ԵՊՀ գրադարանային ֆոնդի ավելի քան 1.6 մլն միավոր գրականությունից թվայնացվել է մոտ 400 հազարը: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: ԵՊՀ-ում նախատեսում են, որ գրադարանի թվայնացման հետ կապված բոլոր աշխատանքներն ավարտին կհասցվեն 2008-ին: Ռեկտորի խոսքով, ԵՊՀ-ն Կոնսորցիում էլեկտրոնային գրադարանի անդամ է և այսօր աշխատում է ստեղծել սեփական էլեկտրոնային գրադարանը, ինչի շնորհիվ գրադարանային ռեսուրսները հասանելի կլինեն on-line տարբերակով:
«Խնդիրը ոչ միայն տեղեկատվական կայքէջի, այլև հնարավորությունների ու հմտությունների ստեղծումն է, որպեսզի ուսանողները կարողանան օգտվել այդ ռեսուրսներից, հատկապես այն գրականությունից, որը մեծ պահանջարկ ունի ուսանողների շրջանում»,-ասաց Ա. Սիմոնյանը: Նա ընդգծեց, որ դա բավականին բարդ և ծավալուն աշխատանք է, որի իրականացման համար անհրաժեշտ է մի քանի տարի: Ռեկտորը հայտնեց, որ ՏԵՄՊՈՒՍ ծրագրի շրջանակում արդեն որոշակի քայլեր ձեռնարկվել են: Մասնավորապես ԵՊՀ-ում, ԳԱԱ-ում և Հայաստանի մի շարք այլ բուհերում ուսանողների և դասախոսների համար ստեղծվել է հնարավորություն` on-line տարբերակով բազմաթիվ պարբերականներին ծանոթանալու համար: Չնայած դրան, այսօր դեռևս այդ ռեսուրսներից օգտվողների թիվը սահմանափակ է:

Четверть библиотечного фонда ЕГУ оцифрована
Из более 1,6 млн. единиц библиотечного фонда Ереванского государственного университета оцифровано порядка 400 тыс. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил ректор ВУЗа, профессор Арам Симонян. По его словам, полностью работу по созданию электронной версии библиотеки ЕГУ планируется завершить к 2008 году.
ЕГУ является членом Консорциума электронных библиотек и сегодня работает над созданием своей электронной библиотеки, благодаря чему библиотечные ресурсы станут доступными в режиме online. “Проблема заключается не только в создании информационного электронного сайта, а в том, чтобы создать возможность и навыки использования ресурса в режиме online, и в особенности литературы, которая пользуется большой популярностью у студентов”, - сказал ректор ЕГУ. ПРофессор Симонян подчеркнул, что это достаточно сложная и объемная работа, и нужны годы для ее реализации. Он проинформировал, что уже предприняты определенные шаги. В частности, в рамках библиотек ЕГУ, вузов Армении и Национальной Академии Наук РА для студентов и преподавателей создана возможность использования электронного варианта многочисленных газет и журналов. Однако, несмотря на широкий спектр доступности информации, круг пользователей ресурса пока еще достаточно ограничен. “В связи с этим основной задачей на ближайшие 2-3 года должно стать информирование студентов и преподавателей о предоставляемых им электронных возможностях”, - отметил А. Симонян.
Отметим, что на создание электронной версии библиотеки Ереванского государственного университета (ЕГУ) в рамках программы TEMPUS TACIS “Совместные Европейские Проекты” ЕГУ предоставлен грант в размере 200 тыс. евро.