ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽՆԱԽԱՐԱՐԸ ԵՎՐՈԴԱՏԱՐԱՆ ՉԻ ԳՆԱ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայաստանցի դատավոր Ալվինա ԳՅՈՒԼՈՒՄՅԱՆԻ լիազորություններն ավարտվելու են այս տարվա հոկտեմբերին: Եվ այժմ Հայաստանի իշխանությունները պետք է դատավորի երեք թեկնածու ներկայացնի, որոնց թեկնածությունները կքննարկվեն Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում: Այստեղ կընտրվեն  յուրաքանչյուր երկրից ներկայացված մեկական դատավոր:
Օրերս մամուլում լուր էր տարածվել, թե Եվրոպական դատարան Ալվինա Գյուլումյանի փոխարեն հարցազրույցի է մեկնելու Հայաստանի թեկնածուներից մեկը` արդարադատության փոխնախարար Գևորգ ԿՈՍՏԱՆՅԱՆԸ: Վերջինս Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հերքեց այդ լուրերը և հարցին, թե իրեն հավանական թեկնածու համարո՞ւմ է, պատասխանեց. «Ոչ` հաշվի առնելով պրակտիկայում Ալվինա Գյուլումյանի հեղինակությունն ու պատրաստվածությունը: Եվ հետո` նա  կոպիտ խախտումներ թույլ չի տվել. արժե, որ շարունակի պաշտոնավարել»:
Արդարադատության փոխնախարարի համոզմամբ, Եվրոպական դատարանում Հայաստանի իշխանությունների կողմից ներկայացված դատավորը ամբողջությամբ անաչառ է ու օբյեկտիվ: «Հայաստանի վերաբերյալ որոշումներն ու վճիռները կայացվել են պալատի բացարձակ մեծամասնությամբ. Հայաստանի կողմից ընտրված դատավորը Հայաստանի դեմ որոշումներին միշտ կողմ է քվեարկել և դրանով ցույց է տվել իր անաչառ վերաբերմունքը»,- հավելեց պարոն Կոստանյանը:
Նկատենք, որ գործող կոնվենցիայի շրջանակներում Հայաստանից, ինչպես նաև մյուս երկրներից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում դատավորը աշխատում է 6 տարի: Սակայն թիվ 14 արձանագրության վավերացմամբ նախատեսվում է տվյալ երկրի դատավորի ներկայությունը Եվրոպական դատարանում երկարաձգել ևս 3 տարով` հասցնելով 9-ի: Հայաստանը վավերացրել է թիվ 14 արձանագրությունը: Ռուսաստանը միակ պետությունն է, որ չի վավերացրել այն: Այդ երկրի վավերացումից հետո թիվ 14 արձանագրությունը կմտնի ուժի մեջ:

Полномочия судьи от Армении в Европейском суде по правам человека Альвины Гюлумян прекратятся в октябре сего года. Сейчас власти РА должны представить 3 кандидатов на должность судьи, после чего в Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) обсудят этот вопрос, выбрав одного из представленных кандидатов.
В беседе с нашим корреспондентом заместитель министра юстиции РА Геворк Костанян развеял распространившиеся слухи о том, что он отбудет на собеседование в Европейский суд вместо А. Гюлумян в качестве одного из кандидатов на этот пост. “Принимая во внимание авторитет и подготовку Альвины Гюлумян, и то, что она не совершала грубых нарушений, стоит пожелать, чтобы она оставалась на этой должности”. По словам замминистра, судья в Европейском суде, представленный властями РА, совершенно беспристрастна и объективна. “Если обратить внимание на решения и вердикты по делам Армении, то станет очевидно то, что они было вынесены абсолютным большинством палаты. Судья, избранная со стороны Армении, всегда демонстрировала свое беспристрастное отношение к делам”, - сказал Костанян.
Заметим, что в рамках действующей конвенции, из Армении, как и из других стран, судья в Европейском суде по правам человека работает в течение 6 лет. Однако согласно ратификации 14 протокола, присутствие судьи конкретной страны в Европейском суде ожидается продлить на 3 года. Ожидается, что протокол войдет в силу после его ратификации Россией.