ԸՍՏ ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ` ԱՊԱԳԱՆ ՏՏ–ԻՆՆ Է
Վաղը Երևանում տեղի կունենա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում թափուր տեղերի առաջին տոնավաճառը: ԵՊՀ-ում տեղի ունենալիք միջոցառումը երկու նպատակ ունի` աջակցել ընկերություններին, ոլորտի լավագույն շրջանավարտներին գտնելու հարցում, ինչպես նաև օգնել վերջիններիս լավագույն աշխատանքի ընտրության գործում: «Մենք, որպես Հայաստանում դինամիկ զարգացող ՏՏ ընկերություններից մեկը, մեծ տեղ ենք հատկացնում կադրերին և համարում ենք, որ հենց նրանք են այն ծանրակշիռ գործոններից մեկը, որ նպաստում է մեր ընկերության հետագա զարգացմանը: Հենց այդ պատճառով էլ մեր մասնակցությունը Հայաստանում այս ոլորտի թափուր տեղերի առաջին տոնավաճառին շատ ենք կարևորում»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Virage Logic Ընկերության հայկական մասնաճյուղի գլխավոր մենեջեր Վարուժան Մասարաջյանը:
Նրա խոսքով, Virage Logic-ը նպատակ ունի վեր հանել լավագույն թեկնածուներին և նրանց բարձր վարձատրվող աշխատանք առաջարկել, որը կերաշխավորի ընկերության հետագա բարգավաճումը: «Մենք վստահ ենք, որ ՏՏ ընկերությունները Հայաստանում մեծ ապագա ունեն»,- ընգծեց Վ. Մասարաջյանը: Իսկ ահա Virage Logic-ի վաճառքի և մարկետինգի բաժնի պետ Տիգրան Աթոյանը նկատեց, որ ընկերությունը աշխատում է Հայաստանում 1999 թվականից և այդ ընթացքում արդեն հասցրել է հետևողական աճ արձանագրել: Գլխավոր մենեջերի ներկայացմամբ, ընկերության հայկական մասնաճյուղում այսօր աշխատում է մոտ 110 աշխատակից և նրա ղեկավարությունը որոշակի հույսեր է կապում թափուր տեղերի տոնավաճառի հետ` ընկերությունը բարձրակարգ մասնագետներով համալրելու առումով: «Մենք հույս ունենք, որ վաղվա տոնավաճառում կգտնենք ուսանողներ, որոնց կհետաքրքրեն մեր առաջարկները և նրանք կդառնան մեր աշխատակիցները, քանի որ աշխատանքը Virage Logic-ում բավականին հեղինակավոր և ձեռնտու է»,- նշեց Տ. Աթոյանը:
Նկատենք, որ Virage Logic ընկերությունը հիմնվել է 1996-ին ԱՄՆ-ում Ադամ Կապլանյանի և Ալեն Շուբատի կողմից: Արդեն 1998-ին բացվել է առաջին մասնաճյուղը Հնդկաստանում, 1999-ին` Հայաստանում: Virage Logic-ի հիմնական արտադրանքը ոչ մեծ ծավալի հիշողության ծրագրերն են, որոնք օգտագործվում են պրոցեսորների արտադրության մեջ: Ընկերության Հայաստանում արտադրվող արտադրանքը արտահանվում է ԱՄՆ, Եվրոպա և Ճապոնիա: Թափուր տեղերի տոնավաճառը կազմակերպում են հայկական համալսարանները` ԵՊՀ-ն, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը և Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանը: Այդ ԲՈՒՀ-երը պատրաստում են ՏՏ ոլորտի մասնագետներ CASP ծրագրի համար, որը ֆինանսավորում է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը: Ընկերությունները, որոնք նախատեսում են թափուր տեղերի մասին հայտարարել մինչև 2007 թվականի սեպտեմբեր, կկարողանան այս հնարավորությունը օգտագործել լավագույն թեկնածուներին գտնելու համար:

В ближайшую пятницу в армянской столице состоится первая в стране ярмарка вакансий в сфере информационных технологий. Мероприятие, которое пройдет в Ереванском государственном университете, преследует две цели: содействие IT-компаниям в поиске лучших выпускников в сфере, а также помощь последним в выборе лучших вакансий. "Мы, как одна из динамично развивающихся в Армении IT-компаний, придаем большое значение кадрам и считаем, что одними из весомых факторов, способствующих дальнейшему развитию нашей компании, являются именно они, именно поэтому участие в этой первой в Армении ярмарке вакансий для нас крайне важно", - отметил в интервью Panorama.am главный менеджер армянского филиала компании Virage Logic Варужан Масараджян. По его словам, Virage Logic намерена выявить лучших кандидатов и предложить им высокооплачиваемую работу для того чтобы, гарантировать компании дальнейшее процветание. "Мы убеждены, что IT-компании в Армении имеют большое будущее", - подчеркнул В. Масараджян.
В то же время начальник департамента продаж и маркетинга Virage Logic Тигран Атоян отметил, что компания работает в Армении с 1999 года и за это время уже успела зарегистрировать динамику в своем последовательном росте. По словам главного менеджера Virage Logic, в армянском филиале компании сегодня работают порядка 110 сотрудников и ее руководство связывает определенные надежды с ярмаркой вакансий в плане пополнения своего штата специалистами высокого уровня. "Мы надеемся, что на завтрашней ярмарке мы найдем студентов, которых заинтересуют наши предложения, и они станут нашими сотрудниками, так как работа в Virage Logic достаточно престижна и выгодна", - подчеркнул Т. Атоян.
Отметим, что компания Virage Logic была основана в 1996 году в США Адамом Капланяном и Аленом Шубатом. Уже в 1998 году компания открыла свой первый филиал в Индии, в 1999 - в Армении. Основной продукцией Virage Logic являются программы встроенной памяти небольшого объема, которые используются в производстве процессоров. Продукция, производимая Virage Logic в Армении, экспортируется в США, Европу, Японию.
Ярмарку вакансий организуют армянские университеты: Ереванский государственный университет, Американский университет Армении, Ереванский государственный инженерный университет и Армяно-российский (Славянский) университет. Эти ВУЗы готовят, в частности, специалистов в сфере информационнных технологий, проекта CASP, который финансируют Агентство США по международному развитию и Союз предприятий информационных технологий. Компании, которые предполагают объявить вакансии до сентября 2007 года, смогут использовать эту возможность для выявления лучших кандидатов.