ՄԵԿ ԵՐԵՎԱՆՑՈՒՆ ԲԱԺԻՆ Է ԸՆԿՆՈՒՄ 0.1 ՀԱ ԿԱՆԱՉ ՏԱՐԱԾՔ
Աշխարհում ընդունված է, որ մարդու նորմալ բարեկեցությունն ապահովելու համար մի շնչին պետք է բաժին ընկնի 2,9 հեկտար կանաչ տարածք: Այսօր Երևանում մեկ շնչին բաժին է ընկնում 0,1 հա կանաչ տարածք, այսինքն 29 անգամ պակաս: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Հայաստանի անտառներ» ՀԿ-ի նախագահ Նազելի Վարդանյանը:
Նրա խոսքով, մայրաքաղաքում կլանիչները շատ քիչ են, ծուխն ու փոշին` շատ, ինչի հետևանքով էլ մեծացել է շնչուղիների հիվանդության, վիժումների և գենետիկական փոփոխությունների թիվը: Նա նշեց, որ այս տարի ձմռանը, երբ ծառահատում էր իրականացում Տերյան փողոցում, իրենց ՀԿ-ի բողոքին ի պատասխան քաղքապետարանը հայտնել է, որ դրանք հիվանդ ծառեր են և խոստացել են, որ հետո այդտեղ նոր ծառեր կտնկեն: «Այժմ այդտեղ շաինարարություն է իրականացվում, ոչ մի ծառ էլ չի տնկվել»,-ասաց Ն. Վարդանյանը:
Նրա տվյալներով, վերջին տարիներին ծառահատումներ են եղել Հաղթանակի, Նորքի, Փարոսի, Պուշկինի, Օղակաձև և այլ այգիներում: «Որ տարածքի համար բողոքել ենք, քաղաքապետարանից ամեն անգամ ասել են, թե սանիտարական ծառահատում են իրականացնում: Բայց սանիտարական հատումների թույլատրելի նորմը տարեկան 60-70 հազար խմ է, իսկ այսօր իրականացված սանիտարական հատումները թույլատրելի նորմից 10 անգամ ավելի են»: Ն.Վարդանյանի խոսքով, եթե այս անվերահսկելիությունը շարունակվի, ապա շուտով Երևանում կանաչ տարածք գրեթե չի լինի:

To ensure normal living, an international accepted norm says there should be 2.9 ha green zone per one person. In Yerevan, it is 0.1 ha per one person, which is 29 times less, Nazeli Vardanyan, chairperson of Armenian Forest NGO, told Panorama.am.
In her words, the absorbents are very few in the Armenian capital whereas the dust and smoke is a lot causing respiratory illnesses, abortion and genetic modification. The NGO raised its voice when trees were cut at Terian street this winter. In reply, the municipality said they were “sick trees” and new trees will be planted. “Now there is construction under was in the area. No new trees are planted,” Vardanyan said.