ՃԳՆԱԺԱՄԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՖԱԿՈՒԼՏԵՏՆ ԱՐԴԵՆ ՈՒՆԻ 10 ՇՐՋԱՆԱՎԱՐՏ
Այսօր Հայաստանի փրկարար ծառայության Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի ճգնաժամային կառավարման ֆակուլտետի առաջին տասը շրջանավարտներին հանձնվեցին դիպլոմներ: Հայաստանի փրկարար ծառայության տնօրեն, գեներալ-մայոր Էդիկ Բարսեղյանը նշեց, որ բոլոր 10 շրջանավարտներն աշխատելու են իրենց կառույցում և ստանալու են լեյտենանտի կոչում: Նրա խոսքով, մի քանի տարի հետո այս ակադեմիան դառնալու է տարածաշրջանային կենտրոն: Է. Բարսեղյանը հայտնեց, որ այսօր 12 փրկարարաներ վերապատրաստվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում, բայց եթե ակադեմիայի զարգացումը շարունակվի այս տեմպերով, ապա կարիք չի լինի փրկարարաներ ուղարկել այլ երկնրեր վերպատրաստման:
Ակադեմիայի ռեկտոր Համլետ Մաթևոսյանը նշեց, որ ակադեմիայի գործունեության հիմնական նպատակը արտակարգ իրավիճակներում բնակչության պաշտպանության գործում մասնագետների պատրաստումն է, նրանց որակավորման բարձրացումը և բնակչության ուսուցումը: Նշենք, որ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիան կրթական ծրագրեր է իրականացնում 2003-ից, այստեղ տարեկան 300 փրկարար է վերապատրաստվում:

Первые десять выпускников факультета кризисного управления Государственной академии кризисного управления при Спасательной службе Армении получили сегодня дипломы. Как отметил на церемонии вручения дипломов директор ССА, генерал-майор Эдик Барсегян, все десять выпускников будут работать в их структуре и получат звание лейтенанта. По его словам, через несколько лет эта академия станет региональным центром.
Э.Барсегян сообщил, что на сегодняшний день 12 спасателей проходят переподготовку в России, но если развитие Академии продлится в том же темпе, то необходимости в переподготовке в других странах не будет. В свою очередь ректор Академии Гамлет Матевосян отметил, что ее основной целью является подготовка специалистов для оказания помощи населению в чрезвычайных ситуациях, а также повышение уровня их квалификации.
Отметим, что к реализации учебных программ Государственная академия кризисного управления при ССА приступила с 2003 года. Ежегодно переподготовку здесь проходят 300 спасателей.