Դավիթ Ղազինյանի դեմ ներկայացված 2 միջնորդություններն էլ ԿԸՀ-ն բավարարեց. Վարդևանյան
«Ուժեղ Հայաստան» դաշինիքի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Դավիթ Ղազինյանի վերաբերյալ գլխավոր դատախազության ներկայացրած երկու միջնորդություններն էլ ԿԸՀ-ն բավարարեց; Նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց դաշինքի կողմից պատգամավորության թեկնածու առաջադրված, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Դա ողջամիտ չէ, այս կառույցը չի ուզում որևէ իրավական հենք պահպանել, ցավում եմ շատ։ Նման միջնորդության տևական ժամանակ չէի հանդիպել»,-ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ ԿԸՀ նիստում քննարկվում էին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Դավիթ Ղազինյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու միջնորդությունները, որը ներկայացրել է ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
«Մեղադրանքը վերաբերում է ընտրակաշառք տալու նախապատրաստությանը; Մեղադրանքի բովանդակությունը կարելի է համարել, որ քաղաքական նպատակ ունի։ Միջնորդության բովանդակությունը բացակայում է, ես նման միջնորդություն չէի տեսել»,-ասաց Վարդևանյանը։
Նա ընդգծեց՝ չնայած Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հունիսի 6-ին հրապարակել է վարույթի վերաբերյալ տվյալներ, այդ ընթացքում Դավիթ Ղազինյանը ոչ խոչընդոտել է քննությանը, ոչ թաքնվել է, ոչ էլ նոր հանցանք է կատարել, սակայն ԿԸՀ-ն գտնում է, որ նրան պետք է ազատությունից զրկել։
«Կարծում եմ, իրավաբանության «շատ բարձր» նշաձող է սահմանված, իսկ ԿԸՀ-ն հերթական անգամ նվաճում է իրավաբանության կործանման նոր նշաձողերը»,-ասաց Վարդևանյանը։

Armenia’s Central Electoral Commission (CEC) has approved two requests submitted by the Prosecutor General’s Office concerning David Ghazinyan, a parliamentary candidate of the opposition Strong Armenia alliance, lawyer and fellow candidate Aram Vardevanyan said after the commission’s session on Wednesday.
The requests reportedly relate to authorizing criminal prosecution and approving a measure of detention in connection with vote-buying allegations.
Vardevanyan strongly criticized the decision, arguing that the proceedings lacked sufficient legal grounding and detailed justification.
“This is not reasonable. The institution is not maintaining even a minimal legal standard. I deeply regret the decision,” he told reporters, adding that he had rarely encountered such motions in his legal practice.
According to previously published information from Armenia’s Anti-Corruption Committee dated June 6, Ghazinyan had not obstructed the investigation, evaded authorities, or committed further offenses during the proceedings. However, Vardevanyan said the commission still concluded that restricting his liberty was warranted.