ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽՆԱԽԱՐԱՐԸ ԵՎՐՈԴԱՏԱՐԱՆ ՉԻ ԳՆԱ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայաստանցի դատավոր Ալվինա ԳՅՈՒԼՈՒՄՅԱՆԻ լիազորություններն ավարտվելու են այս տարվա հոկտեմբերին: Եվ այժմ Հայաստանի իշխանությունները պետք է դատավորի երեք թեկնածու ներկայացնի, որոնց թեկնածությունները կքննարկվեն Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում: Այստեղ կընտրվեն  յուրաքանչյուր երկրից ներկայացված մեկական դատավոր:
Օրերս մամուլում լուր էր տարածվել, թե Եվրոպական դատարան Ալվինա Գյուլումյանի փոխարեն հարցազրույցի է մեկնելու Հայաստանի թեկնածուներից մեկը` արդարադատության փոխնախարար Գևորգ ԿՈՍՏԱՆՅԱՆԸ: Վերջինս Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հերքեց այդ լուրերը և հարցին, թե իրեն հավանական թեկնածու համարո՞ւմ է, պատասխանեց. «Ոչ` հաշվի առնելով պրակտիկայում Ալվինա Գյուլումյանի հեղինակությունն ու պատրաստվածությունը: Եվ հետո` նա  կոպիտ խախտումներ թույլ չի տվել. արժե, որ շարունակի պաշտոնավարել»:
Արդարադատության փոխնախարարի համոզմամբ, Եվրոպական դատարանում Հայաստանի իշխանությունների կողմից ներկայացված դատավորը ամբողջությամբ անաչառ է ու օբյեկտիվ: «Հայաստանի վերաբերյալ որոշումներն ու վճիռները կայացվել են պալատի բացարձակ մեծամասնությամբ. Հայաստանի կողմից ընտրված դատավորը Հայաստանի դեմ որոշումներին միշտ կողմ է քվեարկել և դրանով ցույց է տվել իր անաչառ վերաբերմունքը»,- հավելեց պարոն Կոստանյանը:
Նկատենք, որ գործող կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանից, ինչպես նաև մյուս երկրներից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում դատավորը աշխատում է 6 տարի: Սակայն թիվ 14 արձանագրության վավերացմամբ նախատեսվում է տվյալ երկրի դատավորի ներկայությունը Եվրոպական դատարանում երկարաձգել ևս 3 տարով` հասցնելով 9-ի: Հայաստանը վավերացրել է թիվ 14 արձանագրությունը: Ռուսաստանը միակ պետությունն է, որ չի վավերացրել այն: Այդ երկրի վավերացումից հետո թիվ 14 արձանագրությունը կմտնի ուժի մեջ:

The authorizations of Alvina Giulumyan, the judge from Armenia in the European Court of Human Rights, will expire this October. At that time, the authorities of Armenia must nominate three candidates for a position of a judge whose candidacies will be discussed at the Council of Europe Parliamentary Assembly (PACE). PACE will select one judge from each country.
Recently information was disseminated in the media that Deputy Minister of Justice Gevorg Kostanyan, one of the candidates of Armenia, will leave for interview to the European Court instead of Alvina Giulumyan. Kostanyan refuted the information in a conversation with Panorama.am correspondent. Asked if he considers himself a possible candidate, Kostanyan said: “No, taking into consideration Alvina Giulumyan’s authority and preparedness in practice. Besides, she did not make rough mistakes. It is worth that she continues.”