Ես եկել եմ՝ ասելու, որ դուք կարող եք մեզ վրա հույս դնել. Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը՝ Փաշինյանին
«Շնորհավորում եմ ընտրական հաղթանակի կապակացությամբ։ Այս ընտրությունները ևս մեկ անգամ ցույց տվեցին Հայաստանի ժողովորդավարության ամրությունը։ Թավշյա հեղափոխությանբ ոգին, որը դուք առաջնորդեցիք 2018 թվականին, կենդանի է, և բարգավաճում է»,- Երևանում Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը շարունակում է ընթանալ  ժողովրդավարության, բարեփոխումների, խաղաղության ուղով, ավելի սերտ համագործակցությամբ Եվրոպայի հետ։
«Հիմա եկել եմ ասելու, որ կարող եք մեզ  վրա հույս դնել։ Երբ Հայաստանը մերձենում է Եվրոպական միությանը, Հարավային Կովկասն է նաև ավելի մերձենում»,- ասաց Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը։
Նա նշեց, որ բաց սահմանները կվերափոխեն Հայաստանի տնտեսական ապագան, Հայաստանին կխարսխեն աշխարհի ամենից ռազմավարական կարևոր խաչմերուկների առանցքում. «Մենք, ձեզ հետ միասին, պատրաստ ենք այս տեսլականներն իրականություն դարձնել։ Ահա թե ինչու ես հայտարարեցի նոր 200 միլիոն եվրոյի գլոբալ դարպասներ փաթեթ՝ փոխկապակցվածության միջոցով խաղաղություն հաստատելուն նվիրված։ Մեր ֆինանսական գործընկերների հետ պատրաստ ենք ստորագրել ընդհուպ 2 միլիարդ եվրոյի ռազմավարական տրանսպորտային, էներգետիկ կապուղիների և թվանշային պրոեկտների համար ամբողջ Հարավային Կովկասով մեկ։
Հայաստանում այն կարող է սատարել ընթացքում գտնվող և նախապատրաստվող ծրագրերին, ներառյալ՝ սահմանային անցակետերը և ճանապարհային ենթակառուցվածքը»։
Նա նաև հայտարարեց 20 միլիոն եվրո խաղաղությանը նպաստող ծրագրի մասին, որի նպատակն է, ըստ նրա, սահմանամերձ համայքներում կյանքի բարելավումը։

Урсула фон дер Ляйен – Николу Пашиняну: Я прибыла сюда, чтобы сказать – вы можете рассчитывать на нас
«Поздравляю с победой на прошедших 7 июня выборах в Национальное Собрание Армении. Эти выборы в очередной раз продемонстрировали прочность демократии в Армении. Дух Бархатной революции, которую вы возглавили в 2018 году, жив и процветает», – заявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен на совместной пресс-конференции с Николом Пашиняном 2 июля в Ереване.
«Армения продолжает двигаться по пути демократии, реформ, мира и более тесного сотрудничества с ЕС. Я прибыла сюда, чтобы сказать, что вы можете рассчитывать на нас. По мере того, как Армения приближается к ЕС, Южный Кавказ также становится ближе к нему», – отметила Урсула фон дер Ляйен.
«Парафирование мирного соглашения в прошлом году стало историческим событием – одним из самых важных шагов, предпринятых в этом регионе за последние десятилетия. То же самое касается и продолжающейся нормализации отношений с Турцией. Эти решения требовали политического мужества и лидерства, и я знаю, что их плоды будут впечатляющими», – отметила она.
По ее словам, открытие границ преобразит экономическое будущее Армении, оно закрепит Армению в качестве одного из важнейших стратегических перекрестков мира.
«И мы готовы вместе с вами работать над тем, чтобы воплотить это видение в реальность. Именно поэтому я объявила о новом пакете поддержки в размере 200 миллионов евро в рамках инициативы Global Gateway, направленной на обеспечение взаимосвязанности ради мира. Совместно с нашими финансовыми партнерами мы готовы мобилизовать до 2 миллиардов евро для стратегических транспортных, энергетических и цифровых проектов по всему Южному Кавказу.
В Армении это позволит поддержать текущие и планируемые проекты, включая пограничные пункты пропуска и дорожную инфраструктуру. Мы создаем реальную, физическую инфраструктуру, которая будет содействовать миру.
В то же время мы наводим мосты между людьми. Поэтому я также объявила о программе поддержки мира в размере 20 миллионов евро, предназначенной для приграничных общин», – сказала Урсула фон дер Ляйен.