ՉԻՆԱՑԻՆԵՐԸ «ԱՆՈՒՇ» ԵՆ ՎԵՐԼՈՒԾՈՒՄ ՀԱՅԵՐԵՆ
Պեկինի պետական համալսարանի արևելյան լեզուների ֆակուլտետի սանսկրիտի բաժնում արդեն մեկ տարի է, ինչ հայոց լեզվի փորձնական դասեր են անկացվում: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Չինաստանում օտարերկրյա փորձագետ, Պեկինի համալսարանի հայոց լեզվի դասախոս Վահագն Վարդանյանը: Նրա խոսքով, դասընթացում ընդգրկված են եղել երեք չինացի ուսանող, ովքեր երկու կիսամյակ ուսումնասիրել են հայոց լեզու և գրականություն առարկաները:
Վ. Վարդանյանի խոսքով, դասընթացների համար օգտագործվել են ինչպես այստեղ տպագրված գրքեր այնպես էլ ինտերնետային ձեռնարկներ: «Նրանք արդեն կարողանում են գրել և կարդալ: Խոսակցականը փոքր-ինչ կաղում է, սակայն դա պայմանավորված է լեզվական միջավայրի հետ»,- նշում է օտարերկրյա փորձագետը:
Վերջին քննությանը նրանց հարցաշարերում ընդգրկված են եղել այնպիսի հարցեր, ինչպես Թումանյանի «Անուշ» պոեմի վերլուծությունը և պոեզիան:
«Նրանցից շատերը ուղղակի տեղյակ չէին Հայաստանի մասին: Դա գլխավոր պատճառներից մեկն է, որ դասընթացում քիչ թվով երեխաներ են ընդգրկված»,- նշում է նա:
Վ. Վարդանյանի խոսքով, որպեսզի հայոց լեզու առարկան մտնի հիմնական դասընթացի մեջ, հարկավոր է պետական աջակցություն: «Չինաստանում Հայաստանի դեսպանություն կա: Նրանք պետք է պայմանավորվեն համալսարանի հետ: Միանձնյա իրականացնել այդ գործընթացը` գրեթե անհնար է»:
Իսկ առայժմ ուսանողներից մեկն սկսել է միջնադարյան ձեռագրեր ուսումնասիրել: «Նա ուսանողը մեծ հետաքրքրություն է ունի հայոց լեզվի նկատմամբ, ուսումնասիրում է գրաբարը»,-ասում է Վ. Վարդանյանը: Նրա հավաստմամբ, հիշյալ ուսանողի նախաձեռնությամբ հենց համալսարանը առաջարկեց բացել փորձնական դասընթացները:
Հատկանշական է, որ թեև չին ուսանողները մասնագիտությամբ լեզվաբաններ չեն, սակայն, ինչպես ընդգծեց դասախոսը, կրթությունը հայագիտության ուղղությամբ շարունակելու ցանկացող արդեն կա:

For already one year the Sanskrit department of the faculty of Eastern languages in Peking State University has been giving beginning classes in Armenian. This was informed to a panorama.am journalist in China by Vahagn Vardanyan, expert in foreign studies and lecturer in Armenian at the university. Currently, he says, three Chinese students are enrolled, and are studying the Armenian language and literature.
Vardanyan adds that books, as well as information from the Internet, are used for the classes. “They can already read and write in Armenian. They are learning to speak, yet need the right environment to advance,” the expert stated.
During the most recent examination, students were asked to analyze Tumanyan’s “Anush” poem.
“Most of them didn’t know anything about Armenia,” Vardanyan said. “This is the reason so few enrolled in the classes.”
According to Vardanyan, government assistance is needed for the course to advance. “There is an Armenian embassy in China. It is almost impossible to do this alone,” he stressed.