Պուգաչովան և Գալկինը կարող են կորցնել իրենց ամրոցը Ռուսաստանում
Ռուս հայտնի երգչուհի Ալլա Պուգաչովան և նրա ամուսինը՝ Մաքսիմ Գալկինը (որը Ռուսաստանում ճանաչվել է որպես օտարերկրյա գործակալ) կարող են կորցնել իրենց ունեցվածքը Ռուսաստանում՝ Ռուսաստանի շահերին հակասող գործողությունների համար տեղափոխված անձանց ունեցվածքը բռնագրավելու մասին օրենքի ընդունումից հետո: Այս մասին aif.ru-ին ասել է, որ իրավաբան Իվան Սոլովյովը։
Պետդումայի կողմից հաստատված օրինագիծը ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի սեպտեմբերի 1-ից։ Սոլովյովը ընդգծել է, որ օրենքը հետադարձ ուժ չունի. այն կկիրառվի միայն այդ ամսաթվից հետո կատարված հանցագործությունների համար։
Գույքի բռնագրավման հանգեցնող խախտումների թվում են ծայրահեղականությունը, գաղտնի տեղեկատվությանը անօրինական մուտքը, խոսքի ազատության չարաշահումը և այլ հանցագործություններ։
«Հիպոթետիկորեն, Պուգաչովան և մյուսները կարող են զրկվել իրենց ունեցվածքից», - նշել է փաստաբանը։
Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության սկսվելուց հետո Պուգաչովան ամուսնու և երեխաների հետ Ռուսաստանից մեկնել էր Իսրայել։ Նրանք այժմ ակտիվորեն ճանապարհորդում են աշխարհով մեկ։ Նրանց նկատել են Լատվիայում և Ֆրանսիայում, բայց նրանց հիմնական բնակության վայրը մնում է Իսրայելը, որտեղ նրանց երեխաները հաճախում են մասնավոր դպրոց։ Զույգն ունի իսրայելական անձնագրեր և Կիպրոսի քաղաքացիություն։

Пугачева и Галкин могут лишиться замка в РФ
Алла Пугачева и Максим Галкин могут лишиться своего имущества в России после принятия закона об аресте имущества релокантов за действия против интересов России. Об этом в эксклюзивном комментарии для aif.ru сообщил заслуженный юрист России Иван Соловьев.
Госдума одобрила законопроект, разрешающий накладывать арест на имущество релокантов, совершивших правонарушение против интересов России по нескольким статьям.
«Гипотетически Пугачеву и других могут лишить имущества», — отметил юрист.
Он напомнил, что закон после его подписания президентом РФ Владимиром Путиным вступит в силу 1 сентября 2026 года.
«Поэтому подпадать под него будут все правонарушения, совершенные после этой даты. Закон, ухудшающий положение лица, обратной силы не имеет. Если какое-то лицо совершит одно из правонарушений, которое указано в этом законе, то к нему может быть применена мера в виде ареста имущества», — уточнил Соловьев.
К нарушениям, за которые могут арестовать имущество, будут относиться в том числе незаконное получение информации с ограниченным доступом, отождествление решений руководства СССР и нацистской Германии, злоупотребление свободой массовой информации, производство и распространение экстремистских материалов и другие.