212 ՑՈՒՑԱՆՄՈՒՇ` ԼՈՒՎՐԻՑ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Հայաստանի պատմության թանգարանում օգոստոս-հոկտեմբեր ամիսներին կներկայացվի Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա շրջանակներում Լուվրում (փետրվարի 19-ից մայիսի 29-ը) ներկայացված «Սուրբ Հայաստան» ցուցահանդեսը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցին տեղեկացրեց մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը: Նա հայտնեց, որ արդեն բերվել են բոլոր 212 ցուցանմուշները (այդ թվում` 31 խաչքար): Գ.Գյուրջյանը նշեց, որ Լուվրի տնօրինության հետ կնքված պայմանագրով ցուցադրությունն ամբողջությամբ թեմատիկ առումով և կառուցվածքով պատմության թանգարանում կվերստեղծվի այնպես, ինչպես ցուցադրվել է Լուվրում: Փոխնախարարի խոսքով, ցուցահանդեսը Ֆրանիսայում ունեցել է շատ մեծ արձագանք և միլիոնավոր այցելուներ:
Նշենք, որ ներկայացված էին Մայր աթոռ Սբ Էջմիածնի գանձարանի, Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանի և Հայաստանի պատմության թանգարանի բացառիկ նմուշները: Այն կազմակերպված էր ժամանակագրական հետևյալ բաժիններով` 4-5-րդ դարեր` «Քրիստոնեության ընդունումն ու հայոց գրերի ստեղծումը», 6-7-րդ դարեր` «Առաջին «Ոսկե դարը» և Հայոց եկեղեցու ինքնիշխանությունը», 8-13-րդ դարեր`«Արաբականից մինչև մոնղոլական արշավանքներ», 13-15-րդ դարեր` «Մեծ Հայք», 15-18-րդ դարեր` «Պարսիկների և օսմանների միջև»:
Փոխնախարար Գ. Գյուրջյանը տեղեկացրեց, որ պատմության թանգարանում կայանալիք ցուցադրությունից հետո բոլոր ցուցանմուշները կվերադարձվեն թանգարաններին, հանրապետության տարբեր բնակավայրերից տարված խաչքարերը` իրենց տեղերը` կրելով ցուցանակ այն մասին, որ ներկայացված են եղել Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա շրջանակներում բացված ցուցահանդեսում:

Ереван, 11 июля. Panorama.am. В Музее истории Армении с августа по октябрь пройдет выставка “Святая Армения”. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил заместитель министра культуры РА Гагик Гюрджян, напомнив, что с 19 февраля по 29 мая этого года выставка прошла в Лувре. Г.Гюрджян сообщил, что в страну уже доставлены все 212 экспонатов, в том числе 31 хачкар. Согласно подписанному с руководством Лувра договору, в тематическом и структурном плане выставка в Ереване полностью воссоздаст показ в Лувре. После окончания выставки все экспонаты будут возвращены в музеи, а хачкары, с надписью о том, что они были представлены во Франции в рамках года Армении, на свои постоянные места. Замминистра отметил, что выставка во Франции пользовалась огромным успехом.
Отметим, что на выставке были представлены экспонаты сокровищницы Первопрестольного Св. Эчмиадзина, хранилища древних рукописей Матенадарана и Музея истории Армении. Выставка была организована в следующей исторической хронологии: 4-5 вв. – “Принятие христианства и создание армянской письменности”, 6-7 вв. – “Первый “Золотой век” и Самоуправление армянской церкви”, 8-13 вв. – “От аравийских походов до монгольских”, 13-15 вв. – “Большой Айк”, 15-18 вв. – “Между персами и османами”.