ԱՄԵՆԱՄԵԾԸ ՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱՅԻ ՔՆՆԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎՆ Է
Այս տարի պետական բարձրագուն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին մասնակցության հայտ է ներկայացրել 3686 դիմորդ: Առավել մեծ թվով` 1594 մարդ է դիմել Երևանից: Այս մասին մեր թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ԿԳՆ մամլո քարտուղար Լիլիթ Գալստյանը: Ամենաքիչ թվով դիմորդներ եղել են Վայոց Ձորի մարզից` 70 մարդ:
Դիմորդներն առաջին հայտով առավել շատ դիմել են ԵՊՀ, այնուհետ` Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարան: Առավել քիչ թվով մարդ է առաջին հայտով դիմել Ագրարային համալսարան: Լ, Գալստյանի տեղեկացմամբ, հանրապետական ընդունող հանձնաժողովը երեկվա նիստում հաստատել է նաև առարկայական քննական հանձնաժողովների կազմը: Նշենք, որ ամենամեծը մաթեմատիկայի քննական հանձնաժողովն է, այն ունի 30 անդամ:
21 անդամից է բաղկացած ֆիզիկայի քննական հանձնաժողովը, ինչը պայմանավորված է հանգամանքով, որ այս տարի բժշկական դիմողների մեծ մասը նախընտրել է քննություն հանձնել ֆիզիկայից և ոչ թե քիմիայից: Ամենափոքր հանձնաժողովները 3 անդամից բաղկացած իտալերենի և իսպաներենի քննական հանձնաժողովներն են: Հանրապետական ընդունող հանձնաժողովը ընդունելության քննությունների մեկնարկի ժամ է սահմանել առավոտյան 08:00: Հաշվի առնելով, որ Երևանի փողոցներում շինարարական աշխատանքներ են ընթանում, ինչի պատճառով խցանումները դարձել են հաճախակի, հանրապետական ընդունող հանձնաժողովը դիմորդներին` հատկապես մարզերի, խորհուրդ է տալիս տնից ավելի վաղ դուրս գալ:

Абитуриенты предпочли физику
Ереван, 17 июля. Panorama.am. В этом году от желающих принять участие во вступительных экзаменах поступило 3686 заявлений. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь министерства науки и образования Армении Лилит Галстян. Большинство заявителей - 1594 абитуриента - жители Еревана. Наименьшее количество заявлений поступило из области Вайоц Дзор (70).
Самым популярным ВУЗом страны по-прежнему остается ЕГУ, за которым следует Ереванский государственный педагогический университет имени Х. Абовяна. Меньше всего абитуриентов подало в Аграрный университет.
По словам Л. Галстян, республиканская приемная комиссия в ходе вчерашнего заседания утвердила состав предметных экзаменационных комиссий (ЭК). Отметим, что ЭК по математике является самой крупной - она насчитывает 30 человек. ЭК по физике состоит из 21 человека, что обусловлено тем, что большинство абитуриентов, поступающих в медицинский университет, решили сдавать физику, а не химию. Самая маленькая ЭК - по итальянскому и испанскому языкам, она состоит из 3 человек.
Согласно решению государственной приемной комиссии, вступительные экзамены будут начинаться утром в 08:00. Принимая во внимание, что в Ереване проводятся дорожно-строительственные работы, что станет основной причиной пробок и осложнений в передвижении, республиканская приемная комиссия советует выходить из дому пораньше.