ՍՏԵՂԾՎԵԼ Է ԱՌԱՐԿԱՅԱԿԱՆ ՔՆՆԱԿԱՆ 17 ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎ
Հայաստանի պետական բուհերի 2007 թվականի ընդունելության քննությունների կազմակերպման և անցկացման համար ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանի հրամանով նշանակվել են առարկայական քննական հանձնաժողովների նախագահները: Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկացավ կրթության և գիտության նախարարությունից, այս տարի ձևավորվել է 17 առարկայական քննական հանձնաժողով: 7 հանձնաժողով ղեկավարում են գիտությունների թեկնածուներ, 6-ը` գիտությունների դոկտորներ, 3 հանձնաժողով նախագահում են դասախոսներ, իսկ 1-ը` կրթության և գիտության նախարարության ներկայացուցիչը:
«Հայոց պատմություն» առարկայական քննական հանձնաժողովի ղեկավարը Էդիկ Գևորգյանն է, «Ընդհանուր պատմություն» առարկայինը` Արտավազդ Դարբինյանը, «Մաթեմատիկա»` Սեդրակ Հովհաննիսյանը, «Քիմիա»` Ռուբեն Չալտիկյանը, «Ֆիզիկա»` Ռոման Ալավերդյանը, «Կենսաբանություն»` Պողոս Վարդևանյանը: Աշխարհագրության առարկայական քննական հանձնաժողովի նախագահը ԵՊՀ աշխարհագրության ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Խոյեցյանն է, «Ստեղծագործական մրցույթի» առարկայական հանձնաժողովը կնախագահի Աստղիկ Բեքմեզյանը, «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայինը` Սեյրան Գրիգորյանը:
Իտալերենի, ֆրանսերենի, գերմաներենի, իսպաներենի, պարսկերենի, ռուսաց լեզվի և գրականության հանձնաժողովները կղեկավարեն համապատասխանաբար Լալա Վարդազարյանը, Մելանյա Ղազարյանը, Յուրի Գաբրիելյանը, Մերի Սուքիասյանը, Գառնիկ Ասատրյանը և Լիլիա Բալասանյանը: «Անգլերեն լեզու» /գրավոր/ առարկայական քննական հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել Նվարդ Երնջակյանը, իսկ «Անգլերեն լեզու» /բանավոր/ հանձնաժողովի նախագահ` Գայանե Գասպարյանը:

Сформированы экзаменационные комиссии
Ереван, 11 июля. Panorama.am. Указом министра образования и науки Армении Левона Мкртчяна для организации и проведения вступительных экзаменов в государственные вузы в 2007 году назначены председатели экзаменационных предметных комиссий, сообщает Министерство образования и науки РА. 7 комиссий возглавили кандидаты наук, 6 комиссий – доктора наук, тремя комиссиями руководят преподаватели, а одной – представитель министерства науки и образования.
Руководитель ЭК по предмету “История Армении” Эдик Геворкян, руководителем комиссии по предмету “Общая история” назначен Артавазд Дарбинян, по “Математике” – Седрак Ованнисян, по “Химии” – Рубен Чалтикян, по “Физике” – Роман Алавердян, по “Биологии” – Погос Вардеванян, по “Географии” – декан факультета географии Ереванского государственного университета Ашот Хоецян, комиссией “Творческого конкурса” будет руководить Астгик Бекмезян, а комиссией по предмету “Армянского языка и литературы” станет руководить Сейран Григорян.
Комиссии по итальянскому, французскому, немецкому, испанскому, персидскому, русскому языкам и литературе будут руководить Лала Вардазарян, Мелания Казарян, Юрий Габриелян, Мери Сукиасян, Гарник Асатрян и Лилит Баласанян. Председателем экзаменационной комиссии по “Письменному английскому языку” назначена Нвард Ернджакян, а по устному – Гаянэ Гаспарян.