ԵՊՀ-Ի ԵՎՍ ՄԵԿ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ. Հայտերն ընդունվում են օգոստոսի 25-ից
Համաձայն ՀՀ ԿԳ նախարարության «ՀՀ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոնների», այս տարի ԵՊՀ-ում կազմակերպվում է բակալավրի ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելություն: Հեռակա ուսուցումն անցկացվելու է հինգ տարի տևողությամբ ու վճարովի հիմունքներով:
Ըստ ԵՊՀ գիտխորհուրդի 2007 թվականի փետրվարի 6-ի որոշման, 2007/2008 ուսումնական տարում հեռակա ուսուցմամբ ընդունելությունը կկազմակերպվի մաթեմատիկայի, ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, երկրաբանության, կենսաբանության, աշխարհագրության, պատմության, միջազգային հարաբերությունների, տնտեսագիտության, սոցիոլոգիայի, հայ բանասիրության, ռուս բանասիրության, լրագրության, ռոմանագերմանական բանասիրության, իրավագիտության և աստվածաբանության ֆակուլտետներում:
Մինչհամալսարանական կրթության կենտրոնի տնօրեն Վաչագան Գալստյանը Panaorma.am-ի հետ զրույցի ժամանակ նշեց. «ՀՀ ԿԳ նախարարության կողմից հաստատված կանոնների համաձայն, կազմվում է քննական հանձնաժողով: Հայտերն ընդունվում են օգոստոսի 25-ից մինչև սեպտեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում, իսկ հոկտեմբերի 1-25-ը կանցկացվեն քննությունները»:
Վ.Գալստյանն ավելացրեց, որ հեռակա ուսուցման համար հատկացված է 930 տեղ` 28 մասնագիտությունների գծով:
Ի դեպ, այն դիմորդները, ովքեր դուրս են մնացել պետական բուհերի ընդունելության մրցույթից, հեռակա ուսուցման դիմելու դեպքում կարող են պահպանել ընդունելության կենտրոնացված քննությունների միավորները:

YSU: Still another chance for entrance
In accordance with the Ministry of Education’s “Rules for entrance into institutions of higher learning in Armenia” a correspondence course will become part of the system, the course lasting five years. Tuition fees will be required to participate.
As to the February 6, 2007 decision of the Yerevan State University board, the correspondence course of 2007-2008 will consist of mathematics, physics, geography, biology, history, international relations, economics, sociology, journalism, Armenian and Russian languages, Indo-European languages, law, and theology.
While discussing the issue with panorama.am, head of the pre-university education center, Vachakan Galstyan said, “This is in agreement with rules established by the Armenian Ministry of Education, by an examination committee. Applicants will be accepted from August 25 to September 20, after which examinations will take place, from October 1-25.”
Galstyan added that 930 places are reserved for the correspondence course, with 28 courses of study foreseen.