ՔԱՂԱՔԱՊԵՏԱՐԱՆԻ ՊԱՇՏՈՆՅԱՆ ՀՊԱՐՏԱՆՈՒՄ Է ԹՎԵՐՈՎ
Այսօրվա ասուլիսում քաղաքապետարանի կրթության վարչության պետ Օնիկ ՎԱԹՅԱՆԸ բավականին ոգևորված լրագրողներին թվերով ներկայացրեց, թե 2006-ին ինչ են արել կրթության ոլորտում: Ըստ նրա, առաջադիմած աշակերտների թիվն աճել է 1 տոկոսով, 12 տոկոսով նվազեցվել են բացակայությունները: Այս տարի արդեն, ըստ քաղաքապետարանի պաշտոնյայի, 32 տոկոսով ավելացել են տարբեր օլիմպիադաներին մասնակած աշակերտների թիվը: Բացի այդ, 2006-ին ամենատարբեր պաշտոնյաների կողմից պարգևատրվել է 80-ից ավել ուսուցիչ:
Պարգևատրվածներից բացի, կա՞ն ուսուցիչներ կամ տնօրեններ, ովքեր պատժվել են դիրքը չարաշահելու համար կամ հեռացվել աշխատանքից: Մեր այս հարցին Օնիկ Վաթյանը պատասխանեց. «Շուրջ 37 ուսուցիչներ տարբեր տեսակի տույժեր են ստացել դպրոցի տնօրենների կողմից: Իսկ երկու դպրոցի տնօրեն էլ ազատվել է աշխատանքից»: Տեղեկացանք նաև, որ դրանք եղել են թիվ 87 և 121 դպրոցների տնօրենները, որոնք քաղաքապետարանի կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում են ազատվել աշխատանքից:

В Ереване в образовательной сфере в 2006 году были отмечены положительные сдвиги. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил начальник управления по образованию мэрии Еревана (Армения) Оник Ватян. По его словам, число успевающих учеников возросло на 1 %, количество отсутствий сократилось на 12 %.
Уже в текущем году, как сообщил представитель мэрии, число участвовавших в различных олимпиадах учеников возросло на 32%. За заслуги в области образования в 2006 году были награждены более 80 учителей. В то же время, по словам О.Ватяна, за превышение своих полномочий 37 учителей были наказаны. Кроме того, в результате проведенных столичной мэрией исследований от должности отстранены директоры двух школ - N87 и N121.