ՔԿ-ն քրգործ է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի դեմ
Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանությունից ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն՝ 2026 թվականի հունիսի 7-ին ՀՀ ԱԺ հերթական ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջին համարով առաջադրված պատգամավորի թեկնածու Ն.Կ.-ն, նախազգուշացված լինելով կեղծ տեղեկություններ հայտնելու դեպքում օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվության մասին, դիտավորությամբ թաքցրել է օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու կամ ունեցած լինելու մասին տեղեկությունը, այն է՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն է ներկայացրել այլ պետության քաղաքացի չլինելու մասին բովանդակությամբ կեղծ դիմում՝ այդ կերպ թաքցնելով պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն խոչընդոտող՝ օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու մասին տեղեկությունը: Նման հաղորդագրություն է քիչ առաջ տարածել Քննչական կոմիտեն։
Ըստ աղբյուրի, հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 449-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կարգավիճակ ձեռք բերելուն կամ պահպանելուն խոչընդոտող տեղեկությունները թաքցնելը):
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ալեն Սիմոնյանը սոցիալական ցանցի իր էջերում հրապարակել էր լուսանկարներ, որտեղ Նարեկ Կարապետյանի անվան դիմաց նշված է ՌԴ քաղաքացի։
Արձագանքելով Նարեկ Կարապետյանի՝ իրեն ուղղված հայտարարությանը, Սիմոնյանը նշել էր. «Նարեկ Կարենովիչ, ինձ որևէ բան բացատրել պետք չի, կխոսեք քննիչի հետ»։ Սիմոնյանի երեկ երեկոյան արած այս հայտարարությունից շատ չանցած Քննչական կոմիտեն տարածեց այս հաղորդագրությունը։

СК Армении возбудил уголовное дело против Нарека Карапетяна
Следственный комитет(СК) Армении возбудил уголовное дело по следам сообщения о наличии у кандидата в депутаты от оппозиционного блока «Сильная Армения» Нарека Карапетяна иностранного гражданства.
Согласно сообщению ведомства, в следственное управление СК по Еревану из полиции МВД РА поступило  сообщение о предполагаемом преступлении.
Согласно сообщению, кандидат в депутаты Н.К., выдвинутый первым номером в списке блока «Сильная Армения» на очередных выборах в Национальное Собрание(НС), будучи предупрежденным об ответственности за предоставление ложных сведений, преднамеренно скрыл информацию о наличии либо ранее имевшемся у него гражданстве другого государства.
«Он представил в Службу миграции и гражданства МВД фиктивное заявление о том, что не является гражданином другого государства, тем самым скрыв сведения о наличии иностранного гражданства, что препятствует получению статуса должностного лица", — говорится в сообщении СК.
В ведомстве сообщили, что на основании сообщения инициировано уголовное производство по части 1 статьи 449(сокрытие сведений, препятствующих получению или сохранению статуса должностного лица) УК РА. «Проводится предварительное следствие», - отмечается в сообщении пресс-службы СК РА.