ՄԱԼԱՐԻԱՅԻՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ Է ՎԵՐԱՑՆԵԼՈՒ
Մինչև 2010 թվականը Հայաստանում մալարիա հիվանդությունը ոչնչացվելու է: Այս մասին Հայինֆոյին է հայտնել Ինֆեկցիոն և վարակիչ հիվանդությունների տեսչության պետ Լիլիթ Ավետիսյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանը աշխարհում առաջին երկիրն է, որ նպատակ է դրել վերացնելու մալարիա հիվանդությունը: Լ.Ավետիսյանի խոսքով, հայաստանյան մասնագետները ուսումնասիրել են հիվանդության զարգացման դինամիկան վերջին 105 տարիների ընթացքում, քանի որ սա այն հիվանդությունների շարքին է պատկանում, որոնք պետք է դիտարկել 100 տարվա կտրվածքով: Նրա հավաստմամբ, այս ուսումնասիրությունները դրական արդյունքերի միտում են ցույց տալիս:
Հայաստանում մալարիայով ամենամեծ բռնկումը եղել է 1920-ական թվականներին, երբ մահացել է 100 հազար մարդ: Ինչպես տեղեկացրեց Լ. Ավետիսյանը, այս հիվանդությունը վերջնականապես վերացվել էր 1983 թվին, սակայն 2005-ին նորից հիվանդության 7 դեպք գրանցվեց:
2006 թվականին կառավարությունը որոշել է մալարիայի դեմ պայքար ծավալել, որի արդյուքում, ինչպես նշեց տեսչության պետը, հիվանդությունը կարելի է կանխարգելել և վերացնել առաջիկա 3-4 տարիների ընթացքում:
Նշենք, որ ամեն տարի աշխարհում 300-500 միլիոն մարդ հիվանդանում է մալարիայով, որից 1.3 միլիոնը մահանում է:

By 2010 malaria will not exist in Armenia. This was informed to Arminfo by Lilit Avetisyan, head of the agency of infections and contagious diseases. According to her, Armenia is the first country in the world that has announced it will completely eradicate malaria. She adds that Armenian experts are studying the dynamics of the disease over the last 105 years, as malaria is a disease that is broken up into 100-year time frames. She promises positive results from their studies.
The biggest outbreak of malaria in Armenia was in the 1920s, when 100,000 persons died. As Avetisyan informed, the disease was finally eradicated in 1983, but again appeared in 2005, with 7 reporting the illness.
In 2006 the Armenian government decided to include the eradication of malaria in its program, with the goal of eradication in the next 3-4 years.
We note that worldwide 300-500 million persons are infected yearly with malaria, with 1.3 million perishing.