«Մշակութային դաշտում միասնություն չկա: Մասսայական հիպնոսն է իշխում: Եթե չես կարող երգել, լռիր, իսկ այսօր ով չի կարողանում լռել, երգում է»,-այսօր «Ուբաթ» ակումբում այս տեսակետը հայտնեց Դանիել Երաժիշտը: Նա «Շարական» համույթի ղեկավարն է եւ Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր: Նրա բնորոշմամբ մեր օրերում ամենուր լսվում է «Օտար թափոնների երաժշտությունը,այլ ոչ թե օտար պրոֆեսիոնալ ստեղծագործությունները»: Թե ինչու± ենք գերադասում անորակը, նրա խոսքով, «որովհետեւ այն էժան է»:
Պրոֆեսորն ավելացնում է, որ մեր հասարակությունը պատճենը նախընտրում է բնօրինակից. «Կեղծիքի մեջ շատ է կիրքը դրա համար այն գրավում է մարդկանց»: Արդյունքում ստացվում է, որ մեր ժողովուրդը ազգային երաժշտությունը չտեսած, տեսնում է աղաղվածը: «Մենք այլեւս չունենք Կոմիտաս. այն աղավաղված է:
Երաժշտարվեստն այլասերված է»,- նշում է երաժիշտը: Ստեղծված երեւույթի համար միակ փրկության հույսը, ըստ երաժշտի, պետությունն է. «Արվեստագետներին հենակետ տվողը պետությունն է»: Չնայած նա կողմնակից է, որ այդ նույն պետությունն ընդունի հիպնոսի դեմ պայքարի օրենք, «այն դեպքում, եթե այն ընդունելուց հետո թուղթ չեն փչացնի»: Դանիել երաժիշտը նկատում է, որ ձեւավորված այս մթնոլորտում «Հասարակությունը նման է լարից ընկած դաշնամուրի, որը միշտ ֆալշ է նվագում»:

‘There is not a unity in the cultural field. Mass hypnosis rules. If you could not sing, keep silent, and today who cannot keep silent, sings”, Daniel Yerazhisht (musician) expressed such an opinion at the “Urbat” club today. He is the head of the “Sharakan” ensemble and professor of the Conservatory after Komitas. According to him, these days ''Music of foreign rubbish, and not foreign professional compositions'' are heard everywhere. Why we prefer the low-quality – because it is cheap, he said.
The professor adds that our society prefers the copy than the original. Without seeing the national music our people sees the distorted music. ''We don't have Komitas anymore: it is distorted''.
''The music art is depraved'', the musician mentions. The State is the only hope of salvation for the phenomenon, he thinks. “The State gives support point to the art workers”. Though he is for that the same state adopts a law on combating the hypnosis. Daniel Yerazhisht in this atmosphere “the society is like an out-of-tune piano, which always plays falsely”.