ԼԱՎԱԳՈՒՅՆՆԵՐԸ ԹՈՇԱԿ ԿՍՏԱՆԱՆ, ԵԹԵ… ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ ԼԻՆԻ
Այսօր կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը և «Անուշավան Աբրահամյան» կրթական հիմնադրամի (ԱԱԿՀ) նախագահ Անուշավան Աբրահամյանը ստորագրեցին նախնական կրթության վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր: Այս փաստաթղթի համաձայն, ԱԱԿՀ-ն նախատեսում է իրականացնել նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական կրթօջախների վերականգնման և զարգացման ծրագրեր Հայաստանի 10 մարզերում: Այդ գործունեությունը ներառում է կրթօջախների վերանորոգում, գույքի հավելում, եղածի բարելավում և նոր մասնագիտությունների ներդրում:
Լ. Մկրտչյանը նշեց, որ հուշագրի ստորագրմամբ հիմք կդրվի արդյունավետ համագործակցության, որը կնպաստի Հայաստանի կրթական համակարգի շարունակվող զարգացմանը և մասնավորապես երիտասարդության մասնագիտական պատրաստությանն ու զբաղվածության ապահովմանը: Ա. Աբրահամյանն էլ վստահ էր, որ հուշագիրը Հիմնադրամի և կրթօջաների երկարամյա համագործակցության երաշխիք կդառնա:
Նախարարը նշեց, որ ծրագրերի իրականացման համար հիմնադրամը տրամադրել է 600-700 հազար դոլար: Լ. Մկրտչյանի խոսքով, հիմնադրամի հովանու ներքո գտնվող կրթօջախների համար նախատեսվում են նաև մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրեր դասախոսների և արտադրական ուսուցման վարպետների համար: Իսկ լավագույն ուսանողներին կտրվեն խրախուսական նվերներ, հնարավորության դեպքում` նաև կրթաթոշակներ:

Ереван, 9 июля. Panorama.am. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и председатель одноименного образовательного фонда (США) “Анушаван Абрамян” подписали меморандум о взаимопонимании. Документ предусматривает реализацию программ развития и восстановления начальных (ремесленных) и средних профессиональных учебных заведений в 10 областях Армении, а также обновление инвентаря и внедрение новых профессий.
По словам министра Л.Мкртчяна, меморандум создаст крепкую основу для продуктивного сотрудничества, которое будет способствовать развитию образовательной системы в Армении, в частности, профессиональной подготовке молодых студентов и их трудоустройству в дальнейшем. Л.Мкртчян сообщил, что в течение трех лет фонд оказал профессиональным учреждениям Армении содействие на $600-700 тыс. Для повышения профессионального уровня преподавателей и мастеров производства учебных заведений, находящихся под патронажем фонда, планируются курсы переподготовки. Лучшие студенты получат поощрительные призы, а в случае возможности, стипендии.