Հունիսի 1-ին անցկացված հայոց լեզվի և գրականության միասնական քննության արդյունքում ընթացակարգային բողոքարկումներ չեն եղել: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում վստահեցրեց ԿԳՆ մամլո քարտուղար Լիլիթ Գալստյանը, ավելացնելով, որ բողոքարկումներ գուցե լինեն 2-3 օրից, երբ պարզ կդառնան քննությունների արդյունքները: Ըստ Լ. Գալստյանի, եթե թեսթերի ստուգման ընթացքում լինեն վրիպակներ, դրանք կշտկվեն թեսթերի պատճենահանված տարբերակների միջոցով, որոնց վրա գրված է դիմորդների անուն-ազգանունը:
Իսկ այն դիմորդները, ովքեր ինչ-ինչ պատճառներով չեն հանձնել քնությունը, մինչև հունիսի 10-ը կհանձնեն համարժեք բարդության մեկ այլ թեսթ: Նշենք, որ հայոց լեզվի և գրականության միասնական քննության թեսթերը և դրանց ճիշտ պատասխանները տեղադրված են www.atc.am կայքում:

По итогам проведенного единого экзамена по армянскому языку и литературе апелляций подано не было. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь министерства образования Армении Лилит Галстян. Она добавила, что на апелляцию, возможно, еще подадут через 2-3 дня, когда и будут объявлены результаты экзаменов.
По словам Л. Галстян, если в течение проверки тестов будут обнаружены случайные опечатки, помарки, то они будут исправлены в копиях работ, на которых записаны имя и фамилия абитуриента. А те абитуриенты, которые по той или иной причине не смогли принять участия в экзамене, смогут сдать экзамен эквивалентной сложности до 10 июня. Отметим, что экзаминационные тесты по армянскому языку и литературе и их верные ответы размещены на сайте www.atc.am.