ՀՀ դատավորի վարքագծի կանոնագիրք. իրականություն, թե՞ ցանկություն
ՀՀ դատավորի վարքագծի կանոնագիրքը գործողության մեջ է դրվել 2005 թվականի դեկտեմբերի 5-ից: Մինչ այդ այն հավանության էր արժանացել ՀՀ դատավորների միության ընդհանուր ժողովի և հաստատվել ՀՀ դատարանների նախագահների խորհրդի կողմից:
Կանոնագիրքն իր մեջ ներառել է դատավորի վարքագծի կանոններին վերաբերող այնպիսի հիմնարար փաստաթղթերի պահանջներ, ինչպիսիք են 2002 թվականի նոյեմբերին Հաագայում ընդունված Բանգալորյան սկզբունքները, ՙԴատավորի պրոֆեսիոնալ վարքագծի, մասնավորապես` էթիկայի նորմերի, դատավորի կարգավիճակի հետ անհամատեղելի վարքագծի և անաչառության սկզբունքների մասին՚ Եվրոպական դատավորների կոնսուլտատիվ խորհրդի 2002 թվականի նոյեմբերի 19-ի եզրակացությունը և խնդրո առարկայի վերաբերյալ միջազգային այլ երաշխավորություններ ու մոտեցումներ:
Կանոնագրքի գործողության արդյունավետությունն ապահովելու համար անհրաժեշտություն առաջացավ մշակել համապատասխան մեկնաբանություններ, որոնք նպատակ են հետապնդում օգնել դատավորներին կոնկրետ իրավիճակներում դրսևորել պատշաճ վարքագիծ, բարձր պահել դատավորի կոչումը:
Մեկնաբանությունների հիմքում դրված է այն հիմնարար մոտեցումը, որ հասարակության վերաբերմունքը դատարանների որոշումների նկատմամբ մեծապես պայմանավորված է դատավորների անկախության և ազնվության հանդեպ հասարակության կողմից ցուցաբերված վստահությունից, իսկ դատավորի անկախությունն ու ազնվությունն իրենց հերթին կախված են դատավորի անկախ և անկողմնակալ գործելակերպից:
Ակնհայտ է, որ դատավորի ոչ պատշաճ վարքագծի արդյունքում խարխլվում է դատարանի նկատմամբ հանրության վստահությունը:
Մեկնաբանությունները պահանջում են, որ դատավորը պատշաճ վարքագիծ դրսևորի ինչպես մասնագիտական գործունեության ընթացքում, այնպես էլ դրանից դուրս:
Հուսով ենք, որ կանոնագրքի մեկնաբանությունները մեծապես կնպաստեն դատավորի անկախության և անաչառության իրական ապահովմանը, պատասխանատվության բարձրացմանը, ինչպես նաև դատարանի և դատական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության ամրապնդմանը:

The Republic of Armenia Code of Judicial Conduct became effective on December 5, 2005. It had been earlier approved by the General Assembly of the Republic of Armenia Association of Judges and endorsed by the Republic of Armenia Council of Court Chairmen.
The Code complies with the requirements of some of the fundamental documents concerning the rules of judicial conduct, such as the Bangalore Principles adopted in the Hague in November of 2002, the 2002 November 19 “Opinion of the Consultative Council of European Judges on the Principles and Rules Governing Judges’ Professional Conduct, in Particular Ethics, Incompatible Behavior and Impartiality,” and other international recommendations and instruments on this matter.
To ensure the effective application of the Code, it became necessary to design commentaries that are aimed at helping judges to engage in proper behavior in specific situations and to maintain the reputation of the judicial office.
The Commentaries are based on the essential principle that the public attitude towards judicial decisions largely depends on public confidence in the independence and integrity of judges, which in turn depends on the independent and impartial conduct of judges.
Clearly, improper judicial conduct undermines public confidence in the judiciary.
The Commentaries require judges to conduct themselves properly both within and without professional activities.
We hope that the Commentaries to the Code will greatly contribute to the true independence and impartiality of judges, a higher degree of accountability, and increased public confidence in the judiciary.