ՆԱԽԱՐԱՐԸ ԲԱՑԱՌԵՑ ԿՈՌՈՒՊՑԻՈՆ ՌԻՍԿԵՐԸ` ՈՒՐՎԱԳԾԵԼՈՎ ԿԵՂԾՄԱՆ ՄԵԽԱՆԻԶՄԸ
Հունիսի 1-ին կրթության գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը և նրա ղեկավարած համակարգը հանձնելու են իրենց առաջին քննությունը. Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվելու է հայոց լեզու և գրականություն առարկաների միասնական քննություն: Քննական այս համակարգի բարեհաջող արդյունքների վրա Լևոն Մկրտչյանը վստահ է, ըստ նրա, արդյունքները ցույց են տալու, որ իրենք լավ են հանձնել քննությունը: Իսկ, եթե այդ համակարգը արդարացնի իրեն, ապա մյուս տարի շրջանավարտները նույնկերպ կհանձնեն մաթեմատիկան և օտար լեզուները: Այսօրվա ասուլիսում նախարար Մկրտչյանը տեղեկացրեց նաև, որ քննություններն անցկացվելու են հանրապետության 55 դպրոց-կենտրոններում: Քննության ընթացքը վերահսկելու են նախարարության և գիտելիքների թեստավորման կենտրոնի 170 ներկայացուցիչ: Նրանցից ոչ մեկ իրավունք չունի մոտենալ քննություն հանձնողներին: Բացի այդ, դահլիճը, որտեղ անցկացվելու է քննությունը` նկարահանվելու է բոլոր անկյուններից:
Որոշ առումով, քննական գործընթացը նախարարը համեմատում է ընտրական գործընթացի հետ: Բայց հաշվի առնելով այն, որ մեզանում ընտրություններն անցնում են բազմաթիվ խախտումներով, լրագրողներից մեկը հետաքրքրվեց, թե արդյոք հնարավո՞ր է, որ խախտումներ, այնուամենայնիվ, գրանցվեն. «Եթե հանձնաժողովի անդամները կատարեն իրենց պարտականությունները և ոչ մի այլ բան թույլ չտան, ապա ընտրությունները կանցնեն ազատ ու արդար: Այնպես էլ քննությունների ժամանակ, այժմ բոլոր հիմքերը կան, որ քննություններն անցնեն օբյեկտիվ: Այս պահի դրությամբ բոլոր կոռուպցիոն ռիսկերը բացառված են»,- հավելեց Լ. Մկրտչյանը` նշելով, որ նախարարության ներկայացուցիչները կվերահսկեն, որպեսզի դրանք արդար անցնեն: Բայց դրան զուգահեռ, ԿԳՆ նախարարը ուրվագծեց կեղծման մի մեխանիզմ` հույս հայտնելով, որ այդ քայլից վերահսկողները հեռու կմնան: Նախարարի խոսքերով, «Միակ միջոցն այն է, որ քննության սենյակում գտնվող մարդիկ այդ երեք ժամվա ընթացքում թեստը տանեն դուրս և լուծված բերեն ներս: Կեղծման միակ տարբերակը դա է»:

Levon Mkrtchyan, minister of education and science and the agency headed by him will take the first test on June 1. For the first time ever school graduates will take common exams on Armenian language and literature. Mkrtchyan largely hopes for “successful outcomes.” In case of success, next year common exams will be introduced in mathematics and foreign languages as well. The minister told a news conference today common exams will take place in 55 school-centers. He said 170 ministry and knowledge testing representatives will monitor the process. The exam rooms will be filmed from every corner.
The minister said “there are no corruption risks at the moment.” However, the minister is aware on one possible corruption risk. He said, “The people in the exam room may take the test out from the room during the three hours of the exam and bring back a completed test.” Saying this may be the only tool of fraud, Mkrtchyan largely hopes the monitors will refrain from such actions.