ԿԳՆ. ՔԱՈՍ ՈՒ ԿՐԿՆՈՒՍՈՒՅՑՆԵՐ ՉԵՆ ԼԻՆԵԼՈՒ
«Այս տարվա դպրոցական համակարգը էապես տարբերվելու է նախորդներից»,- այսպես հուսադրեց այսօր ԿԳՆ միջնակարգ կրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
Նախորդ` միջնակարգ, ութնամյա ու տարրական շեմերի փոխարեն, այս տարի դպրոցը բաժանվելու է տարրական, միջին ու ավագ դպրոցների: Ավագ է կոչվելու 10-12-րդ դասարանները, 4-10-րդ դասարանները կոչվելու են միջին դպրոց, իսկ 1-4-ը տարրական:
«Այս ամենը գալիս է, որ փոխարինի դպրոցում տիրող քաոսին: Մեր նպատակն է եղել նաև ազատվել կրկնուսույցների աշխատանքից»,- նշում է Ն. Հովհաննիսյանն ու ավելացնելով, թե նրանց պատճառով է, որ... իններորդ ու տասներորդ դասարաններում գրեթե աշակերտների 80 տոկոսը դպրոց չէր հաճախում:
Աշակերտներին սիրելու դպրոց վերադարձնելու համար էլ ավագ դպրոցները կգործեեն առանձին ու «կապահովեն բուհ ընդունվելու համար բավարար գիտելիքները»:
Ավագ դասարանները կգործեն խիստ մասնագիտացված կարգով և ընտրությամբ. յուրաքանչյուր աշակերտ հետևելու է իր նախասիրություններին ու կարողություններին:
«Դպրոցը, ըստ էության, այս խնդիրները լուծվելու են գյուղապետարանների ու թաղապետարանների միջոցով, բայց դպրոցի տնօրենը նույնպես կարող է առաջարկել իր դպրոցը վերափոխել ավագ դպրոցի»,- նշեց նա:
Այստեղ, արդեն, ըստ Ն. Հովհաննիսյանի, կգործի այն փաստը, թե ինչքանով են դպրոցները պատրաստ ավագ դպրոցի վերանվանվելուն: Հաշվի կառնվեն թե՛ ուսուցչական կազմի պատրաստվածությունը, թե՛ դպրոցի շենքի, կահույքի ու շատ այլ խնդիրներ:
Ի դեպ, ավագ դպրոցում սովորել չցանկացողների համար գործելու են նաև արհեստի դպրոցներ:
«Մենք ամենայն լրջությամբ պատրաստվում ենք այս աշխատանքներին և այս տարի վերապատրաստվելու են 11.000 ուսուցիչներ: Անելու ենք այն ամենը, որ ավագ դպրոցն արդարացնի իրեն, այլապես, ողջ կրթական համակարգը կհամարվի չստացված»,-ներկայացնում է Ն. Հովհաննիսյանը:
Ստացվում է կրկին մի թեթև «նորարարություն», ու կրկին կարիք կա ուսուցիչների վերապատրաստման: Գուցե մանկավարժներ պատրաստելիս սովորեցնե՞լ նաև «ինչպես սովորելը»:

Школьная структура с этого года претерпит значительные изменения, сообщила сегодня на пресс-конференции начальник управления среднего образования Минстерства науки и образования РА Нарине Ованнисян.
Отныне школа будет делиться на начальную, среднюю и старшую школы. В начальную войдут с 1 по 4 классы, в среднюю – с 4 по 10, старшую – с 10 по 12 соответственно.
По словам Ованнисян, цель всех реформ – “избавиться от хаоса, царящего в школе, и избавиться от института репетиторства”. Из-за занятий с репетиторами 80 процентов учеников 9-10 классов просто не посещают школы. Для того, чтобы вернуть старшеклассников в школы, старшая школа будет функционировать отдельно от остальных классов, и “обеспечит достаточные знания для поступления в ВУЗы”.
В старшей школе будет разделение по различным специализациям согласно желаниям и возможностям ученика.
Какие школы имеют право стать “старшими” – решат местные органы власти вместе с педколлективами. Будут учитываться как уровень подготовки учителей школ, так и уровень оснащения. Как отметила госпожа Ованнисян, в этом году для перехода к новой системе обучения переподготовку прошли порядка 11000 педагогов.
Те ученики, которые не желают продолжить учебу в старшей школе, смогут продолжить образование средних специальных учебных заведениях.