ՎԿԱՅԱԿԱՆ ՍՏԱՑԱՎ 257 ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՎԱԾ ՈՒՍՈՒՑԻՉ
«Թեթև, չափավոր և ծանր մտավոր հետամանացություն ունեցող երեխաների հատուկ կրթության չափորոշիչների կիրառումը». դասընթացն անցած ու վերապատրաստված ուսուցիչներին, ինչպես նաև վերապատրաստող դպրոցներին հանձնվեցին վկայականներ` «Դեպի կրթություն բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում: Պատվոգիր հանձնվեց նաև ծրագրի միջազգային խորհրդատու Կլաուս Յանին` հատուկ կրթության բարեփոխումների գործում ունեցած ավանդի համար:
«Առաքելություն Արևելք» դանիական միջազգային մարդասիրական կազմակերպության տնօրեն Կիմ Հարցները նշեց, որ այս ծրագրի նպատակը ուսուցման դժվարություններ ունեցող երեխանների համար կրթական համակարգի հասանելության հավասար հնարավորությունների ապահովելն է: «Դեպի կրթություն բոլորի համար» ծրագրով 2005-ից իրականացվել է 257 ուսուցիչների շարունակական վերապատրաստում, իսկ երկու դպրոցներ պատրաստվել են որպես վերապատրաստող դպրոցներ: Ծրագիրը ֆինասնավորում է Դանիայի միջազգային զարգացման գործակալությունը:

Переподготовленные учителя получили сертификаты
257 армянским учителям, прошедшим переподготовку по курсу "Применение специальных образовательных методик для детей с легкой, средней и тяжелой умственной отсталостью” в рамках  программы “Образование для всех”, получили свидетельства об окончании обучения.
Директор международной гуманитарной организации Mission East,  организовавшей программу, Ким Харцнер отметил, что переподготовка направлена на создание равных возможностей для учащихся с отклонениями.
Напомним, что в рамках программы “Образование для всех” с 2005 года переподготовку прошло 257 преподавателей, а 2 школы были перепрофилированы как учебные центры.  Программу финансирует Агентство международного развития Дании.