Ախալքալակի հանրակրթական դպրոցների տնօրենների 94 թեկնածուներից տեստավորում անցել է միայն 9-ը, ընդ որում, մեկը հայ է, իսկ ութը` վրացի:
Համաձայն Bagin-ի հաղորդման, իրականություն է դարձել այն մտավախությունը, որ հայկական դպրոցները կունենան վրացի տնօրեններ: Այսպիսով տնօրեններին կնշանակեն ոչ թե դպրոցների հոգաբարձուների խորհուրդները, այլ Վրաստանի կրթության նախարարությունը:
Հայ թեկնածուները տեստավորումը չեն հանձնել վրացերենի չիմացության պատճառով: Շատերը դիմել են կրթության նախարարին` պահանջելով վերանայել տեստավորման արդյունքները: Իրավիճակում պարզություն կմտնի 2 շաբաթ անց, քանի որ բողոքարկման արդյունքները հայտնի կդառնան հենց այդ ժամանակ:

В армянских школах могут быть назначены грузинские директора
Всего 9 из 94 кандидатов в директоры общеобразовательных школ Ахалкалака прошли тестирование из коих всего 1 армянин, остальные 8 грузины. Как сообщает Bagin, по данным центра ресурсов Ахалкалака, то, что беспокоило как кандидатов, так и районную общественность, становится реальностью. Фактически у армянских школ будут грузинские директора, поскольку в созданной ситуации они станут назначаться министерством образования Грузии, и не будут выбраны Советом попечителей школ.
Армянские кандидаты не прошли тестирование должным образом по причине незнания грузинского языка. Многие из них обратились с протестом к министру науки и образования Грузии Кахе Ломаиаи, требуя пересмотреть результаты тестирования. Результаты обжалования будут известны через 2 недели.