Սեպտեմբերի 7-ից 20-ը Երևանում առաջին անգամ կկայանա «InovationECA 2007» կոնֆերանսը, որը կազմակերպել են «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամն (ՁԻՀ) ու Համաշխարհային բանկի «INFODEF» կազմակերպությունը: Այս մասին հաղորդում է Yerevan.ru-ն:Աղբյուրի հաղորդմամբ, համաժողովին մասնակցելու համար Երևան կժամանեն Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ, եվրոպական ու ասիական ավելի քան 100 երկրներից, ինչպես նաև ԱՄՆ-ից ու Ավստրալիայից: ՄԻջոցառման ընթացքում կքննարկվեն հիշյալ երկրների ինովացիոն քաղաքականության, վենչուրային և ներդրումային կառույցների ինովացիոն գործունեության ֆինանսավորման, տեղեկատվական ոլորտի խոշոր ընկերությունների կողմից հիշյալ բնույթի գործունեության խրախուսման և այլ հարցեր:
ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի տեղեկացմամբ, «InovationECA 2007» կոնֆերանսի վերջին երկու օրը կնվիրվեն Արևելյան Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների ինովացիոն ինկուբատորների համագործակցության զարգացմանը: Նրա խոսքերով. «Նմանատիպ միջոցառում հարավկովկասյան և հարակից տարածաշրջաններում երբեք չի եղել: Այն կնպաստի Հայաստանի, որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների երկրի վարկանիշի բարձրացմանը»:
Հիմնադրամի տնօրենը նաև տեղեկացրել է, որ միջոցառումն անցկացնելու համար ընտրվել է Հայաստանը` հաշվի առնելով ՁԻՀ գրանցած հաջողությունները: Այն մասնավորապես ներկայացվել է այս տարի գարնանը Համաշխարհային բանկի կողմից Քեմբրիջում (Մեծ Բրիտանիա) անցկացված ինովացիոն կոնֆերանսի ժամանակ: Տեղեկացնենք, որ «InovationECA»-ը հանդիսանում է ամենամյա կոնֆերանս: Վերջին անգամ` 2006թ., այն անց է կացվել հնդկական Հայդարաբադ քաղաքում:

С 7 по 20 сентября в Ереване впервые состоится конференция "Innovation ECA 2007", организаторами которой являются фонд "Инкубатор предприятий" (ФИП) и организация "INFODEF" Всемирного банка, пишет Yerevan.ru.
В форуме примут участие специалисты из более чем 100 стран Восточной Европы и СНГ, развитых европейских и азиатских стран, а также США и Австралии. В ходе конференции будет обсуждаться инновационная политика этих стран, финансирование инновационной деятельности венчурными и инвестиционными структурами, вопросы стимулирования названной деятельности крупными компаниями сферы ИТ.
По словам директора ФИП Баграта Енгибаряна, последние два дня конференции "Innovation ECA 2007" будут посвящены теме развития сотрудничества инновационных инкубаторов в странах Восточной Европы и в СНГ. По его мнению, "такого мероприятия в южнокавказском и близлежащих регионах не было. Оно будет способствовать повышению рейтинга Армении как страны ИТ".
Директор фонда также подчеркнул, что Армения была выбрана местом проведения конференции в большой степени благодаря успеху фонда "Фонда "Инкубатор предприятий". Опыт ФИП, в частности, был представлен весной текущего года в ходе инновационной конференции, организованной Всемирным банком в Кембридже (Великобритания).
Добавим, что конференция "Innovation ECA" является ежегодной. В 2006 году местом проведения конференции стал индийский город Хайдарабад.