Այսօր Թանգարանների միջազգային օրվա շրջանակում, որը կնշվի մայիսի 18-ին, կանցկացվի ամենասպասված մշակութային միջոցառումներից մեկը՝ Թանգարանների գիշերը։
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Հայաստանի բազմաթիվ թանգարաններ իրենց դռները կբացեն այցելուների առջև մինչև ուշ գիշեր՝ առաջարկելով յուրահատուկ մշակութային ծրագիր։ Այցելուները հնարավորություն կունենան բացահայտելու թանգարանային հավաքածուները նոր ձևաչափով, մասնակցելու ինտերակտիվ միջոցառումների և վայելելու մշակութային հարուստ միջավայր։
Միջոցառումների նպատակն է խթանել հասարակության հետաքրքրությունը մշակութային ժառանգության նկատմամբ, ուժեղացնել թանգարանների և հանրության միջև կապը, ինչպես նաև ընդգծել մշակույթի կարևորությունը համերաշխ և միասնական հասարակության կառուցման գործում։
Մայիսի 16-ին ծրագրին միացած թանգարաններն անվճար սկզբունքով կընդունեն այցելուներին ժամը 11:00-ից մինչև 24:00-ը, իսկ մայիսի 18-ին՝ ըստ հիմնական այցելության ժամերի: Ծրագիրը՝ կից:
Թանգարանների միջազգային օրը սահմանվել է 1977 թվականին Թանգարանների միջազգային խորհրդի կողմից (ԻԿՕՄ)՝ նպատակ ունենալով համախմբելու թանգարաններին հասարակության և մարդկության առջև ծառացած գլոբալ մարտահրավերների շուրջ՝ միաժամանակ բարձրացնելու հանրային իրազեկվածությունը թանգարանների կարևորագույն դերի մասին: «Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005 թվականից Ֆրանսիայի մշակույթի և հաղորդակցության նախարարության նախաձեռնությամբ` ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ: Հայաստանը միացել է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառմանը 2005 թվականից:

Почему музеи Армении решили сегодня не спать и чем удивят посетителей?
«Ночь музеев» состоится в Армении: мероприятия пройдут 16 мая и будут приурочены к Международному дню музеев, присоединившиеся к программе центры культуры будут бесплатно принимать посетителей с 11:00 до 24:00, сообщает пресс-служба МОНКС Армении. А 18 мая – в Международный день музеев – все музеи страны будут работать по своему обычному графику.
Многочисленные музеи Армении откроют свои двери для посетителей до поздней ночи, предлагая уникальную культурную программу.
Посетители получат возможность познакомиться с музейными коллекциями в новом формате, принять участие в интерактивных мероприятиях и насладиться богатой культурной атмосферой.
Цель мероприятий – повысить интерес общества к культурному наследию, укрепить связь между музеями и обществом, а также подчеркнуть важность культуры в построении сплоченного и единого общества.
В этом году международный день пройдет под девизом «Музеи объединяют разделенный мир», подчеркивая их роль как площадок культурного диалога, взаимопонимания и сохранения общечеловеческих ценностей.