Հայաստանում չկա ընկալում, որ մենք շատ փոքր և վտանգավոր, բայց ընդհանուր նավի մեջ ենք, որը մտել է վտանգավոր մի փոթորկի մեջ. Հովհաննիսյան
11:14 13/06/2026
«Երբեմն պետք է կարողանալ հայաստանյան իրականությանը նայել կողքի հայացքով։ Այդ դեպքում կստանանք ավելի օբյեկտիվ, առանց բոլորիս խեղդող էմոցիաներով պատկեր»,- «Հետընտրական անոմալ զարգացումներ» վերնագրով հոդվածում գրել է Այլընտրանքային նախագծեր խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«1. Ներքին վիճակ
1. Հասարակությունը պառակտված է, գրեթե թշնամացած։ Ցանկացած իշխանություն ընտրություններից հետո գնում է ներքին լարվածության թուլացմանը և հանդարտացմանը։ Գնում է նման ընթացքի՝ իր իսկ շահերից ելնելով։ Հայաստանում լրիվ հակառական է՝ ընտրություններից հետո իշխանությունը շարունակում է հասարակության կեսին համարել թշնամի։
2. Ցանկացած իշխանություն պետք է ունենա իր քաղաքական մրցակիցների հետ որոշակի աշխատանքային նվազագույն հաղորդակցության խողովակներ։ Հայաստանի իշխանությունը քաղաքական մրցակիցների հետ խոսում է իրավապահների միջոցով՝ բռնել, դատել և այլն։ Սա վտանգ է հենց իշխանության համար, բայց կա ինչ-որ բան, որը նրանց դրդում է՝ մրցակիցների հետ շարունակել բացառապես իրավապահների միջոցով հարաբերությունները։ Ես ինքս անկեղծորեն չեմ հասկանում պատճառը։
3. Իշխանությունն անում է այնպես, որ 600 հազար և ավելի մարդ օտարանում է երկրի կյանքից։ Սա աննորմալ վիճակ է, որը չի կարող նման փոքր երկրում երկար շարունակվել։
2. Իշխանության լեգիտիմություն
1. Երբ գործող վարչապետը հայտարարում է, որ շատ ավելի լավ, եթե ԱԺ-ն աշխատի միայն ՔՊ-ական պատգամավորներով, ինքն էլ շատ լավ գիտի, որ դա այդպես չէ։ Ցանկացած իշխանության համար շատ ավելի լավ է ԱԺ-ում ունենալ իրեն սուր քննադատող ընդդիմություն, քան՝ աշխատել մենակով։ Սա ուղիղ ճանապարհ է իշխանության հանրային ոչլեգիտիմության ընկալման համար։ Եվ արտաքին աշխարհի համար նույնպես սա կդառնա կիսաիշխանություն։ Իշխանությունը սա լավ է հասկանում, բայց առ այս պահն անում է ամեն ինչ՝ լրիվ հակառակ, իր համար վատ ընթացք ունենալու համար։
2. ԲՀԿ-ի շուրջ զարգացումները վաղուց դադարել են ԲՀԿ-ի խնդիրը լինելուց։ Սա հասկանում են բոլորը։ ԿԸՀ-ում 4%-3.996% քաղաքական-տեխնիկական աճպարարությունը փոխեց ամբողջ ընտրությունների էությունը։ Միշտ այդպես է լինում՝ չնչին թվացող մանրուքը կարող է փոխել մեծ պրոցեսի էությունը։ ԲՀԿ-ի 0.004-ը հենց այդ չնչին-ամենամեծ գործոնն է։ Հիմա եթե ԲՀԿ-ն չանցնի ԱԺ, եթե իշխանությունը գնա կոշտ-արգելակիչ մեխանիզմով, ապա այս ԱԺ-ն որևէ մեկը չի համարելու հանրայնորեն լեգիտիմ։ Նույնիսկ ՔՊ-ում, պետական համակարգում, նույնիսկ Արևմուտքում, ցանկացած պահի այս հարցը շահարկվելու է ի վնաս Հայաստանի։
3. Տնտեսություն
1. Իշխանությունը բոլորից լավ է հասկանում, որ ռուսական սահմանափակումներն ամիսների ընթացքում լրջագույն ազդեցություն են ունենալու Հայաստանի տնտեսության վրա։ Իշխանությունը և տնտեսվարողները շատ լավ գիտեն, որ սուբսիդիաները և եվրոպական այլընտրանքային շուկաները իրավիճակային PR-են և որևէ կապ չունեն տնտեսական իրականության հետ։ Ցանկացած իշխանություն պետք է փորձի լուծել Ռուսաստանի հետ տնտեսական պատերազմի խնդիրը։ Դրա առաջին պայմանը Հայաստանում իշխանության կողմից գեներացվող հակառուսական հիստերիայի վերացումն է։ Ես վստահ եմ, որ իշխանությունը շատ լավ հասկանում է տնտեսական ռիսկերը, բայց թե ինչո՞ւ չի գնում անհրաժեշտ պարզ քայլերի, չեմ հասկանում։
4. Ադրբեջան, Թուրքիա
1. Այս երկու պետություններում նույնպես ավարտվեցին ՀՀ ԱԺ ընտրությունները։ Ադրբեջանը կոշտ և առանց ձևականությունների սրելու է իր պահանջները։ Դա չի անելու TRIPP-ի զոնայում՝ Թրամփի սահմանած խաղաղությանը չվնասելու համար։ Դա անելու է այլ հատվածներում, և հայ ժողովուրդը հանկարծ հասկանալու է, որ Հայաստանի մյուս հատվածները և ադրբեջանական մյուս պահանջները չեն մտնում Թրամփի խաղաղության երաշխիքների մեջ։ Դժվար չէ հաշվարկել ընդամենը 2-3 ամսվա զարգացումները՝ այս ներքին մթնոլորտով, այս լեգիտիմության ԱԺ-ով, և այս տնտեսական իրավիճակով։ Սա մի զարգացում է, որն առաջին հերթին չի բխում իշխանության շահերից։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ է իր քայլերով գնում այդ ընթացքին։
Հայաստանում չկա ընկալում, որ մենք շատ փոքր և վտանգավոր, բայց ընդհանուր նավի մեջ ենք, որը մտել է վտանգավոր մի փոթորկի մեջ։ Ինչո՞ւ չեն հասկանում, որ իշխանական հատվածն ու ընդդիմադիր ընտրազանգվածները տարբեր «նավերով» չեն ընթանում այս ամենի միջով, և սպառնալի զարգացումները կոլապսի են բերելու մեր ամբողջ երկիրը՝ իր բոլոր բնակիչներով։ Հայաստանն այլևս չունի որևէ ստրատեգիական խորություն՝ խուսանավելու համար»։

Ваге Оганнисян: В Армении нет понимания того, что мы находимся в одной очень маленькой и опасной лодке, которая попала в опасный шторм
13:13 13/06/2026
Иногда нужно уметь смотреть на армянскую реальность со стороны. В этом случае картина получается более объективной – без эмоций, которые душат всех нас, написал в своей статье эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян.
Перевод статьи на русский язык приводим ниже:
«1. Внутренняя ситуация
Общество расколото, практически доведено до состояния взаимной вражды. Любая власть после выборов обычно идет на снижение внутренней напряженности и умиротворение ситуации – хотя бы исходя из собственных интересов. В Армении происходит прямо противоположное: после выборов власть продолжает считать половину общества врагами.
Любая власть должна иметь хотя бы минимальные рабочие каналы коммуникации со своими политическими оппонентами. Власть Армении разговаривает с политическими конкурентами через правоохранительные органы: задержать, судить и так далее. Это представляет опасность, прежде всего, для самой власти, однако есть нечто, что заставляет ее продолжать выстраивать отношения с оппонентами исключительно через силовые структуры. Я, честно говоря, сам не понимаю причины.
Власть действует так, что 600 тысяч и более человек отчуждаются от жизни страны. Это ненормальное состояние, которое в такой маленькой стране не может продолжаться долго.
2. Легитимность власти
Когда действующий премьер-министр заявляет, что будет гораздо лучше, если парламент будет работать только с участием депутатов от ״Гражданского договораˮ, он сам прекрасно понимает, что это не так.
Для любой власти гораздо лучше иметь в парламенте оппозицию, которая жестко ее критикует, чем работать в одиночку. Иначе это прямой путь к восприятию власти обществом как нелегитимной. Для внешнего мира такая власть тоже станет полувластью. Власть все это хорошо понимает, но на данный момент делает все ровно наоборот – фактически движется по худшему для себя сценарию.
Развития вокруг партии "Процветающая Армения" (ППА) давно перестали быть только проблемой самой ППА. Это понимают все. Политико-техническая эквилибристика в ЦИК с 4%-3,996% изменила всю суть выборов. Так бывает всегда: на первый взгляд, незначительная деталь способна изменить смысл большого процесса. Эти 0,004% голосов ППА и есть тот самый незначительный, но крупнейший фактор.
Теперь, если ППА не пройдет в парламент, если власть пойдет по жесткому блокирующему механизму, этот парламент никто не будет считать общественно легитимным. Даже внутри "Гражданского договора", в государственном аппарате, даже на Западе – в любой момент этот вопрос будет использоваться во вред Армении.
3. Экономика
Власть лучше всех понимает, что российские ограничения на ввоз продукции из Армении в течение ближайших месяцев окажут серьезнейшее влияние на экономику РА. И власть, и бизнес прекрасно знают, что субсидии и европейские альтернативные рынки – это ситуативный пиар, не имеющий отношения к реальной экономической картине.
Любая власть должна попытаться решить проблему экономической войны с Россией. Первое условие для этого – прекращение антироссийской истерии, генерируемой самой властью в Армении. Я уверен, что власть прекрасно понимает экономические риски. Но почему она не идет на необходимые простые шаги – не понимаю.
4. Азербайджан и Турция
В этих двух государствах выборы в парламент Армении тоже завершились. Азербайджан будет жестко и без лишних формальностей ужесточать свои требования. Делать это он будет не в зоне TRIPP, чтобы не навредить установленному Трампом миру. Он будет делать это на других участках, и армянский народ внезапно поймет, что другие части Армении и другие азербайджанские требования не входят в гарантии трамповского мира.
Нетрудно просчитать развитие событий всего на ближайшие два-три месяца – с такой внутренней атмосферой, с таким уровнем легитимности парламента и с такой экономической ситуацией. Это развитие, которое, в первую очередь, не отвечает интересам самой власти. Тогда почему своими действиями она идет именно к этому?
В Армении нет понимания того, что мы находимся в одной очень маленькой и опасной лодке, которая попала в опасный шторм. Почему не понимают, что провластная часть общества и оппозиционно настроенные избиратели проходят через все это не на разных лодках?
Угрожающие процессы приведут к коллапсу всю нашу страну – со всеми ее жителями. У Армении больше нет стратегической глубины для маневра».