ԱՎԱՐՏՎՈՒՄ Է ՖՐԱՆՍԻԱՅՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԻՆ
Այսօր տեղի կունենա Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա եզրափակիչ միջոցառումը: Նշենք, որ միջոցառումները մեկնարկել էին Հայաստանի անկախության օրը` անցած տարի սեպտեմբերի 21-ին և կավարտվեն այսօր` Բաստիլի գրավման օրը:
Ֆրանսիայում Հայաստանի տարվա շրջանակներում տեղի են ունեցել բազմաթիվ միջոցառումներ` «Շառլ Ազնավուր և ընկերներ» համերգը, Լուվրում կազմակերպվել է «Հայաստանի գանձեր» ցուցահանդեսը:
Ֆրանսիացիները հնարավորություն են ունեցել տեսնել ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու նկարները, «Հայոց 12 մայրաքաղաքները» ցուցահանդեսը, իրականացվել է «Հայաստանի փոքրիկ դեսպան» ծրագիրը` Ֆրանսիա են մեկնել հայ դպրոցականներ:Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի տարածքային բարեկարգման նախարար Քրիստիան Էստրոզին ավելի վաղ նշել էր, թե Ֆրանսիայում Հայաստանի տարին անցնում է մեծ հաջողությամբ: Ավելին` վերածվել է հայ ու ֆրանսիացի ժողովուրդների տոնահանդեսի:

Во Франции завершается Год Армении
Париж, 14 июля. Panorama.am. Заключительное мероприятие года Армениии во Франции состоится сегодня. Отметим, что мероприятия стартовали в прошлом году в день независимости РА (21 сентября), а завершатся сегодня – в день взятия Бастилии (1789 г.).
В рамках армянского года во Франции был организован ряд мероприятий – концерт “Шарль Азнавур и друзья”, выставка “Сокровища Армении” в Лувре. Французам была предоставлена возможность увидеть произведения
знаменитого мариниста Ованнеса Айвазовкого, выставку “12 армянский столиц”, была также осуществлена программа “Маленький посол Армении”.
Напомним, что министр по благоустройству территории во Франции Кристиан Эстрози ранее отмечал, что год Армении во Франции проходит очень удачно, более того, он превратился в праздничное торжество армянского и