ԵՊՀ-Ի ԵՎՍ ՄԵԿ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ. Հայտերն ընդունվում են օգոստոսի 25-ից
Համաձայն ՀՀ ԿԳ նախարարության «ՀՀ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների հեռակա ուսուցման ընդունելության կանոնների», այս տարի ԵՊՀ-ում կազմակերպվում է բակալավրի ծրագրով հեռակա ուսուցման ընդունելություն: Հեռակա ուսուցումն անցկացվելու է հինգ տարի տևողությամբ ու վճարովի հիմունքներով:
Ըստ ԵՊՀ գիտխորհուրդի 2007 թվականի փետրվարի 6-ի որոշման, 2007/2008 ուսումնական տարում հեռակա ուսուցմամբ ընդունելությունը կկազմակերպվի մաթեմատիկայի, ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, երկրաբանության, կենսաբանության, աշխարհագրության, պատմության, միջազգային հարաբերությունների, տնտեսագիտության, սոցիոլոգիայի, հայ բանասիրության, ռուս բանասիրության, լրագրության, ռոմանագերմանական բանասիրության, իրավագիտության և աստվածաբանության ֆակուլտետներում:
Մինչհամալսարանական կրթության կենտրոնի տնօրեն Վաչագան Գալստյանը Panaorma.am-ի հետ զրույցի ժամանակ նշեց. «ՀՀ ԿԳ նախարարության կողմից հաստատված կանոնների համաձայն, կազմվում է քննական հանձնաժողով: Հայտերն ընդունվում են օգոստոսի 25-ից մինչև սեպտեմբերի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում, իսկ հոկտեմբերի 1-25-ը կանցկացվեն քննությունները»:
Վ.Գալստյանն ավելացրեց, որ հեռակա ուսուցման համար հատկացված է 930 տեղ` 28 մասնագիտությունների գծով:
Ի դեպ, այն դիմորդները, ովքեր դուրս են մնացել պետական բուհերի ընդունելության մրցույթից, հեռակա ուսուցման դիմելու դեպքում կարող են պահպանել ընդունելության կենտրոնացված քննությունների միավորները:

ЕГУ дает вторую попытку для поступления
Согласно правилам поступления по системе заочного обучения в государственные высшие учебные заведения Армении, учрежденным Министерством науки и образования РА, в этом году в Ереванском государственном университете (ЕГУ) будет организовано поступление в бакалавриат формы заочного обучения. Речь идет о 5 годах платного обучения.
Решением Научного Совета ЕГУ, принятым 6 февраля этого года, в наступающем учебном году заочное обучение будет проведено на факультетах математики, информатики и прикладной математики, физики, геологии,
биологии, географии, истории, международных отношений, экономики, социологии, армянской филологии, русской филологии, журналистики, романо-германской филологии, правоведения и богословия.
Директор центра межуниверситетского образования Вачаган Галстян в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал: “Согласно правилам, утвержденным Минобразования, формируется экзаменационная комиссия. Заявления будут приниматься с 25 августа до 20 сентября. А 1-25 октября будут проведены экзамены”. Он также заметил, что для “заочников” выделено 930 мест, добавив, что те абитуриенты, которые выбыли из конкурса при поступлении в государственные ВУЗы РА, в случае заявления на заочное обучение сохранят свои баллы, набранные во время централизованных экзаменов.