Հայաստանը ոչ մի մտադրություն, նպատակ, հնարավորություն և կարողություն չունի ԵՄ գնալու համար , և դա շատ լավ գիտի Ռուսաստանը. Սուրեն Սարգսյան
«Ռուսաստանի նախագահը շատ լավ գիտի, որ Հայաստանը ոչ մի մտադրություն, նպատակ, հնարավորություն և կարողություն չունի ԵՄ գնալու համար։ Հետևաբար «Civilized Divorce» որպես այդպիսին չի լինելու»,-նման կարծիք է հայտնել քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը Mirrorspectator-ում հրապարակած հոդվածում։
Նրա խոսքով, հատկապես վերջին շաբաթների զարգացումները՝ ցույց են տալիս, որ Հայաստանը մտադիր չէ շարժվել դեպի ԵՄ անդամակցություն, և Մոսկվան ակնհայտորեն լավ գիտի դա։
«Արդեն ակնհայտ է, որ Երևանը չունի Եվրամիությանն անդամակցելու ռազմավարական նպատակ, և դա հասկանում են Մոսկվայում, Բրյուսելում, Վաշինգտոնում և Երևանում։ Ավելին, Հայաստանի պոտենցիալ անդամակցությունը ԵՄ-ին առանձնապես չի ողջունվի Մոսկվայում, Բրյուսելում, Վաշինգտոնում կամ նույնիսկ Երևանի որոշ հատվածներում։ Ուստի նման հայտարարություն անելիս ՌԴ նախագահը կարծես թե լիովին գիտակցում է, որ Հայաստանը ոչ նման նպատակ ունի, ոչ էլ նման մտադրություն։
Փաշինյանի հետ իր կանոնավոր շփումների ընթացքում գրեթե անկասկած քննարկվում է Եվրամիության հետ կապված Հայաստանի ավելի լայն տեսլականը, և ՌԴ նախագահը քաջատեղյակ է Հայաստանի իրական ռազմավարական նպատակներին։ Հետևաբար, Պուտինի խոսքերն ավելի շատ պետք է դիտել որպես փորձ՝ հրապարակայնորեն ամրապնդելու այն միտքը, որ Հայաստանն ինքն իրապես չի ձգտում ԵՄ անդամակցության, և որ եթե նման մտադրություն իսկապես լիներ, Հայաստանի իշխանություններն անխուսափելիորեն հանրաքվե կանցկացնեին այդ հարցի շուրջ։
Պուտինը, ամենայն հավանականությամբ, հասկանում է, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն ցանկանում կազմակերպել նման հանրաքվե և, հավանաբար, վստահ է, որ եթե նույնիսկ այդպիսի հանրաքվե անցկացվեր, դա պարտադիր չէ, որ բերի անհրաժեշտ արդյունքները թե՛ ընտրողների մասնակցության, թե՛ վերջնական արդյունքի առումով: Ուստի, Պուտինն իր հայտարարությամբ փաստացի հաստատում է, որ եթե Հայաստանն իսկապես ցանկանար շարժվել դեպի Եվրոպա, նա արդեն կոնկրետ քայլեր կձեռնարկեր այդ ուղղությամբ, այդ թվում՝ հանրաքվեի կազմակերպում։
Հայտարարության ավելի լայն նպատակը կարծես թե հանրային գիտակցության մեջ ամրապնդելն է այն գաղափարը, որ Հայաստանը ոչ իրականում ցանկանում է, ոչ իրատեսորեն չի կարող շարժվել դեպի Եվրամիություն: Միաժամանակ Պուտինը նշել է այն պատճառները, թե ինչու Հայաստանը չի կարող պարզապես որոշել գնալ դեպի Եվրամիություն։ Առաջնային պատճառը, իհարկե, Հայաստանի, Ռուսաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) խորը տնտեսական հարաբերություններն են, ինչպես նաև Հայաստան-Ռուսաստան ապրանքաշրջանառության մասշտաբները։ Այս համատեքստում թվերը չափազանց կարևոր են։
Միևնույն ժամանակ, կարևոր է գիտակցել, որ նոր անդամներ ընդունելու Եվրամիության բյուրոկրատական և ինստիտուցիոնալ գործընթացը չափազանց բարդ է: Այս առումով, Վրաստանը և Ուկրաինան լավ օրինակներ են, քանի որ երկուսն էլ մոտ երկու տասնամյակ են ծախսել՝ փորձելով մոտենալ ԵՄ անդամակցությանը, բայց այդպես էլ չեն ստացել այն:
Ավելին, դժվար է պատկերացնել, որ ԵՄ-ն ներկայում պատրաստ է Ռուսաստանի հետ լարվածության մեկ այլ կետ ստեղծել Հարավային Կովկասում, որտեղ խաղաղությունը շարունակում է մնալ խիստ փխրուն: Հետևաբար, այս բոլոր գործոնները, հավանաբար, ուշադիր դիտարկվել են Մոսկվայում, ինչը հանգեցրել է այն եզրակացության, որ Հայաստանը տեսանելի ապագայում դժվար թե դառնա ԵՄ անդամ: Հենց այս գնահատականի հիման վրա է Ռուսաստանը կարծես ձևավորում իր ներկայիս մոտեցումը»,-գրում է նա։

Сурен Саркисян: У Армении нет ни намерения, ни цели, ни возможности, ни потенциала для вступления в ЕС, и это хорошо понимают в РФ
«Президент России прекрасно знает, что у Армении нет ни намерения, ни цели, ни возможности, ни потенциала для вступления в ЕС. Следовательно, никакого “Civilized Divorce” (“цивилизованного развода”) как такового не будет», – такое мнение высказал политолог-американист Сурен Саркисян в статье, опубликованной в Mirrorspectator.
По его словам, особенно события последних недель показывают, что Армения не намерена двигаться к членству в Евросоюзе, и Москва это явно хорошо понимает.
«Уже очевидно, что у Еревана нет стратегической цели вступления в Европейский союз, и это понимают в Москве, Брюсселе, Вашингтоне и Ереване. Более того, потенциальное членство Армении в ЕС не вызовет особого энтузиазма ни в Москве, ни в Брюсселе, ни в Вашингтоне, и даже в некоторых кругах самого Еревана. Поэтому, делая подобное заявление, президент России, по-видимому, полностью осознает, что Армения не имеет ни такой цели, ни подобного намерения.
Во время его регулярных контактов с Пашиняном почти наверняка обсуждается более широкое видение Арменией отношений с Евросоюзом, и президент РФ хорошо осведомлен о реальных стратегических целях Армении. Следовательно, слова Путина скорее следует рассматривать как попытку публично укрепить мысль о том, что сама Армения в действительности не стремится к членству в ЕС и что, если бы подобное намерение действительно существовало, власти Армении неизбежно провели бы референдум по этому вопросу.
Путин, вероятнее всего, понимает, что власти Армении не хотят организовывать подобный референдум и, вероятно, уверен, что даже если бы такой референдум состоялся, это вовсе не гарантировало бы необходимого результата ни с точки зрения явки, ни итогов голосования. Таким образом, своим заявлением Путин фактически подтверждает, что если бы Армения действительно хотела двигаться в сторону Европы, она уже предприняла бы конкретные шаги в этом направлении, включая организацию референдума.
Более широкая цель заявления, по всей видимости, заключается в закреплении в общественном сознании идеи о том, что Армения и в действительности не хочет, и реалистично не может двигаться в сторону Евросоюза. Одновременно Путин указал на причины, по которым Армения не может просто взять и решить двигаться в сторону ЕС. Главная причина, конечно же, – глубокие экономические связи между Арменией, Россией и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), а также масштабы армяно-российского товарооборота. В этом контексте цифры имеют чрезвычайно важное значение.
Вместе с тем, важно понимать, что бюрократический и институциональный процесс принятия новых членов в Евросоюз чрезвычайно сложен. В этом смысле хорошими примерами являются Грузия и Украина: обе страны потратили почти два десятилетия на попытки приблизиться к членству в ЕС, но так его и не получили.
Кроме того, трудно представить, что ЕС в настоящее время готов создать еще одну точку напряженности в отношениях с Россией на Южном Кавказе, где мир по-прежнему остается крайне хрупким. Следовательно, все эти факторы, вероятно, были тщательно проанализированы в Москве, что привело к выводу о том, что Армения в обозримом будущем вряд ли станет членом Евросоюза. Именно на основе этой оценки Россия, судя по всему, и формирует свой нынешний подход», – отметил он.