Տիգրան Արզաքանցյանին արգելվել է մոտենալ Նատալյա Ռոտենբերգին
«Տիգրան Արզաքանցյանը չի կարող մոտենալ Նատալյա Սերգեևնային՝ ո՛չ անձամբ, ո՛չ էլ միջնորդավորված։ Անթույլատրելի է նրանց որևէ տեսակի շփումը։ Ընդ որում՝ այդ որոշման կատարումն ապահովելու համար տիկին Նատալյա Սերգեևնային արդեն կցվել են հատուկ անձինք, որոնք 24/7 ռեժիմով իրականացնում են վերջինիս պաշտպանությունը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Նատալյա Ռոտենբերգի փաստաբան Հասմիկ Մարտիրոսյանը:
Փաստաբանը հավելեց, որ հունիսի 8-ին Ռոտենբերգի բնակության վայրից ահազանգ է ստացվել, ըստ որի՝ ամուսնու՝ Տիգրան Արզաքանցյանի կողմից, խանդի հողի վրա ծագած կենցաղային վիճաբանության ընթացքում բռնություն է գործադրվել իր նկատմամբ։
Հասմիկ Մարտիրոսյանի փոխանցմամբ՝ դեպքի առթիվ հարուցվել է երկու քրեական գործ՝ բռնության և ազատությունից ապօրինի զրկելու հոդվածներով:
Գործի մանրամասների վերաբերյալ Panorama.am-ը փորձեց մեկնաբանություն ստանալ նաև Քննչական կոմիտեից, սակայն հայտնեցին՝ քանի որ վարույթը մասնավոր կյանքին է վերաբերում, ենթակա չէ մեկնաբանման, հետագայում ևս գործի ելքի վերաբերյալ մանրամասներ չեն հանրայնացվելու։
Ինչ վերաբերում է ենթադրյալ բռնության մեջ մեղադրվող Տիգրան Արզաքանցյանին, նա այս պահին երկրում չէ։ Panorama.am-ի հեռախոսազանգին միացավ արաբալեզու ինքնապատասխանիչը՝ տեղեկացնելով, որ բաժանորդն անհասանելի է։ Կարելի է ենթադրել, որ Արզաքանցյանն այժմ գտնվում է արաբական որևէ երկրում, ավելի վաղ նա իր ֆեյսբուքյան էջում տեղակացրել էր, որ գտնվում է Իսպանիայում։

Under the court-ordered restrictions, Arzakantsyan is prohibited from approaching Rotenberg either in person or through third parties, and any form of communication between them is forbidden, attorney Hasmik Martirosyan told Panorama.am on Tuesday.
Martirosyan said law enforcement authorities have also assigned security personnel to provide Rotenberg with 24-hour protection to ensure enforcement of the order.
According to the lawyer, police were called to Rotenberg's residence on June 8 following an alleged domestic dispute in which Arzakantsyan is accused of assaulting her during an argument allegedly fueled by jealousy.
Martirosyan said investigators have opened two criminal cases in connection with the incident, one concerning the alleged use of violence and another alleging unlawful deprivation of liberty.
Armenia's Investigative Committee declined to comment on the case, citing privacy protections. The agency told Panorama.am that the proceedings concern an individual's private life and that no further details about the investigation or its outcome will be made public.
Arzakantsyan is believed to be outside Armenia. Panorama's attempts to reach him by phone were unsuccessful, with calls answered by an automated message in Arabic indicating the subscriber was unavailable. Arzakantsyan had previously posted on Facebook that he was in Spain.