2008-2010 թթ վերանորոգման աշխատանքների շրջանակում քաղաքային իշխանությունները մտադիր են մայրաքաղաքի կրթական և նախակրթական բոլոր հաստատություններն ապահովվել կաթսայատներով: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց քաղաքապետարանի կրթության բաժնի պետ Օնիկ Վաթյանը: Նրա խոսքով, մինչև այս տարվա վերջ արդեն 99 դպորց կունենա կաթսայատուն: 2008-ին կաթսայատան միջոցով կջեռուցվեն 45 դպրոց և 15 նախակրթական հաստատություն: 2009-2010 թթ ընթացքում ծրագրի իրականացումը կշարունակվի հանրապետական նշանակության դպրոցներում:
«Եվս մեկ տարի, և մեր բոլոր դպրոցներն ու մանկապարտեզները ապահովված կլինեն կաթսայատներով»,-վստահեցրեց բաժնի պետը: Նշենք, որ Երևանում գործում է քաղաքապետարանի ենթակայության ներքո գտնվող մոտ 200 դպրոց: Օ. Վաթյանը նաև տեղեկացրեց, որ այս տարվա ընթացքում կվերանորոգվի մոտ 70 դպրոց: Նրա խոսքով, վերանորոգման աշխատանքների ծրագրում ընդգրկված է 44 դպրոց: Այդ նպատակի համար պետբյուջեից կտրամադրվի 3.7 մլրդ դրամ: Քաղաքապետարանի ներդրումները կազմում են 400 մլն դրամ:
Կրթական 59 հաստատություններում վերանորոգման աշխատանքներն արդեն սկսվել են: Օ. Վաթյանը վստահեցրեց, որ այդ աշխատանքների իրականացման համար ծնողներից լրացուցիչ գումարներ չեն հավաքում: «Եթե ինչ-որ բան էլ արվում է, ապա զուտ բարեգործական սկզբունքով»,-նշեց Վաթյանը:

К 2010 году все школы будут обеспечены котельными
Ереван, 30 июля. Panorama.am. В рамках программы восстановительных работ на 2008-2010 годы столичные власти Армении намерены обеспечить котельными все школьные и дошкольные заведения Еревана. Об этом сегодня журналистам сообщил начальник Управления по образованию мэрии Еревана Оник Ватян.
По его словам, уже к концу текущего года 99 школ будут иметь свои котельные. В 2008 году тепло получат 45 школ и 15 дошкольных заведений. В 2009-2010 программа продолжится в школах республиканского значения. “Еще пару лет, и все школы и детские садики будут обеспечены котельными”, - заверил начальник Управления. Отметим, что в юрисдикции столичного муниципалитета находятся порядка 200 школ.
О. Ватян проинформировал также, что в этом году будет отремонтировано около 70 столичных школ. По его словам, только в рамках программы восстановительных и работ в Ереване планируется отремонтировать 44 школы. В этих целях из государственного бюджета Армении на 2007 год будут выделены 3.7 млрд. драмов. Инвестиции столичного муниципалитета составят 400 млн драмов. В 59 учебных заведениях ремонтные работы уже начались. Столичный чиновник заверил, что при осуществлении ремонтных работ от родителей учеников не требуются каких-либо дополнительных материальных средств. “Если даже что и делается, то исключительно по добровольному принципу”, - отметил О. Ватян.