«ԱՐՄԵՆՏԵԼ»-Ի ՍԱՐՔԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐԸ ՉԴԻՄԱՑԱՆ ԲԻԼԻՆԳԻՆ
Երեկ երեկոյան «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդների բջջային կապի խափանման պատճառ է դարձել բիլինգի նոր համակարգի փորձակումը: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց ընկերության տնօրեն Օլեգ Բլիզնյուկը, ում խոսքով, հին համակարգը չի դիմացել բազմաթիվ զանգերին: Նրա խոսքով, լուրեր էին տարածվել, թե իբր հուլիսի 15-ից հետո հնարավոր չի լինի կանխավճարային համակարգից անցում կատարել պայմանագրայինին, ինչի հետևանքով իրարանցում էր ստեղծվել և ստացվում էին մեծ թվով զանգեր: Նա վստահեցրեց, որ այս ամսի 15-ից հետո ընկերությունը կսկսի փոխել բիլինգը և հույս ունի, որ ամեն ինչ հարթ կընթանա: Նշենք, որ բիլինգը հնարավորություն կտա հստակ հաշվարկել ֆիքսված և բջջային կապի բաժանորդների խոսակցության վարձը: «Մենք պարզապես փոխում ենք հաշվարկային համակարգի որակը»,-ասաց Բլիզնյուկը:
Ընկերության տնօրենը վստահեցրեց, որ բջջային և ֆիքսված կապի բաժանորդները կարող են ստանալ իրենց հեռախոսազանգերի ցանկը: Առաջին դեպքում ցանկը կտրամադրվի բաժանորդի պահանջով, իսկ երկրորդ դեպքում` ըստ հասցեների: Անդրադառնալով նոր ծառայությունների, ինչպես օրինակ GPRS-ի ներմուծմանը, Օ. Բլիզնյուկը հայտնեց, որ այդ հարցում նրանք ետ չեն մնում մյուս բջջային օպերատորից: «Այդ ծառայությունը մենք ներմուծել ենք VivaCell-ի հետ միաժամանակ, ուղղակի նրանք դա հրապարակայնորեն արեցին: Մենք դա փորձարկում էինք, և կարծում ենք, որ GPRS-ին անցումը պետք է արվեր ավտոմատ կարգավորմամբ: «ԱրմենՏել»-ն այդ արել է ոչ ավտոմատ կերպով, ինչի արդյունքում առաջացել է յուրաքանչյուր հեռախոսի անհատական կարգավորման անհրաժեշտություն»:
Նշենք, որ «ԱրմենՏել»-ի համակարգում խափանումներ առաջին անգամ չէ, որ տեղի են ունենում: Հունիսի 18-ին «Կենտրոն» հեռախոսակայանում տեղի էր ունեցել ծրագրային խափանում, որի պատճառով մի շարք ԱՀԿ-ներ անգործության էին մատնվել: Հայաստանի փրկարար ծառայությունը ստիպված էր տարածել հրշեջ և շտապօգնության ծառայությունների կանչերի համար վեցանիշ հեռախոսահամարներ: Այս հրապարակումը պատրաստ էր, երբ ընկերությունից ստացանք հետևյալ բովանդակությամբ հաղորդագրություն. ««ԱրմենՏել» ընկերությունը իրականացնում է բջջային ցանցի բարելավման աշխատանքներ, որի արդյունքում, մոտակա օրերի ընթացքում, հնարավոր է բջջային կապի ծառայությունների որակի որոշակի անկում: Հայցում ենք մեր բաժանորդների ներողամտությունը»:

Оборудования “АрменТела” не осилили новый билинг
Ереван, 13 июля. Panorama.am. Причиной сбоя в системе телефонной связи произошедшего накануне вечером в столице Армении, стала попытка перехода на новую систему билинга. Об этом журналистам сообщил генеральный директор телекоммуникационного оператора страны - ЗАО “АрменТел” Олег Близнюк.
По его словам, старый билинг не выдержал то большое количество звонков, которое стало поступать на коммутатор. “Кто-то пустил слух, что якобы после 15-го числа невозможно будет перейти с системы пре-пейд на пост-пейд, и в наших офисах поднялся ажиотаж, что и вызвало такую волну обращений”, - пояснил О. Близнюк. Он заверил, что после 15 числа компания начнет менять билинг, и надеется, что все пройдет гладко.
Отметим, что билинг позволит абсолютно точно считать деньги абонента фиксированной и сотовой телефонной связи. “Мы просто меняем качество расчетов”, - пояснил О. Близнюк.
Кроме того, глава компании заверил, что абоненты сотовой и фиксированной связей будут получать подробную распечатку своих телефонных звонков. В первом случае, распечатка будет представлена по требованию абонента, а во втором, с адресной доставкой.
Касаясь введения других новых услуг, например, GPRS, О. Близнюк сообщил, что в этом они не отстают от другого сотового оператора – компании “VivaCell”. “Эту услугу мы ввели одновременно с VivaCell, просто они это сделали публично, а мы поставили ее в тестовый режим, так как считаем, что настройки GPRS должны быть автоматическими”. “АрменТел” сделал это в ручную, в связи с чем возникла необходимость персональной настройки каждого телефонного аппарата.
Отметим, что сбои в системе “АрменТел” происходят не впервые. 18 июня на автоматической телефонной станции "Кентрон" произошел программный сбой, в результате чего была прекращена работа ряда АТС, обслуживающих центральные районы Еревана. Спасательная служба Армении вынуждена была распространить шестизначные телефонные номера пожарной охраны и службы скорой помощи.