ՄԱՏԵՆԱԴԱՐԱՆԻ ՏՆՕՐԵՆՆ ԱՆՑԱՎ ՎԱՍՏԱԿԱԾ ՀԱՆԳՍՏԻ
Ակադեմիկոս Սեն Արևշատյանն այսօր վայր դրեց Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը ղեկավարելու լիազորությունները: Նրան այսօր շնորհվեց ԿԳՆ բարձրագույն պարգևը` ոսկե հուշամեդալ:
Ինչպես նշեց կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը, նա աշխատելու 25 տարիներին ընթացքում Մատենադարան է բերել 1000 ձեռագիր: Նախարարի խոսքով, կենսաթոշակի անցնելու կապակցությամբ Սեն Արևշատյանը այլևս չի ղեկավարի հին ձեռագրերի ինստիտուտը, սակայն կշարունակի աշխատել Մատենադարանում որպես կառավարման խորհրդի նախագահ:
Նշենք, որ մեկշաբաթյա ժամանակահատվածում կնշանակվի Մատենադարանի տնօրենի պաշտոնակատար, իսկ ԿԳ նախարարության կողմից կձևավորվի խորհուրդ, որն էլ մեկամսյա ժամկետում կկազմակերպի գաղտնի ընտրություններ:

MATENADARAN DIRECTOR RETIRES
Academician Sen Arevshatyan resigned today from the post of director of Matenadaran, a museum of ancient manuscripts. The ministry of education and science awarded the academician with a golden memorial medal.
Levon Mkrtchyan, minister of education and science, recalled that Arevshatyan enriched the museum with 1000 manuscripts in the course of 25 years in office. The minister said Arevshatyan will not direct the museum due to pension age but will be the chairman of the museum governing board.
An acting director will be appointed in the course of one week. The ministry of education and science will form a board to elect a new director in a closed voting in one month.