ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍՈՒՄ ՀԱՅԵՐԸ ԴԻՄԱՎՈՐԵԼ ԵՆ 4500 ԹՎԱԿԱՆԸ
Բուենոս Այրեսի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու առջև` Բուենոս Այրեսում Հայաստանի դեսպանության և Հայ առաքելական եկեղեցու վարչական խորհրդի հովանավորությամբ կազմակերպվել է մեծ բեմականացված տոնակատարություն: Այն նվիրված էր հայկական ավանդական օրացույցով 4500 տարեթվի դիմավորմանը:
Ինչպես հայտնեցին ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, հայկական տարեմուտին նվիրված հանդիսությունները դիտելու համար Պատմական Հայաստանի դրոշներով զարդարված Արմենիա փողոցում համայնքային ներկայացուցիչներից բացի օգոստոսի 10-ին հավաքվել էին բազմաթիվ արգենտինացիներ, օտարերկրյա դիվանագետներ, ԶԼՄ ներկայացուցիչներ:
Տոնակատարության ընթացքում Հայաստանյան առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի առաջնորդ Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանը կատարել է խաղողի և հացի օրհնության ծիսակատարություն, հնչեցրել է 4500-րդ հայկական Նոր տարվա գալուստն ազդարարող շեփորը: Այնուհետև «Գայանե», «Մասին», «Նաիրի» պարային համույթները հանդես են եկել համերգային ծրագրով: Միջոցառման ավարտին Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու գմբեթը լուսավորվել է ճոխ հրավառությամբ:

Армяне Буэнос-Айреса встретили 4500 год
10 августа в Буэнос-Айресе перед церковью Св. Григора Лусаворича было организовано большое празднование при поддержке посольства Армении и ААЦ в Буэнос-Айресе, сообщают в пресс-службе Министерства иностранных дел РА.
Празднование было посвящено встрече 4500 года по староармянскому календарю. По этому случаю улицу Армения украсили флагами Армении. На празднике собрались не только представители армянской общины, но и аргентинцы, зарубежные дипломаты и представители СМИ.
Согласно источнику, во время празднования архиепископ Мурадян осуществил церемониальное благословение винограда и хлеба и ознаменовал начало нового года. Затем танцевальные группы “Гаянэ”, “Масис”, “Наири” выступили с концертными номерами. В конце мероприятия над куполом церкви Св. Григора Лусаворича были запущены грандиозные фейерверки.