Ապրիլյան պատերազմում шդրբեջшնցիների անպատժելիությունը ծնեց մի իրավիճակ, որ 44-օրյա պատերազմում եղան 30 գլխատումներ. Իրավաբանը՝ ՄԻԵԴ վճռի մասին
11:43 24/06/2026
Ապրիլյան պատերազմում ադրբեջանցիների կողմից գլխատված սպա Հայկ Թորոյանի գործով ՄԻԵԴ բողոքը ներկայացվել է ընտանիքի ու իրավապաշտպանների կողմից։
«Սա անհատական նախաձեռնություն է եղել, իրավապաշտպանները համագործակցել են անմիջականորեն հանցագործությունից տուժած խմբերի հետ։ Նաև պետք է ֆիքսենք, երբ գործերը կոմունիկացվեցին Ադրբեջանի հետ, տեղեկատվություն է ներկայացվել Հայաստանի Հանրապետությանը, արդյոք ՀՀ-ն ցանկանո՞ւմ է  որպես երրորդ կողմ ներգրավվել իրավական գործընթացներին։ 2017 թվականին ՀՀ կառավարությունը որոշում է կայացրել ներգրավվել որպես երրորդ կողմ, այսինքն կառավարությունը նույնպես իրավական դիրքորոշումներ է ներկայացրել»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը մանրամասնեց իրավաբան Սիրանուշ Սահակյանը՝ խոսելով օրեր առաջ  ՄԻԵԴ-ի կողմից  հրապարակած  «Վ․ Թ․ և մյուսներն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով  վճռի մասին։
Աշխատանքներում ներգրավված են եղել նաև կամավորներ, իրավապաշտպաններին օգնել են ադրբեջանագետներ, անցկացվել են մի շարք փորձաքննություններ, այս մեծածավալ աշխատանքի արդյունքում ներկայացված փաստերի, ապացույցների հիման վրա ՄԻԵԴ-ը բավարարել է բողոքը։
Դիմումատուների ներկայացուցիչ, իրավաբան Արաքս Մելքոնյանը կարևորեց Եվրոպական դատարանի այս վճիռը, քանի որ այն առաջինն է, որ վերաբերում է ապրիլյան պատերազմի ընթացքում զինծառայողների սպանություններին։ Դրանց վերաբերյալ ևս 21 բողոք է ներկայացված ՄԻԵԴ։
Հայկ Թորոյանն ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ծառայակից ընկերոջ հետ զենք է փորձել տանել առաջնագիծ, ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի կողմից ենթարկվել են հարձակման։ Ըստ երևույթին, մարտ է եղել, զինծառայողը ծանր վիրավորվել է, փորձաքննությունը հաստատել է, այնքան ծանր վիրավոր է եղել, որ ինքնուրույն քայլել չի կարողացել, շարքից դուրս զինծառայող է դարձել։ Ադրբեջանցի զինվորները նրան անդամահատել են, գլխատման միջոցով կյանքից զրկել։
«ՄԻԵԴ այս որոշումը շատ կարևոր նշանակություն ունի՝ արձանագրելու պատերազմական ծանրագույն հանցագործությունը։ Մենք ունեինք էական փաստական ապացույցներ, տվյալներ։ Ադրբեջանցիները ներթափանցել էին Թալիշ, իրականացրել էին քաղաքացիական անձանց նկատմամբ ոճրագործություն, սպանություն, մարմինների խեղում, դրանք փոխկապակցված հանցագործություններ են։ Այդ ամենին ներգրավված անձինք արել էին լուսանկարներ ու դրանք տարածել սոցիալական ցանցերում, ունեինք նաև ֆիզիկական անձի վկայությունները, որ ականատես էր եղել այդ ամենին, և իհարկե՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը, ըստ որի, մաքրել են Թալիշի հարակից շրջանները հայկական ուժերից։ ՄԻԵԴ-ը ընդունել է մեր բոլոր փաստարկներն ու ընդունել Ադրբեջանի իրավազորությունը»,-ասաց Ա. Մելքոնյանը։
Նա ընդգծեց, ապրիլյան պատերազմում հայ զինծառայողներին գլխատած, անդամահատած ադրբեջանցի զինծառայողները Ադրբեջանում հերոսացվում էին,պարգևատրվում, այդ վարքագիծը դարձել էր օրինակելի։
«Մենք գիտենք այդ խմբի որոշ անդամների տվյալները, որևէ մեկը պատասխանատվության չի ենթարկվել, ավելին հանդիպումներ էին կազմակերպում երիտասարդների հետ, պատմում էին այդ մասին, պարգևատրվում։ Այս անպատժելիությունը ծնեց մի իրավիճակ, որ 2020-ի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում եղան շուրջ 30 գլխատումներ, գերեվարված զինծառայողների այլ սպանություններ, այդ թվում  գլխատումներ կանանց, տարեցների շրջանում, ավելին, որպես ահաբեկման մեթոդ ադրբեջանցի զինծառայողները դրանք տեղադրել էին սոցցանցերում»,-ասաց Ա. Մելքոնյանը։
Նա ընդգծեց՝ 2023-ի սեպտեմբերյան հարձակման ժամանակ շատերը հենց դա էին նշում, ինչպե՞ս կարող են մնալ Արցախում, երբ ծերերի, զինծառայողների գլխատումներ են եղել, և դրանք կատարողները մնացել են անպատիժ։
«Չկար այլ տարբերակ, քան տարածքը լքելն էր, քանի որ անձինք էական ու իրական վտանգ էին զգում իրենց կյանքի համար, քանի որ տեսել էին, թե ինչպես էին կատարվում սպանություններ, այդ թվում խմբակային, և որևէ մեկը չէր ենթարկվել պատժի։ Այն ռիսկը, որ թերևս էլի կլինեն նման դեպքեր, ուղղակիորեն ազդել է մարդկանց որոշման վրա»,-ասաց Ա. Մելքոնյանը։

Юрист: Безнаказанность азербайджанцев после Апрельской войны создала условия для 30 случаев обезглавливания в ходе 44-дневной войны
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) несколько дней назад опубликовал важное решение по делу «В. Т. и другие против Азербайджана», касающемуся обезглавливания армянского военнослужащего азербайджанскими военными во время Апрельской войны 2016 года.
Жалоба в ЕСПЧ по делу обезглавленного азербайджанскими военнослужащими в ходе Апрельской войны 2016 года армянского офицера Айка Торояна была подана его семьей и правозащитниками.
«Это была частная инициатива. Правозащитники напрямую сотрудничали с группами потерпевших от преступления. Следует также отметить, что после коммуникации дел с Азербайджаном Республике Армения была направлена информация с вопросом, желает ли она участвовать в процессе в качестве третьей стороны. В 2017 году правительство Армении приняло решение о вступлении в процесс в этом статусе, то есть представило свои правовые позиции», – пояснила на встрече с журналистами 24 июня юрист Сирануш Саакян, комментируя опубликованное несколько дней назад решение ЕСПЧ по делу «В. Т. и другие против Азербайджана».
В работе над делом участвовали также добровольцы, правозащитникам помогали эксперты по Азербайджану, был проведен ряд экспертиз. В результате этой масштабной работы и на основании представленных фактов и доказательств ЕСПЧ удовлетворил жалобу.
Представитель заявителей, юрист Аракс Мелконян подчеркнула важность данного решения Европейского суда, отметив, что это первое решение, касающееся убийств военнослужащих в ходе Апрельской войны 2016 года. По аналогичным эпизодам в ЕСПЧ подана еще 21 жалоба.
Во время Апрельской войны Айк Тороян вместе с сослуживцем пытался доставить оружие на передовую, однако они подверглись нападению азербайджанской диверсионной группы. Судя по всему, произошел бой, в ходе которого военнослужащий получил тяжелое ранение. Экспертиза подтвердила, что он находился в таком состоянии, что не мог самостоятельно передвигаться и фактически был выведен из строя. После этого азербайджанские военнослужащие лишили его жизни путем обезглавливания.
«Это решение ЕСПЧ имеет крайне важное значение для констатации тяжелейшего военного преступления. Мы располагали существенными фактическими доказательствами и данными. Азербайджанские военные проникли в Талыш (Талиш), совершили преступления против гражданских лиц – убийства и надругательства над телами. Эти преступления взаимосвязаны. Совершившие все это фотографировали содеянное и распространяли снимки в социальных сетях. У нас были также показания очевидца, а кроме того – заявление министерства обороны Азербайджана о том, что прилегающие к Талышу районы были зачищены от армянских сил. ЕСПЧ принял все наши аргументы и признал юрисдикцию Азербайджана», – заявила Аракс Мелконян.
Она напомнила, что азербайджанские военнослужащие, причастные к обезглавливанию и расчленению армянских военнослужащих во время Апрельской войны, в Азербайджане героизировались и награждались, а подобное поведение преподносилось как образцовое.
«Нам известны данные некоторых членов этой группы, однако никто из них не был привлечен к ответственности. Более того, они встречались с молодежью, рассказывали об этих событиях и получали награды. Эта безнаказанность привела к тому, что во время 44-дневной войны 2020 года было зафиксировано около 30 случаев обезглавливания, а также другие убийства взятых Азербайджаном в плен военнослужащих. Подобные преступления совершались и в отношении женщин и пожилых людей. Более того, в качестве метода устрашения азербайджанские военнослужащие размещали соответствующие материалы в социальных сетях», – сказала Аракс Мелконян.
По ее словам, во время наступления Азербайджана в сентябре 2023 года многие жители Арцаха именно этим объясняли невозможность оставаться на месте.
«Люди задавались вопросом: как можно оставаться в Арцахе, когда происходили обезглавливания пожилых людей и военнослужащих, а виновные остались безнаказанными? Другого выхода, кроме как покинуть территорию, не было, поскольку люди ощущали реальную и серьезную угрозу для своей жизни. Они видели, как совершались убийства, в том числе массовые, и никто за это не понес наказания. Риск повторения подобных преступлений напрямую повлиял на решение людей покинуть свои дома», – отметила Аракс Мелконян.