Սեպտեմբերի 7-ից 20-ը Երևանում առաջին անգամ կկայանա «InovationECA 2007» կոնֆերանսը, որը կազմակերպել են «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամն (ՁԻՀ) ու Համաշխարհային բանկի «INFODEF» կազմակերպությունը: Այս մասին հաղորդում է Yerevan.ru-ն:Աղբյուրի հաղորդմամբ, համաժողովին մասնակցելու համար Երևան կժամանեն Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ, եվրոպական ու ասիական ավելի քան 100 երկրներից, ինչպես նաև ԱՄՆ-ից ու Ավստրալիայից: ՄԻջոցառման ընթացքում կքննարկվեն հիշյալ երկրների ինովացիոն քաղաքականության, վենչուրային և ներդրումային կառույցների ինովացիոն գործունեության ֆինանսավորման, տեղեկատվական ոլորտի խոշոր ընկերությունների կողմից հիշյալ բնույթի գործունեության խրախուսման և այլ հարցեր:
ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի տեղեկացմամբ, «InovationECA 2007» կոնֆերանսի վերջին երկու օրը կնվիրվեն Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների ինովացիոն ինկուբատորների համագործակցության զարգացմանը: Նրա խոսքերով. «Նմանատիպ միջոցառում հարավկովկասյան և հարակից տարածաշրջաններում երբեք չի եղել: Այն կնպաստի Հայաստանի, որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների երկրի վարկանիշի բարձրացմանը»:
Հիմնադրամի տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ միջոցառումն անցկացնելու համար ընտրվել է Հայաստանը` հաշվի առնելով ՁԻՀ գրանցած հաջողությունները: Այն մասնավորապես ներկայացվել է այս տարի գարնանը Համաշխարհային բանկի կողմից Քեմբրիջում (Մեծ Բրիտանիա) անցկացված ինովացիոն կոնֆերանսի ժամանակ: Տեղեկացնենք, որ «InovationECA»-ը հանդիսանում է ամենամյա կոնֆերանս: Վերջին անգամ` 2006թ., այն անց է կացվել հնդկական Հայդարաբադ քաղաքում:

“Inovationeca 2007” kicks off in Yerevan
From September 7-20, for the first time in Yerevan, the “Inovationeca 2007” conference will take place, organized by the INFODEF organization of the World Bank and the “Incubator Enterprises” fund. Yerevan.ru gave this information. According to this source, countries from Eastern Europe and over 100 Asian countries, as well as the US and Australia, will arrive in Yerevan to take part in the conference. They will discuss the financing of the countries’ innovation activities and stimulation of these activities by major organizations.
According to Bagrat Yengibaryan, the final two days of the “Inovationeca 2007” conference will be dedicated to advancing the cooperation of incubator technologies between Eastern European and Asia countries. In his words, “Such a conference has never been held in the South Caucasus or nearby regions. This will add to Armenia’s ranking as a country of advanced information technologies.”
The fund’s director says that Armenia was chosen due to the fund’s successes, which were presented at Cambridge (Great Britain) by the World Bank at a similar conference in 2006 in the Indian city of Haydarabad.