ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԴԵՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԹԵՀՐԱՆՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ Է ԱՌԱՆՁԻՆ ՏԱՂԱՎԱՐՈՎ
Մայիսի 2-12-ը Թեհրանում անցկացվող Գրքի միջազգային 20-րդ ցուցահանդեսին, առաջին անգամ իր մասնակցությունն է բերել նաև Հայաստանի դեսպանությունը` առանձին տաղավարով: Ցուցահանդեսը բաղկացած է տեղական և օտարերկրյա գրականության հիմնական երկու տարբեր բաժիններից: Օտարերկրյա գրականության սրահում ՀՀ տաղավարից բացի, առանձին տաղավարներով մասնակցում են նաև ԻԻՀ-ում ՄԱԿ-ի, Վենեսուելայի, Մեքսիկայի, Սաուդյան Արաբիայի, Քուվեյթի, Թունիսի, Օմանի, Սիրիայի, Հարավային Կորեայի, Հնդկաստանի ներկայացուցչությունները, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Ադրբեջանի հրատարակչական հաստատությունները, Թուրքիայի զբոսաշրջության և Տաջիկստանի մշակույթի նախարարությունները:
Ինչպես տեղեկացանք ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, Հայաստանի տաղավարում ներկայացված են եկեղեցական, պատմական, Հայոց ցեղասպանության, մշակույթի, աշխարհագրության, զբոսաշրջության, բիզնեսի, մանկական և գեղարվեստական գրականության հատընտիր նմուշներ, ինչպես նաև ցուցադրվում է Հայաստանի տեսարժան վայրերի վերաբերյալ տեսանյութ, որոնք արժանացել են բազմաթիվ այցելուների մեծ ուշադրության:
Հայաստանն առանձին բաժնով ներկայացված է նաև Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և Ռուսաստանի հետազոտությունների իրանական IRAS հաստատության տաղավարում:

ARMENIA HAS ITS OWN PAVILLION
Armenian embassy for the first time takes part in the 20th International Book Exhibition organized in Tehran from May 2 to May 12 with its own pavilion.
The exhibition consists of two main different sections of local and foreign literature. In the hall of foreign literature besides the RA pavilion the representatives of UNO, Venezuela, Mexico, Saudi Arabia, Kuwait, Tunisia, Oman, Syria, North Korea, India, as well as public publishing houses of Great Britain, Germany, France, Azerbaijan, Turkey Ministry of Tourism and Ministry of Culture of Tajikistan take part with their separate pavilions.
As informed the MFA press services, unique samples of church, history, Armenian genocide, culture, geography, tourism, business, children’s literature and fiction are exhibited there. A video-tape is also displayed which describes the sights of Armenia, attracting the attention of numerous visitors.
Armenia with a separate section is also presented in the pavilion of IRAS Iranian institution of Caucasus, Central Asia and Russia researches.