«Եկեք անկեղծ լինենք. ութ տարի առաջ այստեղ ոչ ոք չէր գա։ Ութ տարի առաջ այս երկիրը բանակցությունների սեղանի շուրջ դիտարկվում էր որպես Ռուսաստանի դե ֆակտո արբանյակ։ Այն փաստը, որ այսօր մենք տեսնում ենք ձեր երկիր այսքան շատ առաջին այցեր, շատ խոսուն է»,-հայտարարում է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանն այս հայտարարության հետ կապված նշում է.
«Նախ, պետք է հուսալ, որ Ֆրանսիայի նման հզորագույն երկիրն ու ժողովուրդը շուտով՝ 2027 թվականի նախագահի ընտրությանը, հրաժեշտ կտան իրեն ամոթի վերածված Մակրոնին, որի նախագահության ընթացքում Ֆրանսիան ավելի շատ դարձել է ծիծաղի, քան ակնածանքի առարկա:
Վերադառնալով Մակրոնի հայտարարությանը: Նախ, ութ տարի առաջ Հայաստանում անցկացվել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որին Հայաստանում ներկա է եղել հենց ինքը Մակրոնը՝ այդ կազմակերպության բազմաթիվ առաջին դեմքերի հետ մեկտեղ: Իսկ այդ գագաթնաժողովի մասին որոշումը կայացվել է 2018 թվականից առաջ: 2018 թվականի ամռանը Հայաստան է ժամանել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, որի այցի վերաբերյալ պայմանավորվածությունը դարձյալ՝ ձեռք է բերվել 2018-ից առաջ:
Մինչեւ 2018 թվականը Հայաստան են այցելլել բազմաթիվ երկրների առաջին դեմքեր՝ աշխարհի ամենատարբեր երկրներից, այդ թվում՝ եվրոպական: Մինչեւ 2018 թվականը Հայաստան են այցելել ԱՄՆ պետքարտուղարը, ԱՄՆ պաշտպանության նախարարը: Հայաստանում անցկացվել է ՆԱՏՕ զորավարժություն, անցկացվել են միջազգային այլ հավաքներ եւ միջոցառումներ: Հայաստանը եղել է միջազգային կյանքի լիարժեք ու ընդգրկուն մասնակիցներից մեկը:
Ֆրանսիայի նախագահը պարզապես ցինիկաբար ստում է, թե Հայաստան չէին գալիս, քանի որ համարում էին Ռուսաստանի արբանյակ, իսկ հիմա գալիս են, քանի որ համարում են անկախ: Հաջորդիվ կասեմ, թե ինչու են հիմա ավելի շատ ու ավելի պերճախոս այցերով գալիս Հայաստան: Եվ ինչու՞ նախկինում չունեին այդ պերճախոսությունը եւ բաժակաշառային էնտուզիազմը:
Ինչու՞ են հիմա գալիս ավելի այսպես ասած պերճախոս այցերով: Որովհետեւ հիմա չկա Արցախ, եւ Հայաստանի հասցեին ասված պերճախոս բաժակաճառերը բոլորովին չեն ենթադրում դույզն իսկ, թեկուզ բարոյական պատասխանատվություն նաեւ Արցախի հարցի վերաբերյալ, ինչը ավելորդ բարդացումներ կառաջացններ իրենց եւ Ադրբեջանի հարաբերություններում:
Իհարկե միշտ որոշակիորեն այլ է եղել Ֆրանսիայի քաղաքականությունը, որը պայմանավորվածծ է եղել բացառապես հենց ֆրանսիական աշխարհաքաղաքականության առանձնահատկությամբ՝ երեւալյան ուղղությամբ դրա կենսական հետաքրքրություններով: Բայց, այս դեպքում էլ, հենց դրա համար նաեւ մինչեւ 2018 թվականը Հայաստան պետական այց են կատարել բոլոր նախագահները՝ Ժակ Շիրակ, Նիկոլյա Սարկոզի, Ֆրանսուա Օլանդ:
Հիմա չկա Արցախ, եւ բոլորն անկաշկանդ ու «ինքնամոռաց» «պաշտում» են Հայաստանը: Որովհետեւ հիմա Արցախի չլինելով՝ բացվում է նաեւ ճանապարհն ու պայքարը Միջին միջանցքի համար, որտեղ պետք է սիրել Հայաստանը, բայց պայմանով՝ որ Հայաստանն էլ պետք է սիրի Ադրբեջանին, որպեսզի կառուցվի Միջին միջանցքի համար իրենց պայքարի շղթան:
Սա է պատկերը, ու ահա այդ պատկերի բերումով է, որ նշում եմ՝ Մակրոնի հայտարարությունը պարզապես ստոր ցինիզմ է, ոչ ավելի, որովհետեւ խնդիրը միշտ եղել է ոչ թե այն, որ Հայաստանը Ռուսաստանի արբանյակն է, այլ որովհետեւ Հայաստանը չի եղել Ադրբեջանի արբանյակ»։

Акоп Бадалян: Подлость Эммануэля Макрона
«Давайте будем откровенны. Восемь лет назад сюда никто бы не приехал. Восемь лет назад эта страна рассматривалась за столом переговоров как де-факто сателлит России. Тот факт, что сегодня мы видим так много первых визитов в вашу страну, очень показателен», – заявил президент Франции Эммануэль Макрон в рамках VIII саммита Европейского политического сообщества в Ереване 4 мая.
Коснувшись данного заявления Макрона, политический обозреватель Акоп Бадалян написал:
«Прежде всего, остается надеяться, что такая сильнейшая страна, как Франция, и ее народ вскоре – на президентских выборах 2027 года – попрощаются с Макроном, превратившим свое президентство в позор. За годы его правления Франция стала скорее предметом насмешек, чем уважения.
Возвращаясь к заявлению Макрона: во‑первых, восемь лет назад в Армении прошел саммит Франкофонии, на котором присутствовал сам Макрон вместе с множеством первых лиц этой организации. А решение о проведении данного саммита было принято еще до 2018 года. Летом 2018‑го в Армению прибыла канцлер Германии Ангела Меркель, и договоренность об этом визите также была достигнута до 2018 года.
До 2018 года Армению посещали первые лица многих стран мира, в том числе европейских. В Армению приезжали госсекретарь США, министр обороны США. Здесь проводились учения НАТО, а также другие международные встречи и мероприятия. Армения была полноценным и активным участником международной жизни.
Президент Франции просто цинично лжет, утверждая, будто в Армению не приезжали, потому что ее считали сателлитом России, а теперь приезжают, потому что считают независимой. Далее скажу, почему сейчас в Армению приезжают чаще и с более красноречивыми визитами. И почему раньше не было такой красноречивости и показного энтузиазма.
Почему же теперь визиты стали более красноречивыми? Потому что теперь нет Арцаха, и торжественные речи в адрес Армении вовсе не предполагают даже малейшей – хотя бы моральной – ответственности по вопросу Арцаха, что осложнило бы их отношения с Азербайджаном.
Конечно, политика Франции всегда имела свои особенности, связанные исключительно с ее геополитическими интересами на Востоке. Но именно поэтому до 2018 года все президенты Франции – Жак Ширак, Николя Саркози, Франсуа Олланд – совершали государственные визиты в Армению.
Теперь Арцаха нет, и все свободно и "самозабвенно" "обожают" Армению. Поскольку тем самым открываются также путь и борьба за Срединный коридор, где нужно любить Армению, но при условии, что и Армения будет любить Азербайджан, чтобы выстроить цепочку борьбы за этот коридор.
Вот такова картина, и именно исходя из этой картины я говорю, что заявление Макрона – это просто низкий цинизм, не более того, потому что проблема всегда заключалась не в том, что Армения является сателлитом России, а в том, что Армения не была сателлитом Азербайджана».