Փաշինյանը կիրառում է «անդունդը երկու ցատկով» հաղթահարելու մարտավարությունը. Աշոտյան
Փաշինյանական պառակտումը սովորական, հերթականը չէր: Ի տարբերություն նախորդած դեպքերի՝ սա ոչ միայն և ոչ այնքան քաղաքական բնույթ ուներ, որքան ֆունդամենտալ, արժեհամակարգային և այդքանով՝ կործանարար և անդառնալի»,- իր հոդվածում նշել է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
««ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ «ՊԼԱՆ B»-Ն՝ «ԱՆՏԱՐԲԵՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆ»
Այս հոդվածը վերջինն է մի ցիկլում, որը պայմանականորեն կարող ենք կոչել «Հին Հունական» և որի նպատակն է՝ հայաստանյան ներկայիս քաղաքական կյանքը, որ «խառը խփոցի» է հիշեցնում, վերլուծել հին հույների կողմից ստեղծված և դասական դարձած գիտելիքների և մոտեցումների հիման վրա:
Նախորդ հոդվածներում մենք պարզեցինք, որ ՝
1. Փաշինյանը ոչ թե սովորական հռետոր է, այլ հռետորների ամենաազդեցիկ և վտանգավոր տիպից է: Նա սոփեստ է:
2. Սոփեստների և սոփեստության դեմ պայքարը պահանջում է հստակ մեթոդաբանություն և գործիքակազմ, որ պետք է կիրառել կանոնավոր և հետևողական կերպով: (Սա հատկապես կարևոր է մանդատները վերցնող ընդդիմության համար):
3. Հայաստանում այս պահին չկա քաղաքականություն. այն փոխարինվել է բռնությամբ, և սա Փաշինյանի ընտրությունն է: Սակայն քաղաքական անտագոնիզմը քայքայում է հենց պետությունը:
Այսօրվա հոդվածում ես, նայելով քաղաքականությանը Հին Աթենքի Պարթենոնի բարձունքից, ցանկանում եմ վերլուծել հասարակության վիճակը:
Հասարակության դերակատարությունն իրականում որոշիչ է ցանկացած դեպքում. երբ ժողովրդավարական մեխանիզմներով կայացնում է ճիշտ որոշում, երբ նույն մեխանիզմներով կայացնում է սխալ որոշում, բախվում հետևանքների և հետո շտկում սեփական սխալը, և, ի վերջո, երբ հանդուրժում է և համաձայնում ապրել ավտորիտար համակարգում:
Այն, որ հենց հասարակությունն է Փաշինյանի սոփեստական ագրեսիայի հիմնական թիրախը, տեսանելի էր 2018-ից և դրսևորվում էր ոչ միայն կեղծ, մանիպուլյատիվ խոսույթով, այլև պառակտմամբ և բաժանարար գծերի ստեղծումով: Սակայն սա սովորական պառակտում չէր, որ սովորական էր Հայաստանի քաղաքական կյանքում դեռևս 90-ականների սկզբից: Քաղաքական ցիկլերին համահունչ բևեռացում եղել է 95-96թթ., 98-99թթ., 2003-ին, 2008-ին, 2013-ին:
Սակայն փաշինյանական պառակտումը սովորական, հերթականը չէր: Ի տարբերություն նախորդած դեպքերի՝ սա ոչ միայն և ոչ այնքան քաղաքական բնույթ ուներ, որքան ֆունդամենտալ, արժեհամակարգային և այդքանով՝ կործանարար և անդառնալի:
Վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, անգամ հաշվի առնելով նրանց կեղծված բնույթը և վարչական ռեսուրսի չարաշահումները, ապացուցում է հենց սա. Փաշինյանը կերտել է և մասամբ հաջողել է հայ հասարակությունից ստանալ «պառակտված քաղաքակրթություն», երբ միևնույն սոցիումի ներսում դավանվում են տրամագծորեն հակառակ արժեհամակարգեր և տեսլականներ:
Սա փաշինյանական սոցիալական փորձարկումների միակ վտանգավոր արդյունքը չէ: Նա կիրառում է նաև «անդունդը երկու ցատկով» հաղթահարելու մարտավարությունը, և սա բացատրելի է: Նունիսկ իր նման «կրքոտ» և հմուտ հռետորը չի կարող կարճ ժամանակահատվածում փոխել երկար տարիներ հասարակության ներսում եփվող, գնահատվող, առաջնորդող արժեհամակարգը:
Կարճ ասած՝ հնարավոր չէ «պատմական Հայաստանի» կոդերը միանգամից և բոլորի մոտ փոխել «իրական Հայաստանի» կոդերի: Անխուսափելիորեն առաջանում են միջանկյալ, տրանզիտային շերտեր, որոնք խոշոր հաշվով կրկին ծառայում են իշխանական նպատակներին: Եվ այդ շերտերը՝ «պատմական և իրական» Հայաստանների արանքում, ես առաջարկում եմ կոչել «անտարբեր Հայաստան»:
Ավելին, ըստ դասական, հինհունական մոտեցման՝ հենց այստեղ է թաղված շան գլուխը: Դասական ազատությունը պետք է կենտրոնացված լինի ոչ թե անձի ցանկությունների, նախասիրությունների վրա, այլ հասարակության բարիքների և հոգսերի: Ուստի անտարբեր մարդն ազատ լինել չի կարող: Կյանքը միայն սեփական անձի կարիքների վրա կենտրոնացրած մարդը ոչ թե ազատ է, այլ «ազատության պատրանքի» սպառող:
Ահա թե ինչու է իշխանական ռեժիմը քարոզչական դրոշակ դարձրել «կեր, խմի, քեֆ արա շարունակ» սկզբունքը և միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում տարաբնույթ համերգների, շոուների և փառատոների վրա: Եթե չի ստացվում բոլորին ու միանգամից «իրական Հայաստանի» կոնցեպտի մեջ, թող նրանք դեռ եփվեն «անտարբեր Հայաստանի» կաթսայում:
Հին հույներն այսօրվա այդպիսի «ազատության» համար նույնիսկ հստակ եզրույթ ունեն՝ իդիոկրատիա (idios- մարդ, ով առաջնորդվում է միայն սեփական հետաքրքրքրություններով և անտարբեր է հանրային կյանքի նկատմամբ): Այս լույսի ներքո դժվար չէ նաև եզրահանգել, որ Փաշինյանի ավտոկրատիան կհաջողի միայն հասարակության իդիոկրատիայի դեպքում:

Армен Ашотян: Пашинян применяет тактику «преодоления пропасти двумя прыжками»
«Раскол, созданный Пашиняном, не был обычным, очередным расколом. В отличие от предыдущих случаев, он имел не только и не столько политический характер, сколько фундаментальный, ценностный и потому — разрушительный и необратимый», – написал заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян, находящийся в УИУ «Вардашен».
В своей статье «План B Пашиняна: безразличная Армения» Ашотян указал: «Эта статья – последняя в цикле, который мы условно можем назвать «Древнегреческим». Его цель – проанализировать нынешнюю политическую жизнь Армении, которая напоминает «смешанное месиво», опираясь на знания и подходы, созданные древними греками и ставшие классическими.
В предыдущих статьях мы выяснили, что:
Пашинян – не обычный оратор, а представитель самого влиятельного и опасного типа ораторов. Он софист.
Борьба с софистами и софистикой требует четкой методологии и инструментария, которые необходимо применять регулярно и последовательно (Это особенно важно для оппозиции, получающей мандаты).
В Армении на данный момент нет политики: она заменена насилием, и это сознательный выбор Пашиняна. Однако политический антагонизм разрушает само государство».
«В сегодняшней статье я, глядя на политику с высоты Парфенона Древних Афин, хочу проанализировать состояние общества.
Роль общества – в действительности, решающая в любом случае: когда оно демократическими механизмами принимает правильное решение, когда теми же механизмами принимает ошибочное решение, сталкивается с последствиями и затем исправляет свою ошибку, и, наконец, когда оно терпит и соглашается жить в авторитарной системе.
То, что именно общество является главной мишенью софистической агрессии Пашиняна, было очевидно с 2018 года и проявлялось не только в лживом, манипулятивном дискурсе, но и в расколе, создании разделительных линий. Однако это был не обычный раскол, присущий политической жизни Армении еще с начала 90-х годов. Поляризация, соответствующая политическим циклам, происходила в 1995-1996 гг., 1998–1999 гг., в 2003-м, 2008-м, 2013-м.
Но пашиняновский раскол не был обычным, очередным. В отличие от предыдущих случаев, он носил не столько политический, сколько фундаментальный, ценностный характер и именно поэтому оказался разрушительным и необратимым.
Результаты последних парламентских выборов, даже с учетом их сфальсифицированного характера и злоупотребления административным ресурсом, доказывают именно это: Пашинян создал и отчасти преуспел в создании в армянском обществе «расколотой цивилизации», когда внутри одного и того же социума исповедуются диаметрально противоположные системы ценностей и видения.
Это не единственный опасный результат пашиняновских социальных экспериментов. Он также применяет тактику «преодоления пропасти двумя прыжками», и это объяснимо. Даже такой «страстный» и искусный оратор, как он, не может за короткий промежуток времени изменить ценностную систему, которая годами зрела, ценилась и направляла общество.
Коротко говоря, невозможно сразу и у всех изменить коды «исторической Армении» на коды «реальной Армении». Неизбежно возникают промежуточные, транзитные слои, которые в целом снова служат целям властей. И эти слои – между «исторической» и «реальной» Арменией – я предлагаю называть «равнодушной Арменией».
Более того, согласно классическому древнегреческому подходу, вот где собака зарыта. Классическая свобода должна быть сосредоточена не на желаниях и предпочтениях личности, а на благе и заботах общества. Поэтому равнодушный человек не может быть свободным. Человек, сосредоточивший жизнь исключительно на собственных нуждах, – не свободен, а является потребителем «иллюзии свободы».
Вот почему правящий режим продвигают принцип «ешь, пей, веселись» и тратит миллионы долларов на различные концерты, шоу и фестивали. Если не получается сразу и всех загнать в концепт «реальной Армении», пусть они еще «проварятся» в котле «равнодушной Армении».
У древних греков для такого рода сегодняшней «свободы» даже есть четкий термин – идиократия (idios – человек, который руководствуется только собственными интересами и равнодушен к общественной жизни). В этом свете нетрудно сделать вывод, что автократия Пашиняна преуспеет только в случае идиократии общества», – указал Ашотян.