«ԲԻ ԼԱՅՆ»-Ի ՀԱՄԱՐ ՊԱՅՔԱՐԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ Է
«ԱրմենՏել» ընկերությունը Հայաստանի տարածքում «Բիլայն» ապրանքանիշի օգտագործման հարցով երկկողմանի համաձայնություն ձեռք բերելու նպատակով շարունակում է բանակցություններ վարել «Bi Line» ՍՊԸ հետ: Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Հասմիկ Չուտիլյանը տեղեկացրեց, որ «ԱրմենՏելը» «Բիլայն» ապրանքանիշը գրանցելու համար դեռևս չի դիմել Հայաստանի Առևտրի և տնտեսական զարգացմանը կից գործող մտավոր սեփականության գործակալությանը, քանի որ բանակցային գործընթացը դեռևս չի ավարտվել: Բանակցությունների ընթացքն ու մանրամասները չեն հրապարակվում: Միևնույն ժամանակ մեր զրուցակիցը խուսափեց պատասխանել հարցին, թե հնարավոր է «ԱրմենՏել»-ի ռեբրենդիգը տեղի ունենա դատական կարգով: «Բանակցություններ են ընթանում, ավելին չեմ կարող ասել»,- ընդգծեց Հասմիկ Չութիլյանը:
Իսկ ինչպես տեղեկացնում է ռուսական «Կոմերսանտ» թերթը, փորձագետների գնահատականով, «Բիլայն» ապրանքանիշն օգտագործելու իրավունք ստանալու հարցում «Վիմպելկոմ» ընկերության շանսերը ցածր են: «Եթե դատարանը վճռի, որ սպառողի համար Bi Line ապրանքանիշի հնչողությունը հիշեցնում է «Բիլայն»-ին, ապա «Վիմպելկոմը» ստիպված կլինի Bi Line ապրանքանիշի տերերից գնել կամ վարձավճարով վերցնել այն օգտագործելու իրավունքը, կամ էլ հրաժարվել ընկերության ռեբրենդինգի մտքից»,- վստահեցրել է «Проспект» ընկերության իրավախորհրդատու Էլդար Նազմուտդինովը: Stas Marketing Partners կառավարիչ Անդրեյ Ստասի գնահատականով, Bi Line ապրանքանիշի սեփականատերերը կարող են «Վիմպելկոմիից» պահանջել Հայաստանում այդ բրենդի կիրառումից ստացված շահույթի 5-10 տոկոսը: Այդպես Հայաստանի տարածքում «Բիլայն» ապրանքանիշի օգտագործումը «Վիմպելկոմ» ընկերության վրա կարող է նստել տարեկան 4,5-9 մլն դոլար:
Տեղեկացնենք, որ «ԱրմենՏել» ընկերության սեփականատեր «Վիմպելկոմը» դադարեցրել է Հայաստանում իր դուստր ձեռնարկության ռեբրենդինգի գործընթացը, քանի որ չի կարողացել գրանցել «Բիլայն» ապրանքանիշը: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանի շուկայում արդեն առկա է Bi Line ՍՊԸ, որը ծառայություններ է մատուցում նույնանուն ապրանքանիշի տակ: Հիշեցնենք, որ դեռևս մարտ ամսին «Վիմպելկոմ» ԲԲԸ ԱՊՀ տարածքում բիզնեսի զարգացման գծով փոխնախագահ Սերգեյ Ավդիևը հայտարարել էր, թե «վաղ թե ուշ իրենց ընկերությունը կսկսի Հայաստանի տարածքում «Բիլայն» ապրանքանիշի տակ բջջային կապի ծառայություններ մատուցել»:

Компания “АрменТел” продолжает вести переговоры с армянским ООО “Bi Line”, пытаясь по обоюдному согласию решить вопрос использования товарного знака “Билайн” на территории Армении. В беседе с корреспондентом Panorama.am ответственная по связям с общественностью ЗАО “АрменТел” Асмик Чутилян сообщила, что “АрменТел” пока не обращался в Агентство интеллектуальной собственности при Министерстве торговли и экономики РА для регистрации своего товарного знака “Билайн”, поскольку переговорный процесс пока не завершен. Детали и ход переговоров не разглашаются. В то же время, в компании не захотели ответить на вопрос, возможен ли ребрэндинг “АрменТела” в судебном порядке: “Идут переговоры, больше ничего добавить не могу”.
Как передает “Коммерсант” ссылаясь на экспертов, у "Вымпелкома" мало шансов отсудить брэнд. “Если суд установит, что для потребителя по звучанию марка Bi Line напоминает “Билайн” с высокой степенью смешения, то “Вымпелкому”, скорее всего, придется либо заключать договор аренды или выкупа с владельцами марки Bi Line, либо не проводить ребрэндинг вовсе”,- уверен старший юрисконсульт ИК “Проспект” Эльдар Назмутдинов. По оценкам управляющего партнера Stas Marketing Partners Андрея Стася, владельцы брэнда “Bi Line” могут потребовать от “Вымпелкома” 5-10% от объема выручки, которую получит российский оператор при использовании этого брэнда в Армении. Таким образом, стоимость использования брэнда "Билайн" в Армении может стоить "Вымпелкому" $4,5-9 млн.
Отметим, что собственник “АрменТела” “Вымпелком” приостановил ребрэндинг дочерней компании в Армении, так как не смог зарегистрировать свой товарный знак “Билайн” (Beeline). Дело в том, что на рынке уже присутствует компания ООО Bi Line, предоставляющая услуги под одноименным брэндом. Напомним, что еще в марте вице-президент ОАО “Вымпелком” по развитию бизнеса в странах СНГ Сергей Авдиев заявил, что “рано или поздно компания начнет предоставлять в Армении услуги мобильной связи под брэндом “Билайн”.