“ՋԵՐՄՈՒԿ ԳՐՈՒՊԻՆ” ՉԵՆ ԲՈՂՈՔԵԼ
“Ջերմուկ” հանքային ջրի բաղադրության մեջ արսենիումի (Մենդելեևի աղյուսակի 33-րդ տարրը, քիմիական անվանումը` արսեն, հայերեն` մկնդեղ-խմբ.) պարունակությունը գտնվում է թույլատրելի սահմանում: Այս մասին այսօր Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց “Ջերմուկ Գրուպ” ՓԲԸ նախագահի խորհրդական Էդգար Ղազարյանը, մեկնաբանելով ԱՄՆ սննդամթերքի և դեղորայքի վերահսկման դաշնային գործակալության (FDA) տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե Հայաստանից ներկրվող “Ջերմուկ” հանքային ջուրը պարունակում է արսենիում և վտանգավոր է մարդու առողջության համար:
Է. Ղազարյանի խոսքերով, արսենիում կա Հայաստանի բոլոր հանքային ջրերի բաղադրության մեջ, ինչով էլ պայմանավորված է նրանց բուժիչ հատկությունը: Այդ նյութն ամենաքիչը առկա է “Ջերմուկի” մեջ: Պետստանդարտի համաձայն, այդ քիմիական տարրի պարունակությունը մեկ լիտր ջրում չպետք է կազմի 0.7 մկգ-ից քիչ: Նա ընդգծեց, որ FDA-ի հաղորդագրությունում ասվում է այն մասին, որ ԱՄն ներկրվող “Ջերմուկ” անվանումով հայկական հանքային ջրերից մեկի մոտ նկատվել է արսենիումի` թույլատրելի սահմանը գերազանցող քանակ:
Սակայն, թե հատկապես ում է պատկանել տվյալ արտադրանքը, չի մասնավորեցվել: “FDA-ն առայժմ միայն նախազգուշացրել է իր սպառողներին”,- շեշտեց նա, հավելելով, որ միևնույն ժամանակ հաղորդագրությունում ասվում է, որ այդ նմուշների հետազոտությունը դեռևս շարունակվում է, ինչի արդյունքների մասին սպառողները լրացուցիչ կիրազեկվեն: “Ջերմուկի” վերաբերյալ FDA-ն դեռևս վերջնական հայտարարություն չի արել:
Է. Ղազարյանը տեղեկացրեց նաև, որ “Ջերմուկ Գրուպ” ընկերությունը, որպես արտահանող, ո’չ իր արտասահմանյան գործընկերներից, ո’չ FDA –ից, ո’չ էլ ԱՄն այլ կառույցներից որևէ բողոք կամ հայտարարություն չի ստացել: Նրա խոսքերով, սկսած 2000 թվականից “Ջերմուկ Գրուպը” կանոնավոր կերպով իր արտադրանքն արտահանում է Միացյալ Նահանգներ, և անցած 7 տարիների ընթացքում ԱՄն կողմից որևէ դժգոհություն չի եղել, քանի որ արտադրանքը միշտ էլ համապատասխանել է ընդունված չափանիշներին:
FDA-ի հաղորդագրության մեջ նշված է, որ հետազոտվել է 500 մլ հեղուկ, ինչի արդյունքում մեկ լիտր ”Ջերմուկի” մեջ հայտնաբերվել է 500-600 մկգ արսենիում (մկնդեղ), մինչդեռ ԱՄՆ ստանդարտների Գործակալությունը 1 լիտրի համար թույլատրելի է համարում մինչ 10 մկգ-ը:

Количество содержащегося в минеральной воде “Джермук” химического элемента мышьяк находится в предельно допустимой норме. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил советник президента ЗАО “Джермук Групп” Эдгар Казарян, комментируя распространенное Федеральным агентством США по контролю за медикаментами и пищевыми продуктами (FDA) сообщение о том, что импортируемая из Армении минеральная вода "Джермук" содержит мышьяк и опасна для здоровья.
По словам Э.Казаряна, мышьяк, содержится во всех минеральных водах Армении, чем и обусловлены их лечащие свойства. Меньше всего этого вещества находится в “Джермуке”. Согласно ГОСТу, содержание данного элемента в 1 литре воды должно быть не менее 0.7 мкг.
Он отметил, что в сообщении FDA говорится о том, что в одном из образцов импортируемых в США армянских минеральных вод под названием “Джермук” было обнаружено количество мышьяка, превышающее допустимую норму. Однако кому конкретно принадлежала эта продукция, не уточнено. “FDA пока лишь предупредило своих потребителей об этом”, - отметил он, добавив, что в то же время в сообщении говорится, что исследования образцов пока продолжаются, и о результатах потребители будут дополнительно осведомлены. Окончательного заявления относительно “Джермука” FDA пока не делало.
Э.Казарян сообщил также, что компания “Джермук Групп”, как экспортер, пока не получала какой-либо жалобы или заявления ни от своих зарубежных партнеров, ни от FDA, ни от других представителей властей США. По словам советника компании, “Джермук Групп” с 2000 года регулярно экспортирует свое производство в США, и какого-либо беспокойства в течение этих 7 лет со стороны США не было, поскольку продукция всегда соответствовала принятым ими стандартам.
Отметим, что в сообщении FDA указано, что было исследовано 500 мл. жидкости, в результате чего на каждый литр "Джермука" пришлись 500-600 мкг. мышьяка, тогда как стандарты Агентства США допускают не более чем 10 мкг. на каждый литр.