ԶԼՄ-ներ. Գերմանիայի կանցլերը չի մասնակցի Հայաստանում կայանալիք ԵՔՀ գագաթնաժողովին
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը չի մասնակցի մայիսի 4-ին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) գագաթնաժողովին, որին մասնակցում է մոտ 50 երկիր։
Սա առաջին դեպքն է, երբ ԵՔՀ ութերորդ գագաթնաժողովը կանցկացվի առանց Գերմանիայի կառավարության ղեկավարի, հաղորդում է DPA լրատվական գործակալությունը։
«Գերմանիայի կանցլերը չի կարող մասնակցել միջոցառմանն այլ պարտավորությունների պատճառով։ Գերմանիայի կանցլերն արդեն մասնակցել է ԵՀՔ երկու հանդիպման և ակտիվ կապի մեջ է շատ մասնակիցների հետ»,-DPA լրատվական գործակալության հարցմանն ի պատասխան ասել է Գերմանիայի կառավարության խոսնակը։
Թե ով է ներկայացնելու Գերմանիան, առայժմ հստակ չէ։ Մերցը մասնակցելու է Բեռլինում մայիսի 4-ին կայանալիք ՔԴՄ նախագահության նիստին։

СМИ: Канцлер Германии Фридрих Мерц не приедет 4 мая в Армению на саммит Европейского политического сообщества
Канцлер Германии Фридрих Мерц не поедет 4 мая в Армению на саммит Европейского политического сообщества (ЕПС), в котором принимают участие около 50 государств. Таким образом, восьмой по счету саммит ЕПС впервые пройдет без главы немецкого правительства, пишет агентство DPA.
"Канцлер ФРГ не может совершить поездку в связи с другими обязательствами", - заявила представитель правительства Германии в ответ на запрос агентства DPA. "Канцлер ФРГ уже принимал участие в двух встречах ЕПС и находится в активном контакте со многими участниками", - добавила она.