական որևէ գործընթացի մասնակցելուց, և դա եղել է իմ անձնական որոշումը։ Փոխարենը՝ միշտ սիրով ընդունել եմ այն մասնագիտական առաջարկները, որոնք մշակութային են և ինձ համար հետաքրքիր։ Իմ այս իրավունքը սահմանափակելն անընդունելի եմ համարում։
Շնորհակալություն Առաջին Ալիքում աշխատող իմ գործընկերներին՝ գեղեցիկ ու հետաքրքիր համագործակցության համար։ Հույս ունեմ՝ մի օր կհանդիպենք արդար աշխատանքային մթնոլորտում։
Առաջին Ալիքը շարունակելու է մնալ իմ տունը, և թեև այս պահին հեռանում եմ, բայց տունդարձի ճամփան չեմ մոռանալու։ Սիրում եմ իմ բոլոր արդարամիտ գործընկերներին, իսկ մյուսներին՝ ներում՝ հուսալով, որ լավ չեն հասկանում, թե ինչ են անում»։

Лусине Товмасян ушла с Первого канала и назвала причину
Телеведущая Лусине Товмасян сообщила о прекращении сотрудничества с Общественной телекомпанией Армении.
Лусине Товмасян пишет:
«Я приняла решение прекратить сотрудничество с Общественной телекомпанией Армении и расторгнуть свой действующий договор.
Руководитель телекомпании распорядился заменить меня другим ведущим в той передаче, первый выпуск которой уже был снят. Причина – интервью, которое я провела с одним из самых известных классических музыкантов мира Lang Lang, приглашенным в Армению за государственные средства, а также с Сергеем Смбатяном. Интервью планировалось опубликовать в социальных сетях. Отмечу, что в моем трудовом договоре нет ни одного пункта, запрещающего подобное.
Очевидно, что это решение – за рамками профессиональных отношений, оно было обусловлено личными взаимоотношениями.
Таким образом, я не намерена становиться инструментом в чьих-либо руках для решения личных вопросов.
Добавлю, что во время нашей последней встречи Ованнес Мовсисян лично сообщил мне именно это объяснение.
Примечательно, а возможно и парадоксально, что концерт был снят именно по заказу Общественной телекомпании Армении и силами ее творческого коллектива.
Я всегда воздерживалась от рекламы казино и вредных привычек, от сотрудничества с другими телекомпаниями, работающими в конкурентной среде, а также от участия в каких-либо политических процессах – и это было моим личным решением. Взамен я всегда с удовольствием принимала те профессиональные предложения, которые были связаны с культурой и представляли для меня интерес. Ограничение этого моего права считаю недопустимым.
Благодарю моих коллег, работающих на Первом канале, за красивое и интересное сотрудничество. Надеюсь, однажды мы встретимся в справедливой рабочей атмосфере.
Первый канал продолжит оставаться моим домом, и хотя сейчас я ухожу, дорогу домой я не забуду. Люблю всех моих справедливых коллег, а остальных – прощаю, надеясь, что они сами не до конца понимают, что делают».